„Dlaczego Madonna miała opaskę na oczach podczas Eurowizji 2019?” – tak brzmiało najczęściej zadawane pytanie w Google. Firma przedstawiła coroczne podsumowanie wyszukiwań, dzięki czemu wiemy, czego internauci poszukali w sieci w ostatnich miesiącach. W kilku krajach dużym zainteresowaniem cieszyła się Eurowizja 2019. Czego szukali Polacy w Internecie?
Zadane we wstępie pytanie nurtowało internautów z Australii. Jak wyjaśniła Madonna, która wystąpiła gościnnie w finale Eurowizji 2019, niecodzienna ozdoba ma nawiązywać do nowego wizerunku skandalistki i tytułu ostatniej jej płyty, czyli Madame X.
Występ Madonny na Eurowizji 2019 wywołał skandal. Padły mocne oskarżenia
Firma Google co roku przygotowywuje podsumowanie obejmujące działania internautów w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Raport podzielony jest na kilka kategorii i obejmuje między innymi nazwiska najczęściej wyszukiwanych osób, nazwy najgłośniejszych wydarzeń czy zapytania, które najbardziej trapiły użytkowników wyszukiwarki.
Eurowizja Junior: Viki Gabor w podsumowaniu Google’a
Dużym zainteresowaniem w wyszukiwarce Google wśród Polaków cieszyła się Eurowizja Junior, a dokładnie – zwyciężczyni konkursu. 12-letnia Viki Gabor znalazła się na siódmym miejscu w kategorii „Ludzie”, co oznacza, że polscy internauci bardzo często wpisywali w przeglądarce imię i nazwisko młodocianej artystki. Dwa oczka wyżej znalazła się Alicja Szemplińska, laureatka 10. edycji The Voice of Poland, która dla wielu eurowizyjnych fanów jest jedną z najbardziej pożądanych kandydatek do reprezentowania Polski na Eurowizji 2020. W przeciwieństwie do poprzednich lat, wśród najchętniej wyszukiwanych fraz nie znalazło się hasło „Eurowizja”.
„Eurowizja” króluje w wyszukiwarce Google!
https://www.youtube.com/watch?v=-07csLLULso
Eurowizja 2019 szczególnie popularna w Holandii
W statystykach z innych państw nie brakuje zapytań o Konkurs Piosenki Eurowizji, a czasem także o reprezentantów poszczególnych krajów. Zgodnie z raportem, Eurowizja 2019 była trzecią najczęściej wpisywaną frazą przez użytkowników Google’a z Izraela. Na popularność frazy w hebrajskiej wersji wyszukiwarce najpewniej przyczynił się fakt, że tegoroczny konkurs odbył się w Tel-Awiwie.
Poznaj miasto-gospodarza Eurowizji 2020!
Skoro już o tegorocznym konkursie mowa, zobaczmy, co mówi nam podsumowanie Google’a z krajów, których reprezentanci znaleźli się w czołówce Eurowizji 2019. Finał 65. konkursu wzbudził wyjątkowo spore zainteresowanie wśród internautów buszujących po sieci w Holandii, która triumfowała w finale Eurowizji 2019. Duncan Laurence – bo to on zapewnił krajowi zwycięstwo – był najpopularniejszy w zakładkach „Holendrzy” i „artyści” wśród niderlandzkich użytkowników Google’a. Żeby tego było mało, jego konkursowa piosenka Arcade była najczęściej wyszukiwana w sieci.
Jak wyglądają statystyki Google’a we Włoszech? W sumie bez zaskoczeń: Mahmood znalazł się w gronie najchętniej wyszukiwanych ludzi, a pseudonim zdobywcy drugiego miejsca na Eurowizji 2019 był jedną z najpopularniejszych fraz wpisywanych w wyszukiwarce. Jeszcze więcej informacji szukano o Mii Martini, dwukrotnej reprezentantce Włoch w konkursie, a w zakładce „ludzie” pojawiła się też Emma Marrone, która wystąpiła a barwach kraju na Eurowizji 2014.
Mahmood krytycznie o dzieciach robiących karierę: to niebezpieczne! [WYWIAD]
Eurowizja wciąż poszukiwana w wyszukiwarce Google
Konkurs Piosenki Eurowizji był jednym z najpopularnieszych wydarzeń szukanych wśród użytkowników Google’a w wielu krajach. Ciekawe prezentują się statystyki wyszukiwań z Estonii. Finał eurowizyjnych zmagań był najpopularniejszym wydarzeniem w Białorusi, Rosji i Ukrainie. Znalazł się też w czołówce najczęściej wyszukiwanych wydarzeń wśród użytkowników Google’a z Estonii, Litwy, Łotwy i Szwajcarii, jak również z Serbii, gdzie Eurowizja zajęła dziesiąte miejsce w głównym rankingu wyszukiwań.
Zgodnie ze statystykami Google’a, „Eurowizja 2019” była najszybciej zyskującą na popularności frazą wpisywaną przez internautów w Grecji i Białorusi. W reprezentowanym przez Zenę kraju konkurs był też najczęściej wyszukiwanym hasłem z kategorii „program telewizyjny”. Podobny odzew można zauważyć w Ukrainie, która wycofała się z konkursu w atmosferze ogólnokrajowego skandalu. Można stwierdzić, że niedopuszczenie Maruv do występu w dużym stopniu przyczyniło się do tego, że finał Eurowizji 2019 znalazł się na pierwszym miejscu w zakładce „programy telewizyjne”, a także w „dziesiątce” najpopularniejszych haseł wyszukiwanych w Google’u. Niedoszła uczestniczka konkursu była za to czwartą najchętniej wyszukiwaną postacią w Internecie.
Czy Maruv podjęła słuszną decyzję w związku z Eurowizją? [OPINIA]
Eurowizja 2019: internauci zainteresowani selekcjami
Szczególną popularnością w kilku krajach cieszyły się też eliminacje. Eesti Laul były czwartym wydarzeniem i piątym najpopularniejszym hasłem wpisywanym w estońskiej odsłonie Google’a. Jeśli chodzi o zakładkę „wydarzenia” w Portugalii, lokalni internauci również szukali wiadomości dotyczących nie tylko Eurowizji, ale też konkursowych selekcji, czyli Festival da Canção.
Eurowizja była najczęściej wyszukiwanym wydarzeniem oraz trzecim najpopularniejszym hasłem także w słoweńskim Google’u, a jedno miejsce niżej w obu zakładkach znalazły się selekcje EMA, które wygrali Zala Kralj i Gašper Šantl z piosenką Sebi. W kategorii „artyści” królowała Madonna, a na szóstej pozycji pojawiła się za to… Eva Boto, reprezentantka Słowenii z Eurowizji 2012.
Nie zapominajmy o Włoszech: coroczny Festiwal Piosenki Włoskiej w Sanremo znalazł się na trzecim miejscu w zakładce „najpopularniejsze frazy„. Dziwić moga statystyki ze Szwecji. Choć kraj uchodzi obecnie za najlepszego uczestnika Eurowizji, Szwedzów niespecjalnie interesowały ani lokalne eliminacje Melodifestivalen, ani ich zwycięzca, John Lundvik. Szwedzcy internauci znacznie częściej szukali informacji o Eurowizji, o czym świadczy znalezienie się konkursu na czwartym miejscu w zakładce „najpopularniejsze wyszukiwania”.
Internauci szukają informacji o swoich reprezentantach na Eurowizję 2019
Wśród najczęstszych zapytań znalazło się także paru uczestników Eurowizji. Informacji o swoim przedstawicielu szukali też Litwini, a Jurijus Veklenko znalazł się w pierwszej „piątce” zakładki o „ludziach”. Conan Osiris wzbudził ciekawość wśród internautów w Portugalii. Piosenkarz, okrzyknięty tytułem najgorzej ubranego uczestnika Eurowizji 2019, był czwartym Portugalczykiem, o którym szukano informacji w portugalskim Google’u. Jego imię i nazwisko trafiło też do „Top10” fraz najczęściej wpisywanych do wyszukiwarki.
Kto wybiera najgorzej ubranych uczestników Eurowizji?
Duże zainteresowanie w kraju wywował Victor Crone, który był najczęściej wyszukiwaną osobą w Internecie. Reprezentant Estonii zdeklasował nawet Madonnę, która zajęła drugie miejsce w rankingu „ludzie”. Imię i nazwisko tegorocznego zwycięzcy Eesti laul zamknęły również pierwszą „dziesiątkę” w głównej kategorii.
https://www.youtube.com/watch?v=a4bfC0NPl1I
Wieści dotyczących swojego przedstawiciela szukali za to Szwajcarzy, którym był Luca Hänni z przebojową piosenką She Got Me. Przystojny piosenkarz zajął pierwsze miejsce wśród wyszukiwań dotyczących Szwajcarów, znalazł się też na szczycie zakładki o wieściach z kraju.
Eurowizja 2019: najpopularniejsze pytania z Google’a
„Kiedy jest Eurowizja?” – o to często pytali „wujka Google’a” internauci z Hiszpanii, gdzie konkurs był trzecim najczęściej wyszukiwanym w sieci programem telewizyjnym. Szwedów szczególnie interesowało, „ile wynosi składka na Eurowizję 2019?„, a wielu internautów w Holandii zastanawiało się za to, „co oznacza arcade?”.
Eurowizja zignorowana przez wiele krajów
Porównując tegoroczne statystyki Google’a z tymi podanymi w poprzednich latach, można dojść do wniosku, że Eurowizja nie cieszy się aż tak dużym zainteresowaniem w sieci jak kiedyś. Oczywiście, w kilku krajach internauci dość intensywnie szukali informacji o konkursie. Jakiejkolwiek wzmianki dotyczącej finału nie znajdziemy jednak w podsumowaniu wyszukiwań z Belgii, Czech, Danii, Finlandii, Irlandii, Niemczech i Rumunii oraz na Węgrzech. Eurowizja nie była popularna także wśród użytkowników Google’a we Francji, choć reprezentantem kraju był kontrowersyjny Bilal Hassani.
Konkurs nie cieszył się popularnością również wśród użytkowników Google’a z Norwegii, co może być zaskakujące dla wielu fanów Eurowizji. Przypomnijmy, że tegoroczni przedstawiciele kraju – zespół KEiiNO – zajęli z piosenką Spirit in the Sky wysokie, szóste miejsce w finale konkursu. Co więcej, zdecydowanie wygrali głosowanie telewidzów.
źródło: Google Trends; fot.: Eurowizja.org