Wzorem ubiegłej soboty, dziś Węgrzy również wybiorą kolejnych 4 półfinalistów, którzy już za tydzień powalczą o reprezentowanie ich kraju w wielkim finale A Dal 2018!

Transmisja drugiego półfinału A Dal 2018 rozpocznie się dziś o godz. 20:30 na kanałach Duna i Duna World – (link tutaj lub tutaj).

Zasady głosowania pozostają takie same – najbardziej i głównie decydującym członem narodu będzie czteroosobowe jury (Karoly Frenreisz, Misi Mezo, Judit Schell i Miklos Both – na zdjęciu) przydzielą każdemu uczestnikowi od 1 do 10 punktów. Dodatkowa, piąta punktacja spłynie z głosowania SMS-owego (dostępnego w całej Europie). Natomiast tym razem tylko trzech uczestników z najwyższą liczbą punktów otrzyma bezpośredni awans do finału A Dal, a czwarty zostanie wskazany wyłącznie poprzez SMS-y widzów.

Poniżej przypomninamy sylwetki wszystkich dzisiejszych uczestników, dodatkowo w nawiasie podamy ich rezultat uzyskany w ćwierćfinale. Jednakże w etapie półfinałowym wszystkie punkty zebrane wcześniej są wyzerowane i każdy z artystów stara się o dobrą punktację od nowa.

Zespół cechujący się różnorodnością gatunków (rock-metal, rock alternatywny i psychodeliczny), istniejący od ponad 10 lat. Mają na swoim koncie już 3 albumy, wiele różnych nagród jak np. MTV Brand New 2011 i występów na zagranicznych festiwalach m.in. w Wielkiej Brytanii, Rumunii czy Słowenii.  Rok temu do zespołu dołączył nowy basista, Soma Schiszler – uważa się że wprowadził on do grupy sporo świeżości  i nowych pomysłów.

  • Ceasefire X – Satellites (4. miejsce w I ćwierćfinale, 41 pkt)

Pod owym pseudonimem kryje się Andras Bence Vavra, urodzony w Szegedzie, a obecnie student ekonomii w Budapeszcie. Odebrał ponadto staranne wykształcenie muzyczne, grając m.in. na pianinie przez 11 lat. Może być znany miłośnikom selekcji, ponieważ należał do tria By The Way, które dotarło do półfinału w 2016 r. z utworem „Free to Fly”. Kilka miesięcy temu zespół zakończył działalność, więc start z utworem „Satellites” jest dla Andrasa pierwszym solowym zmaganiem w A Dal.

Duet 24-letnich muzyków, studiujących obecnie bądź w przeszłości jazz. Tomi najwięcej radości czerpie z gry na fortepianie i komponowania. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród tj. pierwszego miejsca w Jazz Combo Festival czy Tymoshenko International Jazz Competition. Ponadto ma za sobą krótką przygodę z Berklee College of Music w Stanach Zjednoczonych. Cintia natomiast uczęszcza do Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta, a jej ulubionym instrumentem są skrzypce.

  • Tamás Horváth – Meggyfa (2. miejsce w III ćwierćfinale, 42 pkt)

Urodzony 21 marca 1992 r. w Dunaújváros, w muzycznej rodzinie. Dziadek Tamasa był znanym harfiarzem, a ojciec frontmanem znanego w latach 80. zespołu Digital. W wieku 16 lat próbował swoich sił w programie Megasztar, a następnie założył swój zespół o nazwie HT3. W 2011 r. rozpoczął współpracę z Raulem Dajką przy prowadzeniu kanału na YouTube, który jest jednym z najpopularniejszych na Węgrzech. Jego propozycja „Meggyfa” ma do tej pory już ok. 4 mln odsłon – prawdopodobnie najwięcej ze wszystkich piosenek selekcyjnych. W zeszłym roku wygrał piątą edycję show „Sztarban sztar”.

Ćwierćfinałowy występ Tamasa ma również najwięcej wyświetleń ze wszystkich udostępnionych na oficjalnym kanale A Dal (ok. 600 tys.). Śmiało można stwierdzić, że Horvath jest głównym faworytem publiczności do reprezentowania Węgier w Lizbonie.

  • Viktor Király – Budapest Girl (3. miejsce w I ćwierćfinale, 43 pkt)

Viktor (ur. 29.03.1984 w Nowym Jorku) jest znany ogromnej większości fanów, jako jeden z najpopularniejszych węgierskich piosenkarzy pop. Wychował się za oceanem, a muzykę odziedziczył w genach, podobnie jak całe jego rodzeństwo. W 2008 roku wygrał czwarty sezon programu „Megasztar” (odpowiednika Idola i Fabryki Gwiazd), a w 2015 roku próbował swoich sił w amerykańskiej odsłonie „The Voice” docierając do odcinków na żywo i plasując się w Top24. Jego utwór „Fire” długo królował w 2013 roku na wszystkich węgierskich listach przebojów. Wraz z siostrą Lindą i bratem Benem zajęli 4 miejsce za piosenkę „Untried” w finale A Dal 2012, a dwa lata później solo z „Running Out of Time” ponownie znalazł się poza czołową dwójką, pomimo bycia silnym faworytem.

  • Odett – Aranyhal (5. miejsce w II ćwierćfinale, 39 pkt)

Zadebiutowała na scenie w 2006 r. w wieku 18 lat w zespole wraz z koleżankami. Karierę solową rozpoczęła w 2011 r., wydając od razu album. W 2013 roku dotarła do półfinału selekcji z utworem „Ne engedj el”, a w 2016 r. próbowała swoich sił ze „Stardust”. Czy tegoroczna piosenka o „złotej rybce” przyniesie jej szczęście?

  • Nikoletta Szőke, Attila Kökény, Róbert Szakcsi Lakatos – Életre kel (1. miejsce w III ćwierćfinale, 44 pkt – w tym 10 od Judith)

Nikoletta (ur. 8 maja 1983) jest wokalistką jazzową. W 2005 roku została laureatką jednego z najważniejszych jazzowych festiwali rangi światowej – Shure Montreux International Jazz Voice Competition. Wystąpiła też na kilku takich imprezach w Nowym Jorku. Attila (ur. 20 kwietnia 1975) śpiewa i gra na fortepianie już od ponad 20 lat. W 2010 roku zdobył popularność biorąc udział w programie „Megasztar” a dwa lata później w duecie z Tamarą Bencsik w A Dal. Robert zaś za swoją pasję do jazzu został doceniony m.in. na festiwalach w Avignon, czy Krakowie a także na słynnym Montreux.

  • Tamás Vastag – Ne hagyj reményt (6. miejsce w I ćwierćfinale, 36 pkt – uratowany w głosowaniu widzów)

Tamas (ur. 28.06.1991 w Veszprem) zdobył popularność dzięki udziale i zajęciu 5. miejsca w I edycji węgierskiego XFactora w 2010 roku, wygranej przez jego brata, Csabę. Jest również aktorem i zdobywcą wielu nagród fonograficznych. Możemy uznać go za kolejnego weterana selekcji w stawce, jako że w 2013 roku dotarł do ich finału z „Holnaptól”, a rok później do półfinału z „Állj meg világ”.

  • yesyes – I Let You Run Away (3. miejsce w II ćwierćfinale, 43 pkt – w tym 10 pkt od Judith)

Duet ten został założony w 2015 roku przez wokalistę i akordeonistę Ádáma Szabó i perkusistę Tamása Katona. Prezentują mix elektroniki i tradycyjnych instrumentów, a za inspirację stawiają sobie głównie Coldplay, Rudimental czy Johna Newmana. Do tej pory wydali kilka EP-ek. Ádám Szabó (ur. 22.06.1992 w Budapeszcie) zaistniał na rynku w 2013 r. po zajęciu piątego miejsca w czwartej edycji węgierskiego X-Factor. W tym samym roku po raz pierwszy wystąpił w preselekcjach, a następnym razem otarł się o wyjazd na Konkurs Piosenki Eurowizji w 2015 r., zajmując drugie miejsce z „Give Me Your Love” ustępując jedynie Boggie. Rok temu skończył przygodę z A Dal na półfinale wykonując utwór „Together”.

Gospodarzami dzisiejszego wieczoru będą tradycyjnie Freddie oraz Kriszta Ratonyi. W gronie faworytów do awansu bezapelacyjnie znajduje się Tamás Horváth. Fani z chęcią widzieliby w finale AWS, yesyes czy Viktora Kiraly’ego. Jury natomiast na pewno poprze zwycięskie trio z III ćwierćfinału. Bez szans wydają się być m.in. Odett czy Tamás Vastag.

[UPD] Do finału dzisiejszego wieczoru awansowali: AWS, yesyes oraz Viktor Kiraly. Natomiast dziką kartę otrzymał Tamás Horváth.

Zachęcam do oglądania dziś wieczorem 2. półfinału A Dal!

Źródło: escbubble.com, adal.hu, fot. instagram @adalonline