A Dal 2017: Gabi "Totova" Tóth

Dziś wieczorem rozegrany zostanie kolejny ćwierćfinał węgierskich eliminacji eurowizyjnych A Dal 2017. O udział w półfinale selekcji do Eurowizji 2017 zawalczy ośmiu wykonawców, którzy mieli wystąpić już dwa tygodnie temu, jednak z powodu żałoby narodowej musieli poczekać na swój start.

Gabi „Totova” Tóth, Orsi Sapszon, The Couple, Kyra Fedor, Joci Pápai, Soulwave, Enikő Muri, Benjámin Pál, Gigi Radics oraz Závodi Marcel i Olivér Berkes mieli zaprezentować swoje konkursowe piosenki już dwa tygodnie temu w drugim ćwierćfinale A Dal 2017. Niestety, z powodu tragicznego wypadku węgierskiego autobusu w Weronie koncert konkursowy z ich udziałem został przełożony i będzie rozegrany dopiero dzisiaj.

Na początku grudniu minionego roku poznaliśmy wszystkich uczestników A Dal 2017. Do tej pory odbyły się dwa koncerty ćwierćfinałowe. Do stawki półfinałowej awansowali już: Leander Kills, Roma Soul, Singh Viki, Spoon 21, Dávid Henderson, Benji, Kállay Saunders Band, Kanizsa Gina, Peet Project, Chase, Mrs. Columbo i Ádám Szabó. Kto do nich dołączy?

Dzisiejszy ćwierćfinał będzie można obejrzeć od 19:30 tutaj lub tutaj. Wystąpią następujący uczestnicy (wszystkie piosenki znajdziecie tutaj):

 • Joci Pápai – Origo

Joci Pápai to piosenkarz urodzony 22 września 1981 roku. Muzyką interesował się już jako kilkuletni chłopiec, a zainteresowanie dzielił ze starszym bratem. Od najmłodszych lat uczył się gry na gitarze oraz pisał piosenki. W 2005 roku brał udział w talent-show Megasztár. W tym samym roku wydał swoją debiutancką płytę studyjną zatytułowaną Vigaszdíj.

 • Orsi Sapszon – Hunyd le szemed

Orsi Sapszon urodziła się 7 kwietnia 1987 roku w Budapeszcie. Pochodzi z muzykalnej rodziny i już jako dziewczynka uczęszczała do szkoły muzycznej. Była członkinią chóru szkolnego, a także wykazywała zainteresowanie sportem. Ukończyła nawet Akademię Wychowania Fizycznego. Od 2013 roku liderką grupy Sapszon Orsi Quintettet. Pod koniec stycznia ubiegłego roku premierę miała jej debiutancka płyta pt. Találkozás.

 • The Couple – Vége van

The Couple to duet, który tworzą Viki Eszes i Gábor Berkó. Para tworzy muzykę z pogranicza dubstepu i elektroniki. W 2013 roku Gabor Berkó brał udział w A Dal jako kompozytor piosenki Neonzöld dla grupy Background, w której śpiewała Viki Eszes.

 • Závodi Marcel i Olivér Berkes – #háttérzaj

Závodi Marcel i Olivér Berkes to duet, który współpracuje ze sobą od kilku miesięcy. Závodi Marcel urodził się 4 czerwca 1990, a Olivér Berkes przyszedł na świat 13 sierpnia 1992 roku. Závodi Marcel ma na swoim koncie współpracę m.in. z Viktorem Kiralym, uczestnikiem A Dal w 2012 i 2014 roku. Olivér Berkes uczestniczył w A Dal 2016, gdzie w duecie z Andim Tóthem dotarł do finału.

 • Kyra Fedor – Got to Be a Day

Kyra Fedor zaczynała swoją muzyczną przygodę jako 13-latka. Piosenkarka chodziła do szkoły muzycznej, a w 1998 roku zaliczyła udział w programie „Kifutó”. W 2014 roku śpiewała w chórkach podczas występu Andrása Kállay Saundersa w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji w Sztokholmie.

 • Enikő Muri – Jericho

Enikő Muri urodziła się 24 kwietnia 1990 roku w mieście Nyíregyháza. Jesienią 2011 roku brała udział w drugiej edycji programu X-Faktor, gdzie dotarła do finału, zajmując w nim drugie miejsce. Płyta z nagraniami występów piosenkarki z programu pokryła się podwójną platyną w kraju. W 2012 roku ukazał się drugi album studyjny artystki zatytułowany Enciklopédia.

 • Benjámin Pál – Father’s Eyes

Benjámin Pál urodził się 13 marca 1996 roku. Muzyką interesował się już jako dziecko. Ukończył szkołę muzyczną w klasie skrzypiec, na których zaczął grać w wieku ośmiu lat. Od lat tworzy materiał na swoją debiutancką płytę.

 • Gigi Radics – See It Through

Gigi Radics to węgierska piosenkarka z romskimi korzeniami. Urodziła się 18 sierpnia 1996 roku. Jako 16-latka brała udział w szóstym sezonie programu Megasztár, który ostatecznie wygrała. Piosenkarka ma za sobą dwukrotny występ podczas A Dal. W 2013 roku zajęła trzecie miejsce z utworem Úgy fáj, a rok później odpadła na etapie półfinałów.

 • Soulwave – Kalandor

Zespół Soulwave istnieje na rynku od 2007 roku. W tym roku będzie obchodził dziesięciolecie działalności. Po wydaniu debiutanckiej płyty pt. One Night Stand muzycy na dwa lata przerwali karierę i powrócili do grania w 2012 roku. Obecnie grupa ma podpisany kontrakt z wytwórnią Universal Music.

 • Gabi „Totova” Tóth – Hosszú idők

Gabi „Totova” Tóth urodziła się 17 stycznia 1988 roku w Tapolcy. Piosenkarka dała się poznać szerszej publiczności po udziale w drugiej edycji programu Megasztár, gdzie zajęła trzecie miejsce. Rok po udziale w konkursie, w 2005 roku ukazała się jej debiutancka płyta studyjna zatytułowana Fekete virág, która dotarła do 27. miejsca najczęściej kupowanych albumów w kraju. W 2007 roku Totova zaliczyła udział w popularnym programie A Stáb na kanale VIVA Hungary, a w 2009 roku wydała swoją drugą płytę studyjną pt. Elég volt!. W 2012 roku po raz pierwszy wystąpiła w selekcjach A Dal i zajęła piąte miejsce w finale z utworem Nem kell végszó. Rok później została jedną z mentorek w programie X-Faktor.

Do półfinałów A Dal 2017 przejdzie sześciu wykonawców, którzy zdobędą największą liczbę głosów od jurorów oraz widzów głosujących za pomocą SMS-ów, aplikacji mobilnej oraz internetowej. Za panelem jurorskim zasiądą Caramel, Zséda, Károly Frenreisz i Miklós Both. Kogo typują fani? Ich zdaniem największe szanse na awans mają Totova, Joci Pápai, Soulwave, Benjámin Pál i Gigi Radics. O tym, czy rzeczywiście przejdą dalej, przekonamy się wieczorem.

Węgierskie eliminacje A Dal 2017 będą rozgrywane przez kolejne kilka tygodni. Telewizja Duna przygotuje łącznie sześć widowisk: trzy ćwierćfinały (po 10 wykonawców w każdym), dwa półfinały (po 9 uczestników) oraz wielki finał, w którym wystąpi ośmiu kandydatów do reprezentowania Węgier w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji

62. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 9, 11 i 13 maja 2017 roku w Kijowie dzięki wygraniu Jamali z utworem 1944 w finale ubiegłorocznego widowiska. Reprezentujący Węgry Freddie zajął 19. miejsce w finale z energicznym kawałkiem Pioneer.

UPDATE:

Do półfinałów dzisiaj awansowała piątka wykonawców z największą zsumowaną ilością punktów od jury oraz widzów, którzy głosowali za pomocą aplikacji mobilnej. A są to:

 1. Gigi RadicsSee It Through (43 punktów)
 2. Zävodi + Olivér Berkes#háttérzaj (41 punktów)
 3. Gabi „Totova” TóthHosszú idők (41 punktów)
 4. Joci PápaiOrigo (41 punktów)
 5. The Couple – Vége van (38 punktów)

Decyzją widzów, którzy głosowali telefonicznie w ramach drugiej rundy, do półfinałów dostał się również Soulwave z piosenką Kalandor.

źródło: Mediaklikk.hu; fot. Commons Wikimedia