Preselekcje A Dal wchodzą w decydującą fazę. Przez trzy tygodnie mieliśmy okazję zapoznać się ze wszystkimi propozycjami, a czteroosobowe jury i widzowie decydowali kto ma szansę by zaprezentować się ponownie. Którzy artyści zostaną szczęśliwcami i zagwarantują sobie dziś udział w finale selekcji – 24 lutego?

[UPDATE] Do finału awansowali głosami jury Gergely Dánielfy (47 punktów), Zsolt Süle (45 punktów) i Gábor Heincz Biga (43 punkty). Natomiast głosami widzów awansowała formacja Leander Kills (41 punktów w głosowaniu jury).

Transmisja pierwszego półfinału A Dal 2018 rozpocznie się 10 lutego 2018 o godz. 20:30 na kanałach Duna i Duna World – (link tutaj lub tutaj).

Zasady głosowania pozostają takie same – czteroosobowe jury (Karoly Frenreisz, Misi Mezo, Judit Schell i Miklos Both) przydzielą każdemu uczestnikowi od 1 do 10 punktów. Dodatkowa, piąta punktacja spłynie z głosowania SMS-owego (dostępnego w całej Europie). Natomiast tym razem tylko trzech uczestników z najwyższą liczbą punktów otrzyma bezpośredni awans do finału A Dal, a czwarty zostanie wskazany wyłącznie poprzez SMS-y widzów.

Poniżej przypomninamy sylwetki wszystkich dzisiejszych uczestników, dodatkowo w nawiasie podamy ich rezultat uzyskany w ćwierćfinale. Jednakże w etapie półfinałowym wszystkie punkty zebrane wcześniej są wyzerowane i każdy z artystów stara się o dobrą punktację od nowa.

  • Gergely Dánielfy – Azt montdad  (1. miejsce w II ćwierćfinale – 45 pkt, w tym po 10 od Judith i Misiego)

Urodził się w Debreczynie, i nic nie zapowiadało kariery muzycznej, ponieważ przez całe dzieciństwo jego pasją była koszykówka, a nagrody spływały za międzynarodowe turnieje, gdzie Gergely był kapitanem swojej drużyny juniorów. Dopiero z czasem przyszły występy w konkursach muzycznych, gra na gitarze, fortepianie, czy klarnecie. Od 2017 r. należy do Akademii Sztuk w Kaposvár, gdzie chce skupić się również na aktorstwie.

Występ Gergely’ego przysporzył sobie wielu fanów, i jest on stawiany na pozycji „czarnego konia” tegorocznych preselekcji.

  • Roland Gulyás – H Y P N O T I Z E D  (6. miejsce w III ćwierćfinale – 35 pkt, uratowany dzięki głosowaniu widzów)

Roland (ur. 20 marca 1997 r. w Sátoraljaújhely) od dziecka uparcie wierzył w swój talent. W zeszłym roku zajął trzecie miejsce w siódmej serii węgierskiego X-Factora. Należał wtedy do drużyny Gigi Radics, którą fani na pewno dobrze znają m.in. z finału A Dal 2013 czy 2017. Równocześnie z muzyczną duszą Rolanda współistnieje dusza sportowa – wspinaczka czy zapasy to jego ulubione hobby. Jest również miłośnikiem zwierząt, a za jego piosenką stoi ByeAlex, reprezentant Węgier na Eurowizji 2013, na której zdobył 10. miejsce.

Roland był uważany za jednego z faworytów selekcji, jednak jego występ został dość surowo oceniony. Jeśli chce liczyć na awans musi z pewnością poprawić występ, choć nie ulega wątpliwości, że otrzyma duże wsparcie w głosowaniu widzów.

Jest to kwartet przyjaciół – Marka, Salomona, Levente i Csaby. Jako grupa muzyczna istnieją od wielu lat, lecz rozgłos uzyskali w 2016 r. poprzez jedno z talent-show, a rok później wystąpili m.in. na Campus Festival, a ich teledyski zaczęły osiągać ponad kilka milionów wyświetleń na YouTube. Ham ko Ham prezentują typowy romski folk, z pełną gamą charakterystycznych dla niego brzmień.

  • Gábor Heincz Biga – Good Vibez (3. miejsce w II ćwierćfinale, 43 pkt)

Gabor urodził się w Budapeszcie, autorem jego wielu kompozycji jest jego tata, będący gitarzystą. BIGA ma na swoim koncie eurowizyjną przygodę, gdyż w 2009 r. w Moskwie występował w chórku Zoli’ego Adoka. W 2012 r. zajął 2. miejsce w „A Dal” za piosenkę „Learning to Let Go”, która stała się później wielkim hitem na Węgrzech, podobnie jak  utwór „Easy Loving” z 2014 r., który został nominowany do fonograficznej nagrody „Najlepszy utwór pop-rock roku”. Jego najnowszy album z 2017 r. „Gátlás sztriptíz” został przyjęty równie entuzjastycznie.

Aktywna na rynku muzycznym od 2012 roku, jest jedną z najbardziej obiecujących młodych wokalistek na Węgrzech. W 2014 roku znalazła się w stawce preselekcji z utworem „Sweet Memories”, odpadając jednak już w ćwierćfinale.

Leander Kills to bardzo znaczący węgierski rockowo-metalowy zespół, w którego skład wchodzą: Leander Köteles, Máté Bodor, Miklós Czifra i Valentin Jankai. Köteles był jedym z kompozytorów piosenki dla Ildiko Keresztes, która dotarła do finału preselekcji w 2013 r. Następnie jako lider zespołu Lenader Rising z „Lőjetek Fel” osiągnął półfinał w 2015 r., a w 2017 aż finał z utworem „Élet”.

Zwolennicy mocnych brzmień uważają, że to najwyższy czas by w Konkursie Eurowizji pokazać siłę węgierskiego rocka, zatem Leander Kills to mocni faworyci do awansu do finału.

  • Maszkura és a tücsökraj – Nagybetűs szarak (3. miejsce w III ćwierćfinale, 38 pkt)

Wokalista Maszkura wraz ze swoim zespołem występuje od 2007 roku. Ich unikalny styl ma źródło w mieszance hip-hopu, funku i soulu oraz siedmiogrodzkich brzmień, rodzimych dla lidera grupy. Cieszą się ogromną popularnością w kraju, ich single co roku zajmują wysokie miejsca na listach przebojów, najbardziej znanym jest „Pesti-nok” wydany w 2012 r. Muzycy występowali również wspólnie z Siska Finuccsival w A Dal 2016.

  • SativuS – Lusta lány (6. miejsce w II ćwierćfinale, 34 pkt, uratowani w głosowaniu widzów)

Grupa powstała już w 2002 r. jako zespół dziecięcy. Po wielu latach jej znakiem rozpoznawczym stał się hip-hop, a młodzi muzycy mają na koncie już dwa albumy – wydane w 2012 i 2016 r.

  • Zsolt Süle – Zöld a május (1. miejsce w I ćwierćfinale, 44 pkt, w tym po 10 od Judith i Misi’ego)

Piosenkarz urodził się w Veszprem, położonym nad Balatonem. Wzorem ojca już od najmłodszych lat przejawiał zamiłowanie do muzyki, uważając m.in. Stinga za jedno ze źródeł swoich inspiracji. Jest również znakomitym aktorem teatralnym i kompozytorem, współpracował z wieloma węgierskimi zespołami. Nic więc dziwnego, że jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych styli muzycznych jest poezja śpiewana.

Odcinek ten poprowadzą Freddie i Kriszta Ratonyi. Największymi faworytami do awansu są Gergely Dánielfy, Leander Kills lub Roland Gulyás. Nie ulega wątpliwości że prawdopodobnie dużo głosów zdobędą również ponownie BIGAZsolt Süle.

Oglądajcie dziś wieczorem 1. półinał A Dal 2018!

Źródło: escbubble.com, adal.hu, fot. instagram @adalonline