Fot. eurovision.tv

Członkowie grupy Warsaw Calling przez niemal trzy miesiące wybierali faworytów spośród odrzuconych piosenek podczas sezonu preselekcyjnego. Dziś, znając już wszystkich uczestników konkursu Warsaw’s Choice, czas wsłuchać się w ich propozycje!

Pierwsza ankieta odbyła się pod koniec grudnia, tuż po ogłoszeniu wyników albańskiego Festivali i Këngës. Dwadzieścia cztery ankiety później, w minioną środę poznaliśmy reprezentantkę Szwecji. Ale… O co chodzi z Warsaw’s Choice? Z każdego finału narodowego członkowie grupy Warsaw Calling wybierali jednego „lucky loosera”. Każdy z nich zmierzy się potem w konkursie, przypominającym nieco OGAE Second Chance – konkurs drugiej szansy. Jeszcze przed ostatecznym głosowaniem poznamy zwycięzców w poszczególnych grupach: „Najlepsza piosenka z byłego ZSRR”, „Najlepsza piosenka z Zachodu”, „Najlepsza piosenka skandynawsko-wyspiarska” oraz „Najlepsza piosenka z Południa”.

Zanim jeszcze poznamy wszystkich kandydatów do zwycięstwa w Warsaw’s Choice – garść statystyk. Najwięcej, bo aż 256 głosów, oddano w ankiecie szwedzkiej. Dla odmiany jedynie 43 głosy oddano w głosowaniu na reprezentanta Gruzji. Największe poparcie w ankiecie otrzymała Brytyjka Kerrie-Anne – zdobyła aż 78,63% wszystkich głosów! Najniższe poparcie, przynajmniej procentowo, otrzymała Szwedka Wiktoria, której do awansu do kolejnego etapu wystarczyło 31,25%. Ze wszystkich 26 piosenek, 9 było najbliżej wyjazdu do Tel Awiwu (czyli zajęło w selekcjach 2. miejsce). Kolejnych 5 zajęło najniższe miejsce na podium. W Warsaw’s Choice usłyszymy 14 języków, śpiewanych przez 17 wokalistek, 4 wokalistów, 3 zespoły (wszystkie złożone z mężczyzn) oraz 2 duety (jeden damsko-damski i jeden męsko-męski). Czas więc ich poznać!

 1. ALBANIA Soni Malaj – Më e fortë
 2. HISZPANIA Maria – Muerdeme
 3. FRANCJA Seemone – Tous les deux
 4. CZECHY Barbora Mochowa – True Colors
 5. WIELKA BRYTANIA Kerrie-Anne – Sweet Lies
 6. AUSTRALIA Electric Fields – 2000 and Whatever
 7. CZARNOGÓRA Andrea Demirović – Ja sam ti san
 8. WŁOCHY Loredana Berte – Cosa ti aspetti da me
 9. ESTONIA Stefan – Without You
 10. SŁOWENIA Raiven – Kaos
 11. CHORWACJA Lorena Bućan – Tower of Babylon
 12. ŁOTWA Edgars Kreilis – Cherry Absinthe
 13. RUMUNIA Bella Santiago – Army of Love
 14. NIEMCY Aly Ryan – Wear Your Love
 15. WĘGRY The Middletonz – Roses
 16. DANIA Julie & Nina – League of Light
 17. LITWA Monika Marija – Light On
 18. FINLANDIA Darude feat. Sebastian Rejman – Superman
 19. ISLANDIA Hera Björk – Moving On
 20. MOŁDAWIA Vera Turcanu – Cold
 21. NORWEGIA Mørland – En livredd mann
 22. PORTUGALIA Calema – A Dois
 23. GRUZJA Liza Kalandadze – Sevdisperi zgva
 24. SERBIA Sashka Janx – Da Li Čuješ Moj Glas
 25. BIAŁORUŚ Michael Soul – Humanize
 26. SZWECJA Wiktoria – Not With Me

Teraz czas się z tymi piosenkami osłuchać. Już wkrótce na grupie Warsaw Calling na Facebooku pojawią się ankiety regionalne oraz link do finałowego głosowania. Nie może Was tam zabraknąć, więc jeśli jeszcze nie jesteście jej członkami – wystarczy kliknąć TUTAJ.

Źródło: własne, youtube.com