W sobotę wieczorem odbędzie się pierwszy półfinał ukraińskich preselekcji do 64. Konkursu Piosenki Eurowizji 2018. Kto zawalczy o udział w finale eliminacji?

Ukraińskie preselekcje już czwarty rok z rzędu organizowane są przez prywatną telewizję STB wraz z UA:Pershiy (UA:Pierwszy). Tak jak w poprzednich latach eliminacje podzielono na dwa półfinały (9 i 16 lutego) i  i wielki finał (23 lutego).

W tym roku ponownie usłyszymy kilku artystów, którzy walczyli w poprzednich preselekcjach o miano reprezentanta Ukrainy: LAUD w ubiegłym roku zajął 4. miejsce w finale, natomiast jeden z głównych tegorocznych faworytów zespół KAZKA był w 2018 roku 6. w półfinale oraz Brunettes Shoot Blondes  – grupa w 2016 roku doszła do finału i uplasowała się na 6. pozycji. Warto wspomnieć, że w Vidbirze mieliśmy usłyszeć po raz trzeci faworytkę fanów Tayannę, jednak niedawno, niespodziewanie zrezygnowała z kolejnej próby udziału w preselekcjach, a zamiast niej wystąpi piosenkarka MARUV.

Oto uczestnicy pierwszego półfinału:

THE HYPNOTUNEZ

The Hypnotunez to ukraińska grupa działająca od 2013 roku, która w swojej twórczości łączy swing, jazz oraz inne gatunki taneczne, a wszystko utrzymane jest w klimatach retro, z dziką punk rockową werwą i spontanicznością. Obecny skład zawiera 6 członków: Hera Luidze – kontrabas, wokal, Timur Achtamow – saksofon, Siergіj Suzdalcew – perkusja, Wołodimir Łіnnik – puzon, Anton Gnatenko – saksofon oraz Jurіj Bіkbaew – gitara). Grupa jak dotąd wydała jeden album studyjny w 2016 roku (Shout. Dark&Mysterious) oraz sześć singli i EPek. Zespół gościł już w Polsce; dał swój koncert w zeszłym roku w Lublinie. Podczas preselekcji usłyszymy utwór Hey!.

MARUV

MARUV, a właściwie Anna Korsun, to 26-letnia piosenkarka i kompozytorka pochodząca z Kijowa. W 2013 roku  artystka stworzyła grupę The Pringlez, który tworzył muzykę w stylu pop-rock. Jednym z ich większych osiągnięć było zdobycie pierwszego miejsca w konkursie „Pepsi Stars of Now”. Na początku 2017 r. Anna zdecydowała przenieść zespół do Kijowa, zmieniając nazwę, repertuar i kierunek muzyczny. Dotychczas pod zmienioną nazwą MARUV wydała dwa albumy studyjne oraz 7 singli – najpopularniejszy to Drunk Groove, nagrany razem z Boosinem. Utwór zdobył dotychczas 83 miliony wyświetleń na YouTubie.

Sporą niespodzianką może być wykształcenie artystki; bowiem w 2014 r. ukończyła Wydział Automatyki i Oprzyrządowania w Charkowskim Instytucie Politechnicznym, uzyskując dyplomy w dwóch specjalnościach: Radio Fizyka i Elektronika oraz Specjalista ds. Własności intelektualnej. Podczas Vidbiru usłyszymy piosenkę Siren Song.

LETAY

To zespół rockowy, który składa się z 4 uczestników, został założony w 2010 roku w Charkowie pod nazwą „We Are !!”. Ma na koncie dwa albumy studyjne i kilka klipów. W 2017 roku grupa wzięła udział w Vidbirze ale zajęła ostatnie miejsce w półfinale. O lepsze miejsce powalczą z utworem Mila moya.

VERA KEKELIA

32-letnia piosenkarka i aktorka pochodząca z Charkowa. Od 2011 roku była członkiem zespołu A. R.M.I. Ya.”, ale opuściła go po 5 latach, aby założyć rodzinę. W 2016 roku powróciła na wielką scenę w ramach orkiestry jazzowej imienia Aleksandra Fokin „Radioband”. W 2018 roku wydała swój pierwszy solowy singiel i wideo do utworu Look Like, który poświęciła swojemu ukochanemu. W sobotę wykona utwór Wow!.

TseSho

Zespół, założony w 2016 roku, który w swoich kompozycjach łączy muzykę i teatr, opowiadają w nich o współczesnych problemach egzystencjalnych ludzi. Obok „realnych” osób na scenie używają lalki, które są alter ego artystów, ich namacalnymi kopiami. Muzycy wykorzystują następujące instrumenty: wiolonczelę, kontrabas, akordeon, melodię, saksofon, ksylofon i instrumenty perkusyjne. W sobotę wykonają utwór Hate.

YUKO

YUKO to ukraiński zespół złożony z dwóch muzyków: wokalistki Julii Yurinz oraz multiinstrumentalisty i producenta dźwięku Stanisława Koroleva. Zespół wykonuje muzykę w stylu folktroniki, wykorzystując sztukę ludową jako jedno z narzędzi do tworzenia nowoczesnej muzyki elektronicznej. W sobotę usłyszymy ich kompozycję zatytułowaną Galyna Guliala.

Brunettes Shoot Blondes

Ukraińska grupa założona na początku 2010 roku, tworząca muzykę w stylu indie rock. Grupa zyskała międzynarodowe uznanie we wrześniu 2014 r. dzięki animowanemu teledyskowi do utworu Knock Knock. Film stał się bardzo popularny i otrzymał ponad pięć milionów wyświetleń w serwisie YouTube w ciągu 10 dni od jego premiery, obecnie: blisko 10 milionów. Na koncie mają blisko dziesięć singli/EPek.

O reprezentowanie Ukrainy będą walczyć z piosenką Houston.

Bahroma

Ukraiński zespół muzyczny, grający muzyką pop-rockową, założony w 2009 roku w Czystiakowych przez wokalistę Romana Bacharewa. Mają w swojej dyskografii cztery albumy studyjne. W skład zespołu wchodzi czterech członków: Roman Bakharev – gitara, wokal, Dmitry Kruzov – gitara, Yuri Natvlishvili – gitara basowa, Alexander Barinov – perkusja. W sobotę Panowie wykonają utwór Nazavzhdy-Navsehda.

Pierwszy półfinał ukraińskich selekcji rozpocznie się w sobotę o godzinie 18:00 (czasu polskiego) i będzie transmitowany do 21:30 (bez przerwy). Program ponownie poprowadzi Serhiy Prytula. O wyborze reprezentanta zdecyduje to samo co rok temu jury w składzie: Jamala, Andryj Danyłko (Verka Serduchka) oraz Yevhen Filatov (piosenkarz i producent w grupie ONUKA) oraz głosy telewidzów.

Źródło i foto: stb.ua