Przed nami ostatnia ćwierćfinałowa odsłona tegorocznych węgierskich preselekcji. Dziś o 20.30 podczas transmisji na kanale Duna i Duna World – (link tutaj lub tutaj) zaprezentują się tegoroczni faworyci tj. Tamás Horváth (foto) czy Roland Gulyás.
UPDATE: Ćwierćfinał wygrało trio Nikoletta Szőke, Attila Kökény, Róbert Szakcsi Lakatos. Do finału awansowali także Tamás Horváth, Ham ko Ham, Maszkura és a tücsökraj, Cintia Horváth & Tomi Balogh oraz głosami widzów Roland Gulyás.
Skład III ćwierćfinału:
#yeahla feat. Viki Eszes – 1 Szó Mint 100
Péter Jelasity, czyli #yeahla jest autorem muzyki i tekstu tej propozycji. Z wykształcenia jest saksofonistą, odebrał dyplom Węgierskiej Akademii Muzycznej im. Liszta w 2000 roku. Viki zaś jest wokalistką z kilkuletnim stażem. Występowała w A Dal m.in. z zespołem Background w 2013 i The Couple w 2017 roku. Z Peterem wystąpiła po raz pierwszy cztery lata temu, a ich tegoroczna piosenka opowiada o poznawaniu drugiej osoby na początku wspólnego związku.
Andy Roll – Turn the Lights On
Andy, czyli Andras Dutka, urodził się w rumuńskim mieście Oradea w pobliżu węgierskiej granicy, gdzie również studiował w szkole muzycznej, a zwieńczeniem tego była nawet dwuletnia wyprawa do Norwegii, by szkolić śpiew, grę na gitarze i pisanie tekstów. Swoje kompozycje tworzy głównie w języku angielskim i rumuńskim, a ponadto w swojej rodzinnej miejscowości od lat jest członkiem filharmonii rockowej.
Roland Gulyás – H Y P N O T I Z E D
Roland (ur. 20 marca 1997 r. w Sátoraljaújhely) od dziecka uparcie wierzył w swój talent, i miał okazję go obronić i zaprezentować zajmując w zeszłym roku 3. miejsce w siódmej serii węgierskiego X-Factora. Należał wtedy do drużyny Gigi Radics, którą fani na pewno dobrze znają m.in. z finału A Dal 2013 czy 2017. Równocześnie z muzyczną duszą Rolanda współistnieje dusza sportowa – wspinaczka czy zapasy to jego ulubione hobby. Jest również miłośnikiem zwierząt, a za muzyką i tekstem jego piosenki stoi ByeAlex, reprezentant Węgier na Eurowizji 2013, gdzie zdobył 10. miejsce.
Ham ko Ham – Bármerre jesz
Jest to kwartet przyjaciół – Marka, Salomona, Levente i Csaby. Jako grupa muzyczna istnieją od wielu lat, lecz rozgłos uzyskali w 2016 r. poprzez jedno z talent-show, a rok później wystąpili m.in. na Campus Festival, a ich teledyski zaczęły osiągać ponad kilka milionów wyświetleń na YouTube. Ham ko Ham prezentują typowy romski folk, z pełną gamą charakterystycznych dla niego brzmień.
Cintia Horváth & Tomi Balogh – Journey (Break Your Chains)
Duet 24-letnich muzyków, studiujących obecnie bądź w przeszłości jazz. Tomi najwięcej radości czerpie z gry na fortepianie i komponowania. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród tj. pierwszego miejsca w Jazz Combo Festival czy Tymoshenko International Jazz Competition. Ponadto ma za sobą krótką przygodę z Berklee College of Music w Stanach Zjednoczonych. Cintia natomiast uczęszcza do Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta, a jej ulubionym instrumentem są skrzypce.
Tamás Horváth – Meggyfa
Urodzony 21 marca 1992 r. w Dunaújváros, w muzycznej rodzinie. Dziadek Tamasa był znanym harfiarzem, a ojciec frontmanem znanego w latach 80. zespołu Digital. W wieku 16 lat próbował swoich sił w programie Megasztar, a następnie założył swój zespół o nazwie HT3. W 2011 r. rozpoczął współpracę z Raulem Dajką przy prowadzeniu kanału na YouTube, który jest jednym z najpopularniejszych na Węgrzech. Jego propozycja „Meggyfa” ma do tej pory już ok. 3 mln odsłon – prawdopodobnie najwięcej ze wszystkich piosenek selekcyjnych. W zeszłym roku wygrał piątą edycję show „Sztarban sztar”.
Maszkura és a tücsökraj – Nagybetűs szarak
Wokalista Maszkura wraz ze swoim zespołem występuje od 2007 roku. Ich unikalny styl ma źródło w mieszance hip-hopu, funku i soulu oraz siedmiogrodzkich brzmień, rodzimych dla lidera grupy. Cieszą się ogromną popularnością w kraju, ich single co roku zajmują wysokie miejsca na listach przebojów, najbardziej znanym jest „Pesti-nok” wydany w 2012 r. Muzycy występowali również wspólnie z Siska Finuccsival w A Dal 2016.
Nova Prospect – Vigyázó
Muzycy tego zespołu za datę założenia uważają 1 kwietnia 2007 roku, zaznaczając równocześnie że ich muzyka na pewno nie jest żartem. To fakt, gdyż dawkują swoim słuchaczom porządną dawkę rocku i metalu z elementami drum’n’bass i hip-hopu. Po wydaniu w zeszłym roku EP-ki pt. „Fényhozó” grupa pracuje obecnie nad swoim kolejnym albumem.
Nikoletta Szőke, Attila Kökény, Róbert Szakcsi Lakatos – Életre kel
Nikoletta (ur. 8 maja 1983) jest wokalistką jazzową. W 2005 roku została laureatką jednego z najważniejszych jazzowych festiwali rangi światowej – Shure Montreux International Jazz Voice Competition. Wystąpiła też na kilku takich imprezach w Nowym Jorku. Attila (ur. 20 kwietnia 1975) śpiewa i gra na fortepianie już od ponad 20 lat. W 2010 roku zdobył popularność biorąc udział w programie „Megasztar” a dwa lata później w duecie z Tamarą Bencsik w A Dal. Robert zaś za swoją pasję do jazzu został doceniony m.in. na festiwalach w Avignon, czy Krakowie a także na słynnym Montreux.
Reni Tolvai – Crack My Code
Renata (ur. 24 marca 1991 r. w Oradei) jest zwyciężczynią 5. edycji programu „Megasztar”, która miała miejsce w 2010 r. Od tego momentu uważana jest za jedną z najbardziej popularnych piosenkarek pop na Węgrzech. Rok później wydała swój największy hit „Haggylak meni”, który długo był nr. 1 wielu notowań. Za swoje największe inspiracje uznaje Beyonce i Arethę Franklin. Próbowała również swoich sił w selekcjach już dwukrotnie – w 2012 r. i w 2016 – z utworem „Fire” dotarła do półfinału.
Poziom tego odcinka jest równie mocny, co wyrównany. Ciekawostką jest że aż 3 dzisiejszych wykonawców urodziła się na terenie Rumunii. Fani oprócz Tamasa i Rolanda typują również do awansu: #yeahla, Reni Tolvai, Ham ko Ham i Nova Prospect.
Program poprowadzą oczywiście Freddie i Kriszta Ratonyi. W skład jury niezmiennie wejdą: Karoly Frenreisz, Misi Mezo, Judit Schell i Miklos Both. Przyznają oni każdemu wykonawcy od 1 do 10 punktów. Piąta punktacja pochodzi z głosowania SMS-owego, w którym można uczestniczyć nie znajdując się na terenie Węgier. Wystarczy wpisać liczbę punktów (od 1 do 10) i wysłać na wskazany numer podany podczas występu. Koszt jest taki sam jak zwykłej wiadomości tekstowej wysłanej na Węgry (w przypadku zniesienia opłat roamingowych – praktycznie jest on żaden).
Do półfinału przechodzi 5 wykonawców z najwyższą ilością zebranych punktów (punkty jury + punkty z głosowania SMS). Na sam koniec odcinka uruchamiane jest ponowne głosowanie widzów, mające na celu wskazanie szóstego półfinalisty. I w tym momencie można uruchomić aplikację „A Dal” (na iOS lub Android) by wesprzeć jednym głosem swojego faworyta.
Zachęcam do oglądania i głosowania na swoich faworytów w A Dal!
Źródło: escbubble.com, adal.hu, instagram: @horvathtomi (fot.)