Po dwóch półfinałach czas na finał, w którym wybrany zostanie zwycięzca, zostając tym samym 15. reprezentantem Ukrainy. Kto wygra? Przypomnijmy, że dzisiaj wieczorem wystąpią: Kadnay, Tayanna, The Erised, Laud, Vilna oraz faworyt Melovin. Gościnnie wystąpi Jamala.

Podobnie jak w poprzednich latach, zwycięzca zostanie wybrany na podstawie głosów jury i telewidzów (do przyznania są punkty od 1 do 6, maksymalnie można uzyskać 12 punktów). Jedyna różnica względem półfinałów polega na tym, że wystąpi nie 9, a 6 artystów. W przypadku remisu przeważają głosy telewidzów – w zeszłym roku miała miejsce taka sytuacja; Tayanna i O.Torvald otrzymali po 11 punktów, jednak to rockowy zespół z Połtawy zdobył wyższą notę od widzów, co zgodnie z regulaminem Vidbiru dało im zwycięstwo.

Rok temu telewidzowie widzieli w Melovinie swojego przyszłego reprezentanta i to jemu przyznali najwyższą notę 6 punktów ale zdobył zaledwie 2 punkty od jury, co dało mu ostatecznie 3. miejsce po Tayannie i O.Torvald. Analizując zeszłoroczny półfinał i finał oraz tegoroczne, dotychczasowe rozdanie punktów, Melovin jest w tym roku zdecydowanym faworytem – mimo uzyskania od jury 2. lokaty w półfinale, za każdym razem otrzymuje maksymalne noty od widzów. Gdyby wziąć pod uwagę wszystkie przyznane punkty w tegorocznych półfinałach, klasyfikacja przedstawiałaby się następująco:

Artysta

Półfinał Punkty od jury Punkty od telewidzów

Razem

Melovin 2 8 9 17
Tayanna 2 9 7 16
Laud 1 9 7 16
Kadnay 2 7 8 15
The Erised 1 5 8 13
Vilna 1 3 9 12

Na podstawie tych wyników widać, że w drugi półfinał okazał się mocniejszy, jednak telewidzowie nie są zgodni z opinią jury, o czym świadczy ogromna rozbieżność w przypadku Vilny. Największym faworytem jest Melovin, który uzyskał niemal maksymalną ilość punktów 17 na 18 możliwych punktów, jednak jury widzi w Tayannie lub Laudzie kolejnego reprezentanta Ukrainy.

Wieczorem usłyszymy artystów w podanej kolejności:

KADNAY

Zespół pochodzący z Ukrainy, tworzy muzykę z pogranicza indie i electro-pop. Grupa, która składa się z dwóch członków (Dima Kadnay – piosenkarz, Phil Kolyadenko – DJ, gitara, keybord), powstała w 2012 roku. Swoją debiutancką płytę wydali w 2014 roku, a w zeszłym roku latem ukazał się nowy krążek pod tytułem 23FLOORGrupa wzięła udział rok temu w preselekcjach ukraińskich, niestety z piosenką Freedom in My Mind nie zakwalifikowała się do finału, mimo otrzymanej w półfinale najwyższej noty od jury.

TAYANNA

Kolejna faworytka, czyli Tayanna, a właściwie Tatiana Reszetniak, urodziła się 1984 roku w Czerniowcach. W zeszłym roku otarła się o zwycięstwo z utworem I Love You, który przygotował z artystką Maks Barskich (preselekcje ukraińskie 2010 i 2012), uznany w kraju producent muzyczny i piosenkarz. W ubiegłym roku zajęła ex aequo 1. miejsce z zespołem O.Torvald, jednak uzyskała niższą notę od telewidzów, co spowodowało (zgodnie z regulaminem Vidbiru), że nie mogła reprezentować Ukrainy w Kijowie. W zeszłym roku wokalistka zdołała znacznie wybić się i zaistnieć na rynku muzycznym na Ukrainie, o czym świadczy m.in. zdobycie nagrody M1 Music Awards w kategorii „Przełom roku”.

THE ERISED

The Erised to anglojęzyczna grupa działająca w stylu futurepop. Pierwsza ukraińska grupa, której historia zaczęła się od współpracy z brytyjską wytwórnią Med School. W 2016 roku grupa po raz pierwszy zaprezentowała się publiczności w Kijowie. Do osiągnięć grupy należą: współpraca z Enter Shikari i ze zwyciężczynią ESC 2016 Jamalą.

LAUD

Laud jest pseudonimem ukraińskiego, 19-letniego piosenkarza i kompozytora Włada Karasczuka, pod którym zaczął występować wiosną 2017 roku po podpisaniu kontraktu z producentem Jamali, Igorem Tarnopolskim i wytwórnią Enjoy Records. Ma na swoim koncie duety z uznanymi już gwiazdami pop, w tym z Ivanem Dorną i Dimą Bilanem. W maju 2017 roku wydano jego pierwszy singiel U ciu nich. Obecnie LAUD pracuje nad nowym materiałem i przygotowuje się do swojego pierwszego solowego koncertu, który odbędzie się 21 marca 2018 roku w kijowskim klubie Bel étage.

VILNA

Nazwa Vilna nie jest przypadkowa. Główną ideą kompozycji Forest song, z którą zespół zdecydował się rozpocząć swoją muzyczną podróż, jest idea wolności i niezależności, bowiem członkowie grupy Vilna uważają wolność za jedną z najważniejszych cech życia.

Część wiolonczelowa w konkursowej kompozycji została nagrana na instrumencie z 1863 roku Siergieja Kozakowa. Część bębniąca w utworze została wykonana przez jednego z najlepszych perkusistów Ukrainy, Jewgenija Selezniewa.

Grupa pracuje ze studiem ZvukoCeh, które jest jednym z najbardziej znanych ukraińskich studiów nagraniowych. W różnych latach pracowali w nim Tina Karol (ESC 2006), Siergiej Babkin, Dakh Daughters, DakhaBrakha, „Druha rika”. To właśnie w tym studiu Jamala nagrała wokale do utworu 1944, który wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji 2016.

MELOVIN

Jeden z faworytów do zwycięstwa. Wziął udział w zeszłorocznych preselekcjach z dużym powodzeniem, zajmując 3. miejsce z piosenką Wonder. Zdobył za nią maksymalną liczbę punktów od telewidzów, ale jedynie dwa punkty od jury. Chętnie eksperymentuje i korzysta z różnych stylów muzycznych, łącząc je – od muzyki pop, electro, soul, folk po wiele innych. Urodził się i dorastał w Odessie. Znany jest z noszenia niebieskiej soczewki kontaktowej w lewym oku i długiego, czarnego, futurystycznego płaszcza. Jego największym sukcesem jest zwycięstwo w 6. edycji X-Factora w 2015 roku.

O wyborze reprezentanta zdecyduje jury: JamalaAndryj Danyłko Eugene Filatow, oraz telewidzowie (stosunek głosów 50:50), przyznając punkty od 1 do 6 (maksymalnie można zdobyć 12 punktów). Program będzie transmitowany z Pałacu Kultury w Kijowie, poprowadzi go Serhij Prytula. Finał rozpocznie się o 18:00 (czasu polskiego) i potrwa (z godzinną przerwą) do około 22:30.

Transmisję finały będzie można śledzić na kanale STB, na YouTubie oraz na Facebooku (na tych dwóch stronach ostatnich bez przerw reklamowych, z materiałami zza kulis).

Źródło: stb.ua, Foto: eurovision.ua