19. edycja jednego z najważniejszych międzynarodowych konkursów muzyki klasycznej, Eurowizji Młodych Muzyków, w tym roku odbędzie się w Edynburgu. Zmagania utalentowanych młodych artystów z 18 państw będą transmitowane m.in. dzięki BBC Radio 3 i BBC Arts Digital (online). 

Konkurs Eurowizji Młodych Muzyków jest organizowany co 2 lata od 1982. Wzięło w nim udział łącznie 37 państw. W tegorocznej edycji o grawerowane trofeum w kształcie skrzypiec, 7000 € oraz koncert u boku Szkockiej Orkiestry Symfonicznej BBC walczą muzycy z 18 państw, w tym Marta Chlebicka z Polski, która w lutym zdobyła polski tytuł Młodego Muzyka Roku 2018, o czym pisaliśmy tutaj.

Eurovision Young Musicians 2018 Trophy © EBU

Półfinały 18 i 19 sierpnia

Tegoroczna Eurowizja Młodych Muzyków jest częścią Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu. Muzycy zostaną podzieleni na 6 grup po 3 wykonawców i wykonają przed publicznością swoje konkursowe recitale (solo bądź z akompaniamentem pianina). Długość ich występów nie może przekraczać 18 minut.

Podczas 1. dnia półfinałów zobaczymy:

 1. Malta – Bernice Sammut Attard
 2. Wielka Brytania – Maxim Calver
 3. Hiszpania – Sara Valencia
 4. Słowenia – Nikola Pajanović
 5. San Marino – Francesco Stefanelli
 6. Polska – Marta Chlebicka
 7. Węgry – Máté Bencze
 8. Grecja – Thanos Tzanetakis
 9. Izrael – Tamir Naaman-Pery

Podczas 2. dnia półfinałów zobaczymy:

 1. Estonia – Tanel-Eiko Novikov
 2. Belgia – Alexandra Cooreman
 3. Albania – Klaudio Zoto
  –> oglądaj tutaj
 4. Rosja – Ivan Bessonov
 5. Niemcy – Mira Foron
 6. Czechy – Indi Stivín
  –> oglądaj tutaj
 7. Szwecja – Johanna Ander Ljung
 8. Norwegia – Birgitta Elisa Oftestad
 9. Chorwacja – Jan Tominić
  –> oglądaj tutaj

Panel ekspertów w składzie:

 • Ursula Leveaux
 • David Watkin
 • Sinae Lee
 • Noè Rodrigo Gisbert

oceni wszystkie półfinałowe prezentacje, przyznając im punkty w skali 1-10. Jury zwróci uwagę na poprawność techniczną, jakość dźwięku, interpretację utworu i występ. Po dodatkowych naradach ogłoszone zostaną nazwiska 6 finalistów w przypadkowej kolejności.

Recitale poszczególnych grup odbędą się w sobotę i niedzielę 18-19 sierpnia w godzinach 15:00, 17:00 i 19:00 czasu warszawskiego (odpowiednio 14:00, 16:00 i 18:00 w Edynburgu). Możemy je śledzić także tutaj (w przypadku blokady konieczne będzie zastosowanie wtyczki VPN zmieniającej adres IP komputera z polskiego na brytyjski). Półfinały poprowadzi Petroc Trelawny.

Finalistów poznamy w niedzielę o 20:30 (19:30 czasu szkockiego) – relacja na żywo tutaj, a finał konkursu rozegrany zostanie 23 sierpnia.

Źródła: youngmusicians.tv, eif.co.uk, fot.: Ryan Buchanan/Edinburgh International Festival.

Poprzedni artykułTeledysk do najnowszego singla Gromee’go pt. „One Last Time” już opublikowany!
Następny artykułZnamy finalistów Eurowizji Młodych Muzyków [UPD]
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...