Chociaż telewizja BHRT nadal nie potwierdziła powrotu na Eurowizję, media lokalne dotarły do nazwisk potencjalnych reprezentantów tego kraju.

Telewizja bośniacka BHRT otrzymała od Europejskiej Unii Nadawców zgodę na dłuższe poszukiwanie sponsora, który pomoże opłacić 25 tys. euro składki za udział w Eurowizji 2016 i umożliwić powrót tego bałkańskiego kraju do konkursu. Ostateczna decyzja miała być podjęta do końca października, jednak dopiero wczoraj z Sarajewa dotarły nowe wieści w tej sprawie. Okazuje się, że EBU chyba bardzo zależy na wpisaniu Bośni i Hercegowiny na listę uczestników konkursu w Sztokholmie, ponieważ…termin na decyzję po raz kolejny wydłużono – tym razem do końca listopada. Nadawca BHRT obiecuje jednak, że deklarację złoży już w połowie przyszłego tygodnia. Przedstawicielka Działu Finansów BHRT informuje, że trwają prace nad zamknięciem konstrukcji finansowej projektu.

Dziennik „Dnevni Avaz” dotarł też do nazwisk potencjalnych reprezentantów kraju. Będzie to trio złożone z Fuada Backovicia Deena, Dalal Midhat-Talakić i słynna chorwacka wiolonczelistka Ana Rucner. Chociaż dziennik skontaktował się już z Deenem w tej sprawie, a ten zdementował te doniesienia, twierdząc, że to Hajrudin Veseranović ma jechać na Eurowizję, redakcja ma potwierdzenie tego, że Fuad, Dalal i Ana na początku listopada spotkali się w jednym z sarajewskich hoteli. Jak informują źródła dziennika, cały projekt zostanie zrealizowany tylko wtedy, gdy BHRT znajdzie fundusze potrzebne, by opłacić składkę. Poza tym wspomniane trio może być tylko jedną z opcji, gdyż lista potencjalnych kandydatów nie jest jeszcze zamknięta.

Fuad Backović Deen reprezentował już Bośnię i Hercegowinę na Eurowizji w 2004 roku z hitem „In The Disco”, który dał mu 9. miejsce w finale, co było wtedy jednym z najlepszych rezultatów w historii startów kraju. Po swoim sukcesie Deen kontynuował karierę wokalną w kraju, jednak częściej dyskutowano o jego orientacji seksualnej niż muzyce, co spowodowało, że sława wokalisty nieco przygasła. Dalal Midhat-Talakić to popularna sarajewska wokalistka i była członkini formacji Erato. Jako solistka, na rynku muzycznym działa dopiero od ubiegłego roku, a ostatnio głośno było o niej w mediach lokalnych z powodu tragicznej śmierci siostry – Iman. Ana Rucner to uznana chorwacka wiolonczelistka, która sławę zdobyła dzięki udziałowi w projekcie turystycznym „Oda radości”. Jak informuje Dnevni Avaz, brak obywatelstwa BiH nie byłby problemem, by Ana reprezentowała ten kraj na Eurowizji.

Źródło: Dnevni Avaz, fot.: Deen (sandzacke.rs)