”The Rising Star” to format talent show, który zbiera coraz większą popularność w świecie. W Izraelu – ojczyźnie tego programu – już po raz trzeci użyty zostanie do wyboru reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji.
Izraelski nadawca IBA ogłosił, że po raz trzeci z rzędu wybierze reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji za pomocą Rising Star. Program ten nie jest jednak jedynie stworzony specjalnie na potrzebę eurowizyjnych selekcji. Jest to coraz bardziej rozpoznawalny w świecie talent show. Czym odróżnia się od innych tego typu programów i gdzie można go oglądać?
Popularność Rising Star w świecie
Program Rising Star, rodzime izraelskie show, zdobywa coraz większą popularność w wielu krajach na całej kuli ziemskiej. Poza samym Izraelem format został wyprodukowany w 11 innych krajach: Argentynie, Brazylii, Chinach, Francji, Niemczech, Węgrzech, Indonezji, Portugalii, Rosji, Turcji oraz Stanach Zjednoczonych. Cztery kolejne mają zaś niedługo wystartować z pierwszą edycją: Grecja/Cypr, Meksyk oraz Japonia. Łącznie wyłoniono 17 ”Wschodzących Gwiazd”. Jedną z nich jest Jesse Kinch, 22-letni wokalista rockowy i gitarzysta, który dwa lata temu zachwycił amerykańskich widzów i jurorów swoim dojrzałym głosem. Czy show w najbliższym czasie zobaczymy również w Polsce?
Na czym polega Rising Star?
Program od innych talent show odróżnia przede wszystkim sposób głosowania. Wykonawcy liczą nie tylko na poparcie jurorów, ale także widzów głosujących za pomocą specjalnej aplikacji. Aby przejść do dalszego etapu, wokaliści muszą uzyskać określony procent poparcia łącznie jury oraz aktywnych użytkowników aplikacji. Jaki stosunek mają głosy sędziów do widzów zależy od krajowych producentów (przykładowo w Izraelu jury ma wpływ na wynik w 40 %, a w Stanach – 21 % w początkowej fazie, w ostatniej zaś… 3%).
W pierwszym etapie aby wejść do programu wykonawca musi najczęściej uzyskać 70 % poparcia, a w kolejnych wokaliści muszą nawzajem przebijać się wynikami. W finale wygrywa osoba z największym procentowym poparciem.
Co słychać u byłych zwycięzców izraleskiego Rising Star?
Zwycięzcy HaKokhav HaBa (tak w oryginale nazywa się izraelska wersja Rising Star, co można tłumaczyć jako Następna Gwiazda) dwukrotnie już pojawiali się na Konkursie Piosenki Eurowizji. Pierwszy z nich – Nadav Guedj – robi karierę w kraju. W maju tego roku wydał debiutancką płytę, a trzy single z niej (w tym eurowizyjny Golden Boy) królowały na izraelskich listach przebojów. Na krążku znalazło się między innymi miejsce dla utworu po francusku – Elle M’rend Fou’.
Następca Nadava – Hovi Star -aktualnie zajmuje się głównie pojawianiem się na wydarzeniach pro-LGBT. Miesiąc temu zaśpiewał na sztokholmskiej paradzie. Przy okazji trafił też na widownię Allsång på Skansen, gdzie podziwiać mógł między innymi zwyciężczynię minionej Eurowizji, Jamalę.
Pamiętać jednak trzeba, że Nadav i Hovi to nie jedyni zwycięzcy programu. Zanim Rising Star stał się eurowizyjną platformą odbyła się jedna edycja show. Zwyciężył ją Evytar Korkus. Czy gdyby trafił na ESC osiągnąłby lepszy rezultat niże reprezentująca Izrael w 2014 roku Mei Feingold?
Co nas czeka w przyszłym roku?
Dwóch reprezentantów Izraela wybranych poprzez Rising Star uzyskało dobre eurowizyjne rezultaty. Po raz pierwszy od wielu lat zapewnili także temu krajowi podwójny awans do finału. Nie można się więc dziwić że IBA po raz kolejny zdecydowała się na ten sposób selekcji wykonawcy na Konkurs Piosenki Eurowizji. Show wystartuje na początku 2017 roku. Składać się będzie z 10 epizodów – co jest znacznie mniejszą liczbą niż w poprzednich latach. Mówi się, że producenci postawić chcą na znane twarze – do przesłuchań zaproszono byłych uczestników Kokhav Nolad, programu z którego wywodzili się między innymi Hovi Star czy Mei Feingold. Wśród zaproszonych znalazł się między innymi uczestnik KDAM 2011 – Chen Aharoni, lecz odmówił on udziału. Nie wiadomo jeszcze, czy eurowizyjny utwór zostanie wybrany podczas programu, czy wskazany zostanie wewnętrznie po jego zakończeniu.
Czy po raz kolejny 'Wschodząca Gwiazda’ odniesie eurowizyjny sukces?
Źródła: haaretz.com, israelhayom.co.il, wiwibloggs.com wikipedia.org
Foto: haaretz.com