[UPD] Vidbir 2017: kolejny pófinał ukraińskich selekcji

0
1862

Przed nami 2. półfinał ukraińskiego Vidbiru. Kto tym razem awansuje do finału?

To drugi rok kiedy ukraińskie preselekcje są współorganizowane przez nadawcę UA:Pershyi oraz prywatną telewizję STB.

Półfinał selekcji rozpocznie się o godzinie 18:00 i będzie transmitowany dwóch częściach. Pierwsza będzie trwać do 20:30. Natomiast o 21:30 rozpocznie się relacja podczas, której zostaną przedstawione wyniki. Transmisję będzie można śledzić TUTAJ lub TUTAJ.

Oto uczestnicy tego półfinału:

LetaySvit chekaye

Letay to grupa, która umiejętnie łączy muzykę pop, rock oraz indie. Za utworami formacji stoi lider – Ilya Reznikov. Histora zespołu rozpoczyna się w 2010 roku. Od tamtego momentu, Letay koncertowało po całym kraju. Z wydaniem pierwszych piosenek po ukraińsku: Viter bez pylu oraz preselekcyjne Svit chekaye, Letay zostało zauważone przez stacje radiowe w kraju. Preslekcyjna propozycja opowiada o tym, że każdy człowiek tworzy świat w jakim żyje i tym samym przyczynia się do całościowego kształtu rzeczywistości.

Mila Nitich Mystery

Mila rozpoczęła swoją karierę od udziału w ukraińskim talent-show Shans. Wokalistka brała też udział w festiwalu New Wave oraz lokalnej edycji programu The Voice. Piosenka Mystery pisana była z myśłą o Konkursie Eurowizji i pierwotnie była szykowana do zeszłorocznych selekcji.

Kuznetsov – Deep Shivers

Nowa twarz na ukraińskim rynku muzycznym. Swoją popularność zyskuje głównie w Internecie – poza śpiewaniem zajmuje się videoblogiem. Do preselekcji ukraińskich dostał się za sprawą plebiscytu STB, w którym decydowali internauci – wygrał to głosowanie otrzymując 11 820 głosów. Pochodzi z Krzemieńczuka (środkowa Ukraina), ma na imię Ruslan.

AGHIAZMA Synthetic sun

Zespół nagrał do tej pory 6 singli oraz przygotował 2 teledyski. Aghiazma określa swój styl jako selfish rock, na który wpływ miały takie gatunki jak rock gotycki, industrialny metal czy visual key. Proponowany utwór skupia się na problemie komercjalizacji sztuki.

DetachDistance

Formacja Detach działa na rynku od wielu lat ale poważne kroki zostały podjęte dopiero 2 lata temu z wydaniem pierwszego albumu. Do tej pory grupa wydała 2 single, które spotkały się z pozytywnymi reakcjami opinii publicznej. W 2016 roku zajęli 2. miejsc w programi X Factor. Ich udział w selekcjach to zasługa liderki grupy The Hardkiss – Yulii Saniny, która namówiła selekcyjnego jurora – Konstatina Meladza na zaproszenie grupy do Vidbir 2017.  Zespół przyznaje, że poprzez ich preselekcyjną piosenkę podejmują tematykę miłosną.

Rozhden – Saturn

Właściwie Rozhden Anusi – ukraiński piosenkarz i kompozytor pochodzący z Odessy. Swój debiutancki album ПРАВДА (Prawda) wydał w 2014 roku. Tworzy przede wszystkim muzykę pop.

PanivalkovaDokuchayu

Ukraiński zespół złożony z trzech kobiet (Irina Kulshenko, Dasha Pugaczowa, Ira Luzin) powstały w marcu 2013 roku w Kijowie. Ich debiutancki album ukazał się w 2014 roku i nosi nazwę Панівалькова (Panivalkova). Swoją twórczość określają jako „zmysłowy minimalizm”, a siebie nazywają „kobietami indi-pop”.

Illaria – Thank You for My Way

Pod pseudonimem Illaria kryje się Katerina Iporiwna Prischepa, ukraińska piosenkarka i kompozytorka urodzona w Kijowie, ma greckie korzenie. Od 2008 roku współpracowała jako wokalistka w zespole „Natural Spirit”, równocześnie prowadziła działalność solową. W 2010 roku wydała swój debiutancki album Вільна (Wolna). W 2. edycji „Głosu Ukrainy” dotarła do półfinału.

O tym jakie dwie propozycje awansują do finału zadecydują wspólnie widzowie oraz jury. W skład jury wchodzą: Konstantin Meladze – kompozytor i autor piosenek (Rosja ESC 2009), Jamala – zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji 2016 oraz Andriy Danylko – komik i piosenkarz, znany również jako Verka Serduchka (ESC 2007).

UPDATE:

Do finału awansowali: Illaria (1. miejsce u telewidzów i 2. u jury) oraz Rozhden (4. miejsce u telewidzów i 1. u jury).

Źródło: ESCKAZ ; Foto: ESCKAZ