Dziś wieczorem finał A Dal 2017, w którego trakcie poznamy reprezentanta Węgier w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji 2017 zawalczy ośmiu wykonawców, w tym m.in. Leander Kills, Kállay Saunders Band, Gabi „Totova” Tóth i Soulwave. Kto wygra finał węgierskich eliminacji?

Na początku grudnia minionego roku poznaliśmy wszystkich uczestników A Dal 2017. Za nami trzy ćwierćfinały konkursu, w których wystąpiło łącznie 30 wykonawców. Do rund półfinałowych przeszło 18 z nich, a do wielkiego finału zakwalifikowało się łącznie ośmiu artystów. Dziś wieczorem zmierzą się w finale o reprezentowanie Węgier na Eurowizji 2017. O wynikach zdecydują jurorzy i telewidzowie.

Dzisiejszy finał będzie można obejrzeć od 19:30 tutaj lub tutaj. Wystąpią następujący uczestnicy (wszystkie piosenki znajdziecie tutaj):

  • Soulwave – Kalandor

Zespół Soulwave istnieje na rynku od 2007 roku. W tym roku będzie obchodził dziesięciolecie działalności. Po wydaniu debiutanckiej płyty pt. One Night Stand muzycy na dwa lata przerwali karierę i powrócili do grania w 2012 roku. Obecnie grupa ma podpisany kontrakt z wytwórnią Universal Music.

  • Gigi Radics – See It Through

Gigi Radics to węgierska piosenkarka z romskimi korzeniami. Urodziła się 18 sierpnia 1996 roku. Jako 16-latka brała udział w szóstym sezonie programu Megasztár, który ostatecznie wygrała. Piosenkarka ma za sobą dwukrotny występ podczas A Dal. W 2013 roku zajęła trzecie miejsce z utworem Úgy fáj, a rok później odpadła na etapie półfinałów.

  • Joci Pápai – Origo

Joci Pápai to piosenkarz urodzony 22 września 1981 roku. Muzyką interesował się już jako kilkuletni chłopiec, a zainteresowanie dzielił ze starszym bratem. Od najmłodszych lat uczył się gry na gitarze oraz pisał piosenki. W 2005 roku brał udział w talent-show Megasztár. W tym samym roku wydał swoją debiutancką płytę studyjną zatytułowaną Vigaszdíj.

  • Gina Kanizsa – Fall Like Rain

Gina Kanizsa urodziła się w 1988 roku w Szolnoku. Była wokalistką alternatywno-hip-hopowych zespołów, takich jak np. E.T.a.P. czy Calm Spirit, obecnie śpiewa w jazzowej grupie Jazzation. W 2015 roku ukończyła naukę na Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta na wydziale jazzowym.

  • Kállay Saunders Band – 17

  • Závodi Marcel i Olivér Berkes – #háttérzaj

Závodi Marcel i Olivér Berkes to duet, który współpracuje ze sobą od kilku miesięcy. Závodi Marcel urodził się 4 czerwca 1990, a Olivér Berkes przyszedł na świat 13 sierpnia 1992 roku. Závodi Marcel ma na swoim koncie współpracę m.in. z Viktorem Kiralym, uczestnikiem A Dal w 2012 i 2014 roku. Olivér Berkes uczestniczył w A Dal 2016, gdzie w duecie z Andim Tóthem dotarł do finału.

  • Leander Kills – Élet

Leander Kills to zespół muzyczny założony w 2015 roku, w jego skład wchodzą Leander Köteles, Máté Bodor, Miklós Czifra i Valentin Jankai. Ich debiutancki singiel Szerelmetlen dal zapewnił im popularność w kraju. W marcu 2016 roku ukazała się ich pierwsza płyta studyjna pt. Túlélő. Przed założeniem zespołu Leander Köteles był liderem innych swoich zespołów, w tym m.in. Leander Rising, z którym startował w A Dal 2015, odpadając na etapie ćwierćfinałów.

  • Gabi „Totova” Tóth – Hosszú idők

Gabi „Totova” Tóth urodziła się 17 stycznia 1988 roku w Tapolcy. Piosenkarka dała się poznać szerszej publiczności po udziale w drugiej edycji programu Megasztár, gdzie zajęła trzecie miejsce. Rok po udziale w konkursie, w 2005 roku ukazała się jej debiutancka płyta studyjna zatytułowana Fekete virág, która dotarła do 27. miejsca najczęściej kupowanych albumów w kraju. W 2007 roku Totova zaliczyła udział w popularnym programie A Stáb na kanale VIVA Hungary, a w 2009 roku wydała swoją drugą płytę studyjną pt. Elég volt!. W 2012 roku po raz pierwszy wystąpiła w selekcjach A Dal i zajęła piąte miejsce w finale z utworem Nem kell végszó. Rok później została jedną z mentorek w programie X-Faktor.

W finale A Dal 2017 nie obędzie się bez emocji. W pierwszej turze jurorzy wyłonią czterech uczestników, którzy zawalczą w tzw. superfinale. W drugiej rundzie głosowania swoje noty przyznają widzowie w głosowaniu telefonicznym. Za panelem jurorskim zasiądą Caramel, Zséda, Károly Frenreisz i Miklós Both. Kogo typują fani? Ich zdaniem największe szanse na wygraną mają Leander Kills, Kállay Saunders Band, Gabi „Totova” Tóth i Soulwave.

62. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 9, 11 i 13 maja 2017 roku w Kijowie dzięki wygraniu Jamali z utworem 1944 w finale ubiegłorocznego widowiska. Reprezentujący Węgry Freddie zajął 19. miejsce w finale z energicznym kawałkiem Pioneer.

źródło: Mediaklikk.hu; fot. Commons Wikimedia