Podczas gdy w Polsce wszyscy fani żyją Eurowizją dla Dzieci i możemy jedynie pomarzyć o jakichkolwiek wzmiankach na temat Eurowizji w Lizbonie, Sofia już przygotowuje się do majowej imprezy na najwyższych obrotach. Bułgarski nadawca nie osiada na laurach po ostatnich sukcesach i ogłasza szczegóły wyboru swojego reprezentanta już teraz. Termin na przesyłanie kandydatur minie jeszcze przed końcem tego roku.

W tym tygodniu BNT (Българска Национална Телевизия – Bułgarska Telewizja Narodowa) przedstawiła dokładne zasady wyboru swojego przedstawiciela na Eurowizję 2018. Są one bardzo podobne do tych sprzed roku (pisaliśmy o nich tutaj), co pokazuje, że formuła się sprawdziła i Sofia liczy na kolejny, trzeci już z rzędu, sukces w eurowizyjnych poczynaniach. Przypomnijmy, że kraj ten ponownie zdecydował się na wewnętrzny wybór reprezentanta. Oto niektóre z wymagań, które telewizja stawia przed potencjalnymi kandydatami:

  • Zdobyte doświadczenie w co najmniej 3 dużych muzycznych projektach w ostatnich 2 latach;
  • Główny artysta (główni artyści) musi mieć bułgarskie obywatelstwo; podobnie chociaż część zespołu projektowego;
  • Główny artysta (główni artyści) powinien mieć doświadczenie sceniczne, w tym odbyte występy na żywo (nadawca wymaga dołączenia materiałów potwierdzających umiejętności wokalne kandydatów);
  • Przedstawiony powinien zostać wstępny koncept eurowizyjnego występu wraz z wizualizacjami, kostiumami itd.;
  • Dołączyć należy zarys budżetu, w tym zaznaczyć część wydatków, które jest w stanie pokryć artysta i jego zespół.

Dokładniejszy regulamin można znaleźć tutaj. Termin wysyłania aplikacji mija 20 grudnia. Wówczas do obrad zasiądzie jury złożone z bułgarskich i międzynarodowych specjalistów, które dokona wyboru przedstawiciela Bułgarii. Od roku 2016 wyraźnie widać, że BNT bardzo poważnie traktuje przygotowania do Eurowizji i sam konkurs. Jak mówi Joana Levieva-Sawyer, bułgarska HoD (Head of Delegation):

Raz jeszcze szukamy charyzmatycznego artysty, oszałamiającej piosenki i efektownego pomysłu na występ. Chcemy współpracować z najlepszymi profesjonalistami, aby ponownie udowodnić, że Bułgaria jest wartościową częścią europejskiej muzyki. Z takim podejściem osiągnęliśmy już dwa sukcesy – drugie miejsce Kristiana Kostova oraz czwartą pozycję Poli Genovej.

Czy i w tym roku profesjonalne podejście Bułgarów przyniesie im sukces? Bliżej odpowiedzi na to pytanie będziemy po ogłoszeniu reprezentanta tego kraju i piosenki, którą zaśpiewa w Lizbonie. Przyjdzie nam na to poczekać najpewniej do lutego lub marca 2018.

źródła: bgsong, esc-plus, zdjęcie główne: twitter @bg_eurovision