Węgry bez Eurowizji, ale z A Dal. Znamy uczestników. Kto miałby szanse w Rotterdamie?

Mimo, że Węgry zrezygnowały z udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji, format A Dal dalej funkcjonuje w węgierskiej telewizji. Sprawdź kto powalczy o tytuł najlepszej węgierskiej piosenki. Czy znajdzie się tam na tyle silny utwór, że mógłby powalczyć o wysokie miejsce w Rotterdamie?

Przypomnijmy, że Węgry zrezygnowały z Konkursu Piosenki Eurowizji. Jednym z argumentów było przekierowanie formy promocji węgierskiej muzyki wyłącznie na lokalny rynek. Rezygnacja spotkała się z krytyką fanów oraz części środowiska muzycznego w kraju. To wytłumaczenie dla opinii publicznej okazało się niewystarczające i narosło wiele kontrowersji w międzynarodowej prasie wokół tej decyzji:

Co stoi za rezygnacją Węgier z Eurowizji? Podwójna gra a krytyka międzynarodowa

Węgry poza Eurowizją: kto weźmie udział w A Dal?

Do konkursu zgłoszono 559 piosenek co jest rekordem tego formatu. Producenci przekonują, że to potwierdza o słuszności podjętej decyzji o rezygnacji z Eurowizji. Natomiast przeciwnicy tych działań zauważają, że okres zgłoszeniowy był dwa razy dłuższy niż we wcześniejszych latach i to tłumaczy przyrost liczby utworów. Ostatecznie oto lista uczestników:

Posłuchaj piosenek 

Uczestnicy A Dal 2020. fot. Nikolett Kaszner/MTVA

Węgry poza Eurowizją: kim są uczestnicy? 

W stawce zobaczymy wielu uczestników A Dal z poprzednich lat. Wielu z nich jeszcze w zeszłym roku starali się o reprezentowanie swojego kraju w konkursie: Fatal Error, Konhya czy Bogi Nagy. Nie zabraknie też weteranów, którzy zdążyli dotrzeć do ścisłego finału w poprzednich latach: Gábor Heincz czy Olivér Berkes. Zaskoczeniem jest udział jazzowo-soulowego wykonawcy Nikolasa Takácsa, który od 2010 roku cieszy się sporą popularnością w kraju oraz wśród diaspory w ościennych krajach. Wśród uczestników pojawiają się też byli reprezentaci Węgier na Eurowizji. Gergő Rácz był członkiem grupy V.I.P., która pojawiła się na Eurowizji w 1997 roku. Natomiast Kati Wolf rozpoczęła w 2011 roku trwającą prawie dekadę nieprzerwanych awansów Węgier na Eurowizji. Jej udział może zaskakiwać ponieważ wokalistka otwarcie krytykowała nadawcę za rezygnację z udziału w konkursie.

Węgry poza Eurowizją: A Dal 2020 co wiemy? 

Format widowiska będzie niezmieniony w porównaniu do czasów, kiedy stanowił węgierskie selekcje do Eurowizji. Będzie się składać z trzech ćwierćfinałów, dwóch półfinałów oraz finału. Emisja rozpocznie się 1 lutego. Natomiast finał przewidziany jest na 7 marca. Ważną rolę w ocenianiu uczestników pełni jury, którego skład w 2020 roku będzie następujący: Bence Apáti, Feró Nagy, Barna Pély, Lilla Vincze. Zwycięzca konkursu A Dal otrzyma nagrodę pieniężną oraz udział w największych festiwalach w kraju.

Węgry poza Eurowizją: Słabnąca popularność A Dal

Śladami Preselekcji: o węgierskiej duszy w selekcjach A Dal

Węgierski nadawca wprowadził format A Dal w 2012 roku. Jedyny raz kiedy przedstawiciel Kotliny Panońskiej nie awansował do finału miało miejsce w tym roku. Poza tym nieszczęśliwym przypadkiem Węgry aż trzykrotnie znalazły się w pierwszej dziesiąte wielkiego finału konkursu (2013, 2014, 2017).

Mimo poprawy pozycji kraju na samej Eurowizji, od kilku lat mówiło się o kryzysie tego formatu. W 2013 roku oglądalność finału węgierskich selekcji osiągnęła rekordową widownię 1,2 miliona widzów. Od tego czasu doszło do sukcesywnego spadku. W tym roku finał A Dal zanotował najniższy wynik w historii – 337 tysięcy widzów.  Takie rozczarowujące wyniki przekładają się również na niską oglądalność samej Eurowizji.  Finał w Tel Awiwie obejrzało wyłącznie 145 000 widzów. Innym problemem wskazywanym przez komentatorów jest liczba programów oraz ograniczony udział widzów w głosowaniu. Więcej o krytyce A Dal można przeczytać TUTAJ.

Węgry poza Eurowizją: historia Węgier na Eurowizji

Węgry zadebiutowały w 1994 roku z utworem Kinek mondjam el vétkeimet? w wykonaniu Frederiki Bayer. Wokalistka zajęła 4. miejsce w wielkim final i do tej pory jest to najwyższy wynik tego kraju na Eurowizji. Węgry nie brały udziału w konkursie w 1996 roku (na skutek eliminacji podczas wewnętrznej selekcji Europejskiej Unii Nadawców), 1999-2004, 2006 i 2010. Od 2012 roku, węgierski nadawca wybierał swojego reprezentanta na podstawie selekcji A Dal, które wpisały się dobrze w krajobraz sezonu. Od tego czasu tylko raz Węgry nie awansowały do finału (2019).

Źródło: MTVA, własne

Exit mobile version