Eurowizja Białoruś
Duet VAL, reprezentanci Białorusi na Eurowizji 2020, fot. kp.by

Poznaliśmy właśnie reprezentanta Białorusi w Konkursie Piosenki Eurowizji 2020. Zespół VAL będzie 17. reprezentantem Białorusi w historii Konkursu Piosenki Eurowizji. W Rotterdamie wykona piosenkę Da vidna

Białoruś a Eurowizja 2020: przebieg finału Eurofestu

W finale selekcji Eurofest wzięło udział 12 wykonawców. Przedkonkursowymi faworytami byli zespół Aura i KejSi. O tym kto wygra zdecydowali widzowie i jurorzy. Wśród jurorów byli m.in. przedstawiciele telewizji norweskiej, Dźmitry Kałdun czy Zena. Pierwsze miejsce zajął tam Jan Jarosz, drugie grupa VAL, a trzecie Anastasia Malaszkiewicz. W głosowaniu publiki Jarosz zajął jednak dopiero 5. miejsce, natomiast VAL zaś drugie – pozwoliło im to zwyciężyć. Na drugim miejscu selekcji ex aequo uplasowali się właśnie Jarosz i formacja Chakras.

Białoruś a Eurowizja 2020: kim jest zwycięzca?

Zespół VAL to duet, w którego skład wchodzą wokalistka Waleria Gribusowa i Władisław Paszkewicz. Gribusowa urodziła się 12 lutego 1995 w Mohylewie i studiowała na stołecznym uniwersytecie Kultury i Sztuki a jako specjalność wybrała śpiew estradowy. W 2017 wystąpiła w ukraińskiej wersji The Voicegdzie trafiła do drużyny Jamali. Paszkiewicz to 24-letni producent i multiinstrumentalista. Duet wystąpił w finale jako ostatni i zaśpiewał drugą w dniu dzisiejszym piosenkę w stawce w języku białorusku.

Białoruś a Eurowizja 2020: historia

Białoruś bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji nieprzerwanie od 2004 roku. Najlepszy wynik w historii startów uzyskał Dźmitry Kałdun (ang. Dmitry Koldun), zajmując szóste miejsce z piosenką Work Your Magic w finale Eurowizji 2007. W ubiegłym roku Białoruś reprezentowała Zena, która z utworem Like it zajęła 24. miejsce w finale..

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. i będzie ją reprezentować Alicja Szemplińska z utworem Empires. Do konkursu po roku przerwy poprawa Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.

 

Źródło: tvr.by, kp.by, sputnik.by, belta.by, radiusfm.by, stuki-druki.com