Vidbir 2020: uczestnicy 2. półfinału ukraińskich selekcji do Eurowizji, fot. Instagram.

Vidbir 2020: przed nami drugi półfinał ukraińskich eliminacji do Eurowizji. Podobnie jak tydzień temu, spośród ośmiu uczestników finału zakwalifikuje się trzech artystów. Kto powalczy o bilet do Rotterdamu? Jakie utwory usłyszymy na scenie Vidbiru? Szczegóły poniżej.

Dziś wieczorem poznamy kolejnych finalistów eliminacji, które organizuje stacja STB we współpracy z publicznym nadawcą. Do finału zakwalifikuje się trójka uczestników, którzy uzyskają największe uznanie wśród widzów i jurorów. Na fotelach jurorskich zasiądą znane twarze ukraińskiego radia i telewizji. Po raz czwarty w tej roli wystąpi Andrija Danyłko, znany również jako Wierka Serdiuczka (2. miejsce na Eurowizji 2007). W panelu jurorskim po raz pierwszy zasiądzie również Tina Karol (laureatka 7. miejsca na ESC 2006 i trenerka w The Voice of Ukraine) oraz Witalij Drozdow (szef rozgłośni Radio Hit-FM).

Vidbir 2020: kim są uczestnicy?

MOONZOO feat. F.M.F. Sure Maze

Zespół MOONZOO powstał we Lwowie w 2018 roku. Formacja wykonuje muzykę elektroniczną w stylu tzw. Sad Dance. Tak też nazywali swój pierwszy album, który wydali pod koniec 2018 roku. Krążek zyskał sporą popularność na ukraińskim rynku muzycznym, a Sad Dance uznano za jedną z najlepszych debiutanckich płyt ostatnich miesięcy. Co ciekawe, album powstał w prywatnym studiu nagraniowym, które grupa stworzyła, ponieważ te lokalne nie spełniały ich oczekiwań. W trakcie nagrań zespół rozpoczął współpracę z F.M.F. Sure, amerykańskim raperem nigeryjskiego pochodzenia. Muzycy nagrali wspólnie cztery utwory, w tym Maze, z którym będą ubiegać się o reprezentowanie Ukrainy na Eurowizji 2020 w Rotterdamie. Artyści otworzą drugi półfinał Vidbiru.

FO SHO – Blck Sqr

Hip-hopowy zespół tworzony przez trzy siostry: Betty, Mariam i Zion. Projekt powstał w Charkowie w 2019 roku, kiedy formacja zadebiutowała na rynku fonograficznym z utworem Xtra. Podobnie jak w przypadku F.M.F. Sure, artystki mają pochodzenie afrykańskie. Na co dzień mieszkają w Kijowie i Charkowie. Już od najmłodszych lat były związane z muzyką: Mariam i Zion w młodym wieku rozpoczęły naukę gry na instrumentach, a Betty (najstarsza z sióstr), nabyła spore doświadczenie sceniczne, wspierając wokalnie artystki, takie jak Natalija Mohyłewska czy Tayanna (Vidbir 2017 i 2018). Zespół wykona utwór Blck Sqr.

Ełina Iwaszczenko Get Up

Urodziła się pod Kijowem w 2002 roku, co czyni ją najmłodszą uczestniczką Vidbiru 2020. Ma na koncie zwycięstwa w dwóch popularnych programach rozrywkowych: w trzeciej edycji The Voice Kids Ukraine (jej trenerką w programie była Tina Karol, czyli jedna z jurorek Vidbiru) oraz dziesiątej edycji lokalnej wersji programu X Factor. Jest studentką Miejskiej Akademii Muzycznej im. Reinholda Gliera w Kijowie. W 2017 roku została prowadzącą stacji radiowej Nashi. Pracowała jako nauczycielka śpiewu. Do preselekcji zgłosiła utwór Get Up, który premierowo zaśpiewała w grudniu podczas finału X Factor.

Ołeksandr Poriadynskyj Savior

Tak jak Ełina, Ołeksandr Poriadynskyj również jest jednym ze zwycięzców ukraińskiej wersji X Factora. Od czasu wygranej w popularnym talent show dużo koncertuje po kraju. W 2018 roku zagrał solowy koncert przy akompaniamencie orkiestry symfonicznej. Wystąpi w połowie półfinałowej Vidbiru z utworem Savior.

Garna – Who We Are

Alona Łewaszewa jest wokalistką i autorką tekstów. W grudniu 2019 roku wraz z producentem Ołeksijem Chorolskym stworzyła projekt o nazwie Garna. Współpraca duetu zaczęła się jednak już dużo wcześniej – w 2011 roku rozpoczęli pracę w zespole Magnifika Band, który zdobył popularność występami na największych festiwalach muzycznych w Ukrainie. Od 2014 roku Alona jest również wokalistką Prime Orchestra Symphony Crossover. Jej konkursową propozycją jest utwór Who We Are.

Andryi KhayatCall For Love

Młody artysta określany jest nowym powiewem ukraińskiej muzyki. Jest laureatem trzeciego miejsca w dziewiątej edycji The Voice of Ukraine, w którym jego trenerką była Tina Karol. Ma na koncie występy w kijowskim Green Theatre oraz na festiwalu Atlas Weekend, jednym z największych muzycznych festiwali w Europie Wschodniej. Na rynku fonograficznym zadebiutował w 2019 roku krążkiem pt. KHMIL. W 2020 roku został nominowany do prestiżowej nagrody YUNA-2020 w kategorii odkrycie roku. W swojej twórczości łączy elektronikę z elementami folkloru i muzyki orientalnej, wykorzystuje też instrumenty, takie jak duduk, dysza czy misa tybetańska. Taki klimat prezentuje też jego utwór konkursowy Call for Love.

David Axelrod – Horizon

Wołodymyr Serhijowycz Tkaczenko od roku występuje pod pseudonimem David Axelrod. Pierwsze kroki muzyczne stawiał w czasach studenckich. W 2004 roku wystąpił w czwartym sezonie popularnego programu Chance. Następnie w 2006 roku wziął udział w ukraińskich preselekcjach do Eurowizji, gdzie zajął czwarte miejsce, ustępując Tinie Karol. Rok później reprezentował Ukrainę w międzynarodowym konkursie dla młodych wykonawców New Wave organizowanym w łotewskiej Jurmali. W 2010 roku pojawił się na castingach do pierwszej edycji programu X Factor, gdzie dotarł do półfinału. Na fali sukcesu w talent show otrzymał propozycję wystąpienia w lokalnej wersji Tańca z gwiazdami, w której zajął ostateczniw trzecie miejsce. W 2018 roku wziął udział w The Voice of Ukraine, w którym zakończył rywalizację na etapie półfinałów. Co ciekawe, walkę o miejsce w finale przegrał z Khayat’em, jednym z uczestników tegorocznego Vidbiru. O reprezentowanie Ukrainy na Eurowizji 2020 będzie walczył z utworem Horizon.

Tvorchi Bonfire

Duet dwóch młodych muzyków z Tarnopola, w skład którego wchodzą producent Andrij Hucalak i wokalista Jeffrey Kenny. Formacja powstała w 2018 roku i szturmem wbiła się na ukraiński rynek muzyczny. Panowie na swoim koncie mają już dwa albumy, The Parts (2018) oraz Disco Lights (2019). Tworzą muzykę z pogranicza popu i elektroniki, łącząc ze sobą różne style. Tak jak Khayat, również mogą poszczycić się występem na festiwalu Atlas Weekend. Brali udział także w wielu innych festiwalach w kraju, np. w Tarnopolu (Fine City) oraz we Lwowie (Ukrainian Song Project). Do jednego z ich największych przebojów należy utwór Believe, który znalazł się w top 10 listy przebojów Google Play w Ukrainie. W preselekcjach wystąpią z piosenką Bonfire.

Kto jeszcze pojawi się na scenie Vidbiru?

W drugim półfinale eliminacji gościnnie wystąpi Sofija Iwanko, reprezentantka Ukrainy na Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach. Zajęła 15. miejsce z utworem The Spirit of Music.

Przypomnijmy, że w pierwszym półfinale Vidbiru triumfowała KRUTЬ. Uczestniczka zdobyła najwyższe noty od widzów oraz jurorów. Na drugim miejscu uplasowała się formacja Go_A, natomiast trzecia lokata, ostatnia zapewniająca awans, przypadła Jerry Heil.

Vidbir 2020: kiedy i gdzie oglądać?

Śladami preselekcji: ukraiński miszmasz, czyli patriotyzm i labadziary

Ukraińskie selekcje będzie można śledzić na oficjalnym kanale nadawcy na YouTubie. Start koncertu przewidziany jest na godzinę 18:00 czasu środkowoeuropejskiego.

źródła: STB; 1+1; eurovision.ua; eurovoix; instagram