Joci Pápai będzie reprezentował Węgry w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji. Po wygranej w finale A Dal 2017 artysta przygotowuje się do ważnego występu przed międzynarodową publicznością. Jakie ma szanse na wygraną? Jak promuje się przed występem na Eurowizji?

Finał węgierskiego festiwalu A Dal 2017 zakończył się zwycięstwem 35-letniego Jociego Pápaia z piosenką Origo. Choć piosenkarz nie był obstawiany do wygranej, ostatecznie zdobył największą liczbę głosów od telewidzów. Wyniki wzbudziły spore zamieszanie na Węgrzech, zwłaszcza, że główna faworytka do wygrania, Gabi Tóth, nie zakwalifikowała się nawet do czołowej czwórki finalistów w głosowaniu jurorów. Piosenkarka oraz cały jej sztab nie kryli rozczarowania rezultatem, niezadowoleni byli też fani konkursu. W lokalnych mediach dużo mówiło się o wieloletniej znajomości Papaia i jednego z jurorów, Caramela. Panowie przyjaźnią się od lat i jeszcze przed pierwszymi koncertami eliminacyjnymi zapewniali, że pozycja jurora-uczestnika nie wpłynie na ich relacje, a także na głosowanie.

Utwór Origo zyskuje coraz lepsze recenzje wśród krytyków, którzy doceniają między innymi nagranie piosenki w całości w języku węgierskim. Choć Joci Papai zajmuje dopiero 21. miejsce w notowaniach bukmacherskich, może liczyć na wsparcie swoich fanów. Teledysk do jego eurowizyjnej piosenki uzyskał już ponad 4,5 mln wyświetleń w serwisie YouTube. Liczba kibicujących Węgrowi zapewne wzrośnie po jego występie w przedeurowizyjnym koncercie promocyjnym Eurovision in Concert, który odbędzie się 8 kwietnia w Amsterdamie. Piosenkarz ma już za sobą niezłą propozycję w kraju, a na początku marca wystąpił podczas koncertu organizowanego z w dniu święta narodowego, tj. 2 marca, z okazji rocznicy Wiosny Ludów.

Węgierska telewizja zdradziła już, kto będzie komentował koncerty 62. Konkursu Piosenki Eurowizji dla stacji. W tym roku zmagania piosenkarzy dla telewizji Duna relacjonować będą Krisztina Rátonyi i Freddie, ubiegłoroczny reprezentant Węgier w konkursie. Oby wyniki oglądalności Eurowizji 2017 były wyższe od liczby widzów, którzy śledzili A Dal 2017. W tym roku zmagania o reprezentowanie Węgier w Kijowie śledziły średnio 400 tys. widzów. Słabe zainteresowanie konkursem można zrzucić na rozdrobnienie eliminacji na kilka koncertów.

Kim jest Joci Papai? Piosenkarz interesował się muzyką już jako kilkuletni chłopiec, a zainteresowanie dzielił ze starszym bratem. Od najmłodszych lat uczył się gry na gitarze oraz pisał piosenki. W 2005 roku brał udział w talent-show Megasztár. W tym samym roku wydał swoją debiutancką płytę studyjną zatytułowaną Vigaszdíj.

Reprezentant Węgier wystąpi 11 maja w drugim półfinale 62. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Kijowie.

źródło: media-klikk.hu, eurovisionworld.com, esckaz.com; fot. facebook.com/jocihivatalos