Po trzech półfinałach czas na finał, w którym wybrany zostanie zwycięzca, zostając tym samym 14. reprezentantem Ukrainy. Kto wygra? Przypomnijmy, że dzisiaj wieczorem wystąpią (kolejność startowa): Salto Nazad, Melovin, O.Torvald, Illaria, Tayanna i Rozhden. 

Tak jak w poprzednich latach, zwycięzca zostanie wybrany na podstawie głosów jury i telewidzów (do przyznania są punkty od 1 do 8, maksymalnie można uzyskać 16 punktów). Jedyna różnica względem półfinałów polega na tym, że wystąpi nie 8, a 6 artystów, co wiązać się będzie z mniejszą ilością punktów do zdobycia (skala od 1 do 6, maksymalnie 12 punktów). W przypadku remisu przeważają głosy telewidzów – w zeszłym roku miała miejsce taka sytuacja; Jamala i The Hardkiss otrzymali po 11 punktów, jednak to wokalistka zdobyła najwyższą notę 6 punktów od widzów, co dało jej zwycięstwo.

O tym kto wygra finał zadecydują wspólnie widzowie oraz jury. W skład jury wchodzą: Konstantin Meladze – kompozytor i autor piosenek (Rosja ESC 2009), Jamala – zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji 2016 oraz Andriy Danylko – komik i piosenkarz, znany również jako Verka Serduchka (ESC 2007, 2. miejsce). Cały koncert poprowadzi Serhiy Prytula.

Po występach podanych artystów wystąpią również na ukraińskiej scenie: Kasia Moś ze swoją propozycją Flashlight oraz reprezentantka Francji Alma z utworem Requiem.

Przypomnijmy dzisiejszą stawkę konkursową:

Salto NazadO Mamo! 

Zespół został założony w 2011 roku. Członkowie grupy postanowili nie ograniczać się do określonego stylu, czego wynikiem jest symbioza reggae, hip-hopu, funku i muzyki elektronicznej. Formacja w wywiadach podkreśla, że w kontekście Eurowizji, utwory powinny być wykonywane w językach narodowych. Zespół zajął w pierwszym półfinale 2. miejsce – jury przyznało im maksymalną notę, a telewidzowie dali im 3. miejsce.

Melovin Wonder

Młody ukraiński piosenkarz i kompozytor. Chętnie eksperymentuje i korzysta z różnych stylów muzycznych łącząc je; od muzyki pop, electro, soul, folk po wiele innych. Artysta urodził się i dorastał w Odessie. Jego największym sukcesem jest zwycięstwo w 6. Edycji X-Factora. Obecnie pracuje nad debiutancką płytą. Piosenkarz został uznany przez jury za najlepszego, a od telewidzów otrzymał 5. punktów, co dało mu ostatecznie 2. miejsce w trzecim półfinale.

O.Torvald Time

Jeden z najbardziej popularnych zespołów rockowych działających na Ukrainie od 2005 roku. Debiutancki album O.Torvald wydali w 2008 roku. Brali udział w wielu festiwalach muzycznych takich jak GBOB, Chervona Ruta, Tavria games, Prosto Rock (z Linkin Park i Garbage), Zakhid, Krashche Misto UA (z Evanescence i The Rasmus), Ekolomyja i Global Gathering. W 2015 roku wystąpili również w Polsce podczas festiwalu Przystanek Woodstock. W tym samym roku odbyli trasę koncertową w największych miastach naszego kraju. Na koncie mają 5 płyt studyjnych – ostatnia została wydana w 2014 roku pt. Ти є (Jesteś). Zespół zajął u sędziów i widzów 2. miejsce, co dało mu zwycięstwo w trzecim półfinale.

Illaria – Thank You for My Way

Pod pseudonimem Illaria kryje się Katerina Iporiwna Prischepa, ukraińska piosenkarka i kompozytorka urodzona w Kijowie, ma greckie korzenie. Od 2008 roku współpracowała jako wokalistka w zespole „Natural Spirit”, równocześnie prowadziła działalność solową. W 2010 roku wydała swój debiutancki album Вільна (Wolna). W 2. edycji „Głosu Ukrainy” dotarła do półfinału. Piosenkarka zajęła w drugim półfinale 1. miejsce zdobywając największą ilość głosów od telewidzów oraz 2. miejsce u jury.

TayannaI love you

Tayanna, a właściwie Tatiana Reszetniak (ukr. Татьяна Решетняк) urodziła się 1984 roku w Czerniowcach. Utwór I Love You to odświeżona wersja numeru Autumn pochodzącego z jej debiutanckiej EP-ki. Nową wersję piosenki przygotował z artystką Max Barskich (preselekcje ukraińskie 2010 i 2012), uznany w kraju producent muzyczny i piosenkarz. Artystka zajęła u jury 2. miejsce, a w głosowaniu widzów 1., co dało jej zwycięstwo w pierwszym odcinku preselekcji na Ukrainie.

Rozhden – Saturn

Właściwie Rozhden Anusi – ukraiński piosenkarz i kompozytor pochodzący z Odessy. Swój debiutancki album ПРАВДА (Prawda) wydał w 2014 roku. Tworzy przede wszystkim muzykę pop. Wokalista otrzymał najwyższe noty od jury, a w televotingu zajął 4. miejsce, co dało mu łącznie 2. pozycję w drugim półfinale.

Finał selekcji rozpocznie się o godzinie 18:00 czasu polskiego i będzie transmitowany w dwóch częściach. Pierwsza część będzie trwać do 20:20. Natomiast o 21:30 rozpocznie się relacja podczas, której zostaną przedstawione wyniki. Całość zakończy się około godziny 22:20. Transmisję będzie można śledzić TUTAJ lub TUTAJ.

Źródło: 1tv.com.uaesckaz, foto: esckaz