Nieoficjalnie już wiemy, do którego państwa zawita Eurowizja dla Dzieci. Wiemy też, który kraj planuje debiut podczas tegorocznego konkursu!

Europejska Unia Nadawców poda jutro dokładne dane dotyczące miejsca organizacji Eurowizji dla Dzieci 2015. Póki co nieoficjalnie wiemy, że konkurs odbędzie się w stolicy Bułgarii, Sofii, gdyż taką informację przekazała lokalnym mediom telewizja BNT. Najprawdopodobniej jutro EBU potwierdzi wybór miasta-gospodarza, ale poda też nazwę obiektu. Wiemy, że o tytuł organizatora Eurowizji dla Dzieci 2015 Bułgaria walczyła z Maltą. Reprezentantka Bułgarii – Krisia Todorova, zajęła w ubiegłym roku 2. miejsce, zyskując jednak sympatię fanów z całej Europy, którzy często są zdania, że to ona, a nie Włoch, powinna wygrać show. Malta organizowała ubiegłoroczną edycję, a zrobiła to ponoć tak dobrze, że obserwatorzy domagali się, by JESC co roku odbywało się na wyspie.

Bez względu na to, czy konkurs odbędzie się w Sofii czy na Malcie (przy okazji, stolica Bułgarii jest większa od całej Malty o prawie 180 km2), wiemy, że wybierają się na niego Holandia, Białoruś i Szwecja, a chęć udziału wyraziły też Słowenia i Gruzja. Tydzień temu decyzję o powrocie podjęła telewizja albańska, której reprezentant tylko raz startował w JESC. W 2012 roku Igzidora Gjeta wykonała utwór „Kam një këngë vetëm për ju” zajmując ostatnie, 12. miejsce i wywołująć skandal związany z dość odważnym strojem, który zaprezentowała na próbie. Poza tym Albania weszła w nieoficjalny układ z Azerbejdżanem, wymieniając się wysokimi notami, co było zupełnie nieadekwatne do ostatecznego rezultatu tych państw i głosowań innych uczestników. Prawdopodobnie nowego reprezentanta Albanii poznamy już w czerwcu, gdyż wtedy właśnie zorganizowany będzie Festivali Mbarëkombëtar i Këngës për Fëmijë, czyli tradycyjny konkurs muzyki dla dzieci. Zgłoszenia do niego przyjmowane będą do 12 kwietnia.

Jeszcze większą niespodzianką niż powrót Albanii jest wyczekiwany debiut kraju zachodniej Europy. Po kilku latach negocjacji, ostatecznie w JESC wystartuje Irlandia. Nadawcą odpowiedzialnym za konkurs jest TG4 (Teilifís na Gaeilge), czyli telewizja emitująca i promująca w kraju język irlandzki. Potwierdzono już, że zorganizowane zostaną selekcje narodowe, a podczas Eurowizji dla Dzieci zaprezentowany zostanie utwór właśnie w języku Gaeilge, co będzie swoistą egzotyką, zwłaszcza, że ostatni raz piosenka w tym języku pojawiła się na scenie dorosłej Eurowizji w 1972 roku!

https://www.youtube.com/watch?v=xoPuM9WKcS8

Zapewne dopiero po „dorosłej” Eurowizji ruszy proces ostatecznych negocjacji, które mają uformować listę startową JESC. Telewizja z Armenii już poinformowała, że decyzję w tej sprawie podejmie dopiero w maju. Czekamy również na to, co postanowione będzie na Węgrzech i w Niemczech (prawdopodobne debiuty), we Włoszech (zwycięzca ubiegłorocznej edycji, który odrzucił możliwość organizowania konkursu), Czarnogórze, Norwegii i Rumunii (prawdopodobny powrót), Rosji i na Ukrainie. Wielka Brytania, Austria, Łotwa i Czechy już potwierdziły, że nie wyślą swoich reprezentantów na JESC 2015.

Najbardziej prawdopodobny termin organizacji Eurowizji dla Dzieci to 21 listopada 2015 roku, jednak więcej informacji w tej sprawie poznamy zapewne jutro.

źródło: Wikipedia, Eurovoix, JuniorEurovision.tv, ESCkaz; fot: Wiwibloggs.com