Viki Gabor
Viki Gabor, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2019, fot. Thomas Hanses/EBU

Zwycięstwo Viki Gabor w tegorocznej Eurowizji Junior odbiło się szerokim echem zarówno w polskich mediach, jak również w mediach społecznościowych. Oprócz szerokiego spektrum serwisów informacyjnych, swoje gratulacje młodej piosenkarce złożyli polscy politycy i artyści. 

Dwa zwycięstwa jednego kraju pod rząd – taka sytuacja zdarzyła pierwszy raz w szesnastoletniej historii Eurowizji Junior. Informacja o zwycięstwie Viki Gabor szybko zawładnęła polskimi portalami. Część redakcji nie ograniczyła się tylko do krótkiej wiadomości o wygranej Polski, dodając do niej również wyniki innych reprezentantów.

Eurowizja Junior 2019: znamy wyniki!

Viki Gabor wygrywa Eurowizję Junior 2019

Polskie media bardzo szybko ogarnęła wiadomość o szczęśliwych dla Polski wynikach. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, bo jak przypomina radio RMF FM Polska „była w gronie faworytów do zwycięstwa”. „Dwunastolatka rozbiła bank!” – tak nad występem naszej reprezentantki rozpłynęła się Wirtualna Polska, dodając:

Nastolatka pokazała na scenie światowy poziom. Głos, charyzma i to „coś” czego zabrakło innym uczestnikom. Scena w Gliwicach należała do niej.

Na przesłanie piosenki zareagowała Interia, która zwróciła uwagę na proekologiczne wizualizacje. Wspomniano też o wprowadzeniu języka migowego w choreografii dwojga tancerzy. Plejada, Radio Zet i Viva! postanowiły przybliżyć postać Viki Gabor. Przypomnieli, że młoda artystka jest obywatelką świata: urodzona w Niemczech, mieszkająca przez kilka lat w Wielkiej Brytanii, ale również posiadająca pochodzenie romskie. Redakcje te wspomniały również o wsparciu rodziny i przyjaciół piosenkarki, jak i o jej drodze na szczyt w polskiej wersji programu The Voice Kids.

Gratulacje dla Viki Gabor

Pierwsze gratulacje tuż po wyjściu z green roomu Viki dostała od ubiegłorocznej zwyciężczyni – Roksany Węgiel – która chwilę później skwitowała to znaczącym: „Kurde, ale czad!”. Tuż po zakończeniu konkursu, gratulacje Viki Gabor złożył Andrzej Duda. Urzędująca głowa państwa, zaznaczył, że „Roksana Węgiel dała świetny przykład i zyskała godną Następczynię na europejskiej scenie juniorskiej”. Prezydent RP, nota bene, w zeszłym roku również jako jeden z pierwszych pogratulował Roxie. Osobiste gratulacje tegoroczna zwyciężczyni otrzymała od Mateusza Morawieckiego. Premier obecny był na koncercie wraz ze swoimi dziećmi.

Fot. Krystian Maj/KPRM

Jednak w zdecydowanej większości to nie politycy, a przedstawiciele świata artystów gratulowali reprezentantce Polski. Nie zabrakło również akcentów eurowizyjnych. Nastolatka otrzymała słowa uznania m.in. od Idy Nowakowskiej-Herndon, Roksany Węgiel i Olka Sikory (prowadzący tegoroczny konkurs), formacji 4Dreamers (otwarcie Eurowizji Junior 2019), Magdy Steczkowskiej (chórzystka Polski 1995, KE 2004 wraz z zespołem Indigo) czy Tomasza Kammela (prowadzący KE 2004). Gratulacje złożyli też związani z The Voice Kids Dawid Kwiatkowski czy TomsonBaron, w których to drużynie znalazła się Viki Gabor.

Źródła: facebook.com, instagram.com, interia.pl, onet.pl, plejada.pl, polsatnews.pl, se.pl, tvn24.pl, twitter.com, viva.pl, youtube.com