fot. ourvision.hu

Dzisiaj o 19:30 rozpocznie się finał węgierskich selekcji A Dal. Już dzisiaj dowiemy się kto z ośmiu finalistów pojedzie do Tel Awiwu reprezentować naddunajski kraj. 

Śladami Preselekcji: o węgierskiej duszy w selekcjach A Dal

A Dal jest organizowany od 2012 roku. Ten format, przyniósł Węgrom awans do finału za każdym razem od jego wprowadzenia. Węgry uplasowały się aż trzykrotnie w pierwszej dziesiątce finału w tym okresie (2013, 2014, 2017).

Gdzie i kiedy?

Finał selekcji łotewskich zobaczymy już dziś, 23 lutego, o godz. 19:30 na antenach telewizji Duna i Duna World. Transmisję w internecie będzie można śledzić na TUTAJ lub TUTAJ lub TUTAJ lub TUTAJ.

Kto na scenie?

O bilet do Tel Awiwu z Węgier będzie walczyć ośmiu wykonawców:

  • Acoustic Planet – Nyári Zápor (muzyka i tekst: Szabolcs Kölcsey)
  • Gergő Oláh – Hozzád Bújnék (muzyka: Gábor Mészáros, tekst: Mária Osztás )
  • Bence Vavra – Szótlanság (muzyka: László ‘Diaz’ Csöndör, Kata Kozma, Bence Vavra, tekst: Máté Fodor, László ‘Diaz’ Csöndör)
  • Bogi Nagy – Holnap (muzyka i tekst: Ferenc Caramel Molnár)
  • Joci Pápai – Az Én Apám (muzyka: Joci Pápai, Ferenc Caramel Molnár)
  • The Middletonz – Roses (muzyka i tekst: Alebatool Farshad,  Attila Fehér Holló, András Kállay-Saunders)
  • Gergő Szekér – Madár, Repülj! (muzyka i tekst: Gergő Szekér)
  • Fatal Error – Kulcs (muzyka: Mihály Balázs, Miklós Balázs, Zsolt Rimóczi, Dávid Rónai, Botond Kornyik, Bence Joós, tekst: Zsolt Rimóczi)

Warto wspomnieć, że przed finałem doszło do dyskwalifikacji jednego z uczestników. Petruska, który uzyskał awans do finału z utworem Help Me Out Of Here. Ta propozycja została posądzona o plagiat piosenki White Sky grupy Vampire Weekend.

Gospodarzami finału A Dal będą Gábor „Freddie” Fehérvári (ESC 2016) oraz Boggie Dallos, którzy przygotowują specjalny występ. Oprócz prowadzących wystąpią również zeszłoroczni reprezentanci Węgier – grupa AWS, która zaprezentuje nową wersję utworu Viszlát nyár.

Głosowanie

O tym kto wygra zdecydują widzowie oraz jury selekcje. W pierwszej rundzie jurorzy wskażą najlepszą czwórkę. W składzie jurorskim zobaczymy: Miklós Both i Misi MezôLilla Vincze i Feró Nagy.  W drugim etapie o ostatecznym zwycięzcy A Dal zadecydują wyłącznie widzowie.

Kto zwycięży?

Faworytów do zwycięstwa jest dwóch. Na podstawie wyników z wcześniejszych etapów, jednoczesną największą przychylność jurorów i widzów zdobyli Joci Pápai oraz Gergő Szekér. Teledysk do piosenki Jociego ma 1,5 miliona wyświetleń w serwisie YouTube, natomiast jego występ półfinałowy obejrzało prawie 160 tysięcy osób. W przypadku propozycji Gerga, z wideoklipem zapoznało się ponad 600 tysięcy osób. Występ do Madár, repülj! obejrzało prawie 80 tysięcy osób. Ulubionym kandydatem czytelników portalu eschungary jest projekt The Middletonz (46% w sondzie).

Źrodło: MTVA, Blikk