Właśnie przed chwilą zakończył się finał węgierskich preselekcji – A Dal 2018. Zdecydowanym faworytem publiczności okazała się rockowa grupa AWS, która z utworem „Viszlát nyár” będzie reprezentować ten kraj podczas 63. Konkursu Piosenki Eurowizji!

O wynikach pierwszej rundy, w czasie której zaprezentowała się cała ósemka finalistów zadecydowało w 100% jury. Poniżej przedstawiamy dzisiejszą kolejność startową i sumę uzyskanych punktów.

  1. Leander Kills – Nem szól harang – 6 pkt
  2. yesyes – I Let You Run Away – 28 pkt
  3. Zsolt Süle – Zöld a május – 0 pkt
  4. Tamás Horváth – Meggyfa – 0 pkt
  5. Gábor Heincz Biga – Good Vibez – 4 pkt
  6. Gergely Dánielfy – Azt mondtad – 36 pkt
  7. AWS – Viszlát nyár – 8 pkt
  8. Viktor Király – Budapest Girl – 30 pkt

Następnie najlepszych czterech uczestników zostało poddanych głosowaniu widzów. Niekwestionowanymi zwycięzcami okazała się być formacja AWS.

AWS to formacja grająca od 10 lat głównie „nu-metal”, muzykę łączącą heavy metal z elementami innych gatunków muzycznych takich jak hip-hop, rock alternatywny, funk i grunge. W jej skład wchodzą: Bence Brucker, Dániel Kökényes, Örs Siklósi, Áron Veress oraz Soma Schiszler. Mają na swoim koncie już 3 albumy, wiele różnych nagród jak np. MTV Brand New 2011 i występów na zagranicznych festiwalach m.in. w Wielkiej Brytanii, Rumunii czy Słowenii czy też na rodzimym Szigecie. Grupa miała również okazję wspólnie koncertować z Blind Myself, bardzo słynnym, węgierskim zespołem metalowym.

Zespół zaprezentuje się podczas 63. Konkursu Piosenki Eurowizji w Lizbonie podczas II półfinału, w czwartek, 10 maja 2018 r. Wykonają utwór Viszlát nyár” (pol. Żegnaj, lato!) podczas drugiej połowy widowiska, podobnie jak reprezentant Polski. Młodzi rock-muzycy będą walczyć o ósmy z rzędu awans Węgier do finału Konkursu, a następnie o jak najwyższy wynik w finale, być może i taki, który będzie wyższy od dotychczasowego, najlepszego w historii czwartego miejsca Frideriki Bayer w 1994 r.

Oto specjalne pozdrowienia od nowych reprezentantów Węgier specjalnie dla czytelników eurowizja.org!

Świeżo upieczeni reprezentanci Węgier – formacja AWS pozdrawiają czytelników eurowizja.org! (A DAL, Anna Butrym, Węgierski Instytut Kultury – Varsói Magyar Kulturális Intézet)

Opublikowany przez eurowizja.org na 24 lutego 2018

Źródło: adal.hu, fot: źródło własne (autor – Maciej Sychowiec)

1 KOMENTARZ