Uuden Musiikin Kiplailu 2017: co o piosenkach myślą eksperci?

Finał fińskich selekcji odbędzie się za niewiele ponad 2 tygodnie. Przed Nowym Rokiem fińska telewizja YLE opublikowała teledyski do finałowych piosenek Uuden Musiikin Kiplailu 2017. Tradycyjnie wiąże się to z przeglądem i oceną utworów przez panel ekspertów. Co o tegorocznych fińskich propozycjach myślą eksperci?

W panelu oceniającym piosenki znalazły się: Eini (UMK 2016), Jaana Pelkonen (prowadząca Euroviisut 2005-2011 oraz Eurowizji 2007), Tuija Pehkonen (prezenterka radiowa i blogerka) oraz Suvi Aalto (piosenkarka oraz młodsza siostra Saary Aalto). Panel prowadził komentator Eurowizji 2016 oraz Uuden Musiikin Kilpailu 2016-2017 –  Mikko Silvennoinen.

Sylwetki wykonawców prezentowaliśmy TUTAJ.

Przypomnijmy, że finał odbędzie się 28 stycznia w Metro Areena w Espoo.

Skrót teledysków

Wszyscy w panelu pokreślili, że jest to piosenka, która najbardziej wpisuje się w eurowizyjne tradycje. Eini stwierdziła, że jako fanka eurowizji, musi dać maksymalną notę. Dodatkową uwagą było to, że piosenkę łatwo nucić już od pierwszego przesłuchania.

Z wyjątkiem Eini, panel nie był zbytnio entuzjastyczny odnośnie piosenki 16-letniej Alvy. Mimo tego, zwrócono uwagę na to, że koloryt głosu Alvy przyciąga uwagę, a sama produkcja brzmi światowo. Pelkonen stwierdziła, ze daje wysoką nocie wokalistce, ale nie piosence. Jej zdaniem, nie ma w tym utworze niczego co przykułoby uwagę widzów podczas Konkursu Eurowizji.

Paneliści skwitowali teledysk do Love yourself śmiechem. Jaana Pelkonen uznała to za dobry znak, mimo, że jej zdaniem nie jest to środek aby wygrać Eurowizję. Zdaniem Eini ta piosenka może być hitem podczas eurowizyjnych imprez. Natomiast Tuija z początku była zażenowana prezentowaną całością. Po krótkiej chwili jednak przekonała się do melodii tej propozycji ostatecznie dając 8 punktów.

Propozycja uczestniczki The Voice of Finland nie spotkała się z dużą krytyką. Każdy z panelistów podkreślił produkcje i zdolności wokalne. Problemem, który został wskazany, to brak możliwości zaczepienia w piosennce.

Ta propozycja spotkała się z największą krytyką. Eini przyznała, że The Cavemen nie wzbudziłby w niej pozytywnych emocji mimo, że sama zazwyczaj lubi mocną muzykę rockową. Suvi zastanawiała się jakie jest właściwie przesłanie tej piosenki, które gubi się wśród wszystkich wykorzystanych efektów.

Jaana Pelkonen przyznała, że ta piosenka wzruszyła ją i pozwoliła skupić się w studiu, gdzie nastrój nie sprzyja takim propozycjom. Zawróno Jaana jak i prowadzący – Mikko Silvennoinen podkreślili, że utwór daje duże możliwości sceniczne. Eini podkreśliła, że piosenka skupia na sobie uwagę słuchacza ale duet powinien zwrócić na występ preselekcyjny grupy Nightwish (Euroviisut 2000) w celu uniknięcia danych błędów.

Według Pelkonen, ten utwór ma dużo ciekawych elementów ale też jest śpiewany w języku narodowym. Prowadząca Eurowizji 2007 twierdzi, że jest to spore utrudnienie. Zupełnie inne zdanie na ten temat przedstawiła Eini, która w zeszłorocznym UMK sama przedstawiła piosenkę po fińsku. Wokalistka podzieliła się swoją uwagą z oglądania Eurowizji 2016, kiedy to każda piosenka śpiewana w innym języku niż angielski wzbudzała jej zaciekawienie.  Pozostałe dwie panelistki nie miały w pełni wyrobionej opini na temat tej propozycji.

Piosenka formacji, która ma za sobą historię udanych instalacji klubowych spotkała się z najbardziej skrajnymi ocenami. Suvi Aalto nie mogła zrozumieć w pełni pomysłu grupy. Eini zastanawiała się czy ma do czynienia z parodią czy z czymś co powstało na poważnie. Jednocześnie uznała propozycję My little world za nudną. Blogerka Pehkonen jest zdania, że potrzebujemy szalonych rzeczy na Eurowizji i dlateogo uznaje ją za typową eurowizyjnaą propozycję.

Wokalistka spotkała się z pozytywnymi komentarzami panelistów, z których Tuija przyznała, że słucha takiej muzyki na codzień w domowym zaciszu. Większość komentarzy skupiła się jednak na teledysku, który został określony jako brutalny.

Wszyscy przyznali, że piosenka wprowadza w releksujący nastrój. Jaana stwierdziła, że potrzebuje kilk dodatkowych przesłuchań aby się w pełni przekonać do tej propozycji. Natomiast Eini wyznała, że to jeden z jej głównych faworytów w tegorocznych fińskich selekcjach.

Ostateczny ranking prezentuje się następująco:

Czy wyniki tego panelu można interpretować jako potencjalny wskaźnik wyniku fińskich selekcji? Nie do końca. Większe obawy można było mieć w zeszłym roku czy dwa lata temu kiedy to w niektórych panelach (w kategoriach dziennikarzy, blogerów czy profesjonalnych muzyków) tzw. cywilnego jury zasiadali pracownicy stacji YLE.

W zeszłym roku na pierwszym miejscu zremisowali Cristal Snow oraz Sandhja. Ta druga ostatecznie wygrała głosowanie jurorów oraz całe UMK 2016. Na kolejnych miejscach znaleźli się Barbe-Q-Barbies (4. miejsce u jurorów) oraz Mikael Saari (2. miejsce).

W tym roku werdykt jest to dużo mniej prawdopodobny do oszacowania ze względu na wprowadzenie międzynarodowego jury.

Należy też wziąć pod uwagę, że istotnym czynnikiem podlegającym ocenie  w wyżej wymienionym panelu są teledyski. Wykonania na żywo często weryfikują wczesnych faworytów.

https://open.spotify.com/album/18bq0RogfHg5IiT4C03wKvhttps://open.spotify.com/album/18bq0RogfHg5IiT4C03wKv

Źródło: własne; Foto: YLE

Exit mobile version