• Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 25 lat
  • Kalendarz
No Result
View All Result
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Tematy na czasie: Eurowizja 2022
Eurowizja Junior 2021 | Sara Egwu-James
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
  • Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 25 lat
  • Kalendarz
No Result
View All Result
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
No Result
View All Result

Węgry na Eurowizji. Za co lubimy ten kraj?

Mieszko Czerniawski by Mieszko Czerniawski
15 marca 2020
in Historia, HOT, News
0
Eurowizja 2017, Joci Papai, Węgry

Eurowizja 2022 bez Węgier. Na zdjęciu Joci Papai (Eurowizja 2017 i 2019, Węgry). Fot. Andres Putting / eurovision.tv

26
SHARES
658
VIEWS

Węgry na Eurowizji mogliśmy zobaczyć 17 razy. Kraj miał mocne wejście w postaci czwartego miejsca Frideriki Bayer w 1994 roku w Dublinie. Od tego czasu, podobnie jak w przypadku Polski, wynik ten jest najlepszym rezultatem osiągniętym przez to państwo. Przypomnijmy sobie, jak wypadały Węgry na Eurowizji i które utwory odniosły największy sukces.

Choć debiut Węgier, tak jak Polski, miał miejsce w 1994 roku, Węgrzy mogli zadebiutować w konkursie rok wcześniej. Na początku lat 90. członkami Europejskiej Unii Nadawców stało się kilkanaście krajowych stacji radiowych i telewizyjnych z państw byłego bloku wschodniego. Większość z nich żywo zainteresowana była udziałem w Eurowizji. Z uwagi na dynamiczne zmiany EBU wprowadziła oddzielny sposób eliminacji dla krajów z Europy Wschodniej. Pierwszą reprezentantką kraju mogła być Andrea Szulák. Niestety zajęła dopiero szóstą pozycję wśród siedmiu państw rywalizujących w konkursie Kvalifikacija za Millstreet o trzy miejsca premiowane awansem.

Węgry na Eurowizji: debiut w wielkim stylu

23-letnia Friderika dostąpiła zaszczytu udziału w debiucie Węgier. Jak się potem okazało bardzo udanego debiutu. Z utworem Kinek mondjam el vétkeimet? wystąpiła jako 22. w kolejności. Prosta w odbiorze ballada o samotności i tęsknocie przypadła do gustu jurorom z Finlandii, Irlandii, Polski i Szwecji. Efekt? Po trzech pierwszych głosowaniach trzy dwunastki. Wszystko wskazywało na to, że w Dublinie czeka widzów sensacja. Węgry byłyby pierwszym krajem postkomunistycznym, który wygrałby Eurowizję, w dodatku w roku debiutu. Kolejni jurorzy nie byli jednak tak hojni, windując w górę propozycję z Irlandii. Ostatecznie Friderika musiała zadowolić się najgorszym dla sportowców – czwartym miejscem. Po finale Eurowizji 1994 stała się niezwykle popularną wokalistką w kraju, zdobywając liczne nagrody. Rok później zajęła drugą lokatę podczas Festiwalu w Sopocie, gdzie zaśpiewała anglojęzyczną wersję eurowizyjnego przeboju, Who Will Be There. Umiarkowany sukces odniosła jeszcze w 1998 roku, wydając trzeci album studyjny. Od 2001 roku pojawia się w węgierskiej telewizji podczas cotygodniowych transmisji nabożeństw Kościoła Wiary (Hit Gyülekezete).

Węgry na Eurowizji: udany powrót po chudych latach

Koniec lat 90. ewidentnie nie należał do Węgier na Eurowizji. Niezadowalające wyniki skłoniły kraj do rezygnacji z udziału w konkursie aż do 2004 roku włącznie. Węgrzy powrócili do rywalizacji w 2005 roku z okazji 50. Konkursu Piosenki Eurowizji. Mimo dobrego 12. miejsca zespołu NOX nie byli zainteresowani kolejną edycją wydarzenia. W 2007 roku postanowili wysłać do Helsinek artystę wybranego wewnętrznie. Została nim Magdi Rúzsa, zwyciężczyni trzeciej edycji węgierskiego Idola rok wcześniej. Unsubstantial Blues okazał się jednak wbrew nazwie bardzo istotnym utworem dla telewidzów z całej Europy. Magdi wystąpiła z numerem 22., szczęśliwym dla Węgier, w półfinale konkursu, awansując do finału z drugiego miejsca. Piosenka wyróżniała się na tle stawki, która w tamtych czasach przepełniona była kompozycjami na granicy kiczu i dobrego smaku. Europa zakochała się w solidnym wykonaniu, oryginalnej barwie głosu i stworzonym na scenie klimacie odpowiadającym treści piosenki. Wszystko to przyniosło Węgrom dziewiątą lokatę w finale.

Węgry na Eurowizji: złota dekada

Od czasu powrotu w 2011 roku aż do rezygnacji z udziału w konkursie, Węgry na Eurowizji radziły sobie naprawdę dobrze. Jak to zawsze bywa, lepsze wyniki kraj przeplatał gorszymi. Warto jednak podkreślić, że za każdym razem awansował do finału konkursu. Pierwsze TOP 10 osiągnął ByeAlex, czyli Alex Márta. Wokalista stał się popularny na Węgrzech dzięki zwycięstwu w formacie A Dal, będącym na tamten czas po raz drugi metodą selekcji reprezentanta kraju na Eurowizję. Przed konkursem utwór Kedvesem z pewnością nie był faworytem do zajęcia dobrego miejsca. Co więcej, awansował do finału dopiero z ósmej lokaty, zdobywając zaledwie trzy punkty więcej niż dziesiąta Gruzja. Kompozycja zdecydowanie nie przypadła do gustu jurorom, którzy umieścili w półfinale propozycję ByeAlexa średnio na 11. pozycji, a w finale na 21. Sceniczna prostota i styl indie-pop ujęły jednak widzów. Zarówno w półfinale, jak i finale Węgry zajęły ósme miejsce w głosowaniu publiczności. Krótko po Eurowizji 2013 Alex Márta osiągnął umiarkowany sukces. Od 2017 roku tworzy zespół Senkise, choć dalej nagrywa także solowe single. Ostatnie kilka miesięcy to zmiana wizerunku, stylu muzycznego i ogromne zainteresowanie słuchaczy jego najnowszymi propozycjami.

Węgry na Eurowizji: faworyt bukmacherów

Rok później Węgry na Eurowizji odniosły kolejny sukces. Kraj reprezentował András Kállay-Saunders z utworem Running. W przypadku urodzonego w Nowym Jorku Węgra sprawdziło się powiedzenie „do trzech razy sztuka”. W 2012 roku nie przebrnął eliminacji z piosenką I Love You. Rok później niemal otarł się o zwycięstwo. Choć w pierwszej rundzie finału zdobył najwięcej punktów od jurorów, w drugiej, ocenianej jedynie przez publiczność, zajął drugą pozycję. W 2014 okazał się bezkonkurencyjny na krajowym rynku, a kompozycja Running stała się jedną z uznawanych za faworytów do zwycięstwa. Do samej Eurowizji w Kopenhadze Węgry odnotowywały miejsca w czołowej piątce w rankingach bukmacherów. Z kolei fani zrzeszeni w Stowarzyszeniu Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE uplasowali propozycję na drugim miejscu. Ostatecznie András Kállay-Saunders zajął wysoką, piątą pozycję, choć przez moment znajdował się nawet na czele tabeli. Tym razem dobry wynik Węgrzy zawdzięczali jurorom, którzy przyznali im czwartą pozycję. W kolejnych latach Kállay-Saunders próbował powtórzyć własny sukces, ponownie startując w A Dal w 2016, 2017 i 2019 roku. Najbliżej był w 2016 roku, ustępując Freddiemu w drugiej rundzie finału.

Węgry na Eurowizji: 

Ostatni duży sukces Węgry na Eurowizji odnotowały w 2017 roku. Kraj reprezentował Joci Pápai z utworem Origo. Niezwykle emocjonalna kompozycja przyciągała słuchaczy połączeniem muzyki nowoczesnej z elementami etnicznymi; instrumentów, bitu z rapem czy językiem węgierskim. Był to też trzeci w historii Eurowizji, i pierwszy udany, występ (po Polsce w 2005 roku i Czechach w 2009 roku), podczas którego na scenie pojawili się artyści romscy. Propozycja choć nie zyskała uznania w oczach jurorów, zdobyła serca widzów. Najpierw Joci Pápai zajął drugie miejsce w półfinale, a dwa dni później ósme w finale konkursu. Jest to trzeci najlepszy wynik, jaki zanotowały Węgry na Eurowizji. Jest to także pierwszy węgierski wykonawca, któremu udało się wystąpić dwukrotnie na Eurowizji. Przed rokiem również reprezentował swój kraj na Eurowizji w Tel Awiwie. Tym razem ze słabszym rezultatem – zajął dwunaste miejsce w półfinale, choć dziewiąte w głosowaniu jury. W 2020 roku węgierski nadawca nie zdecydował się ponownie uczestniczyć w konkursie.

 

Tags: A DalAndrás Kállay-SaundersByeAlexEurowizjaFreddieFriderikaJoci PápaiMagdi RúzsaNOXWęgry

Related Posts

Eurowizja 2022, Ukraina, Kalush Orchestra

Kalush Orchestra w Polsce. Gdzie i kiedy koncerty zwycięzców Eurowizji?

2022/05/16
Kalush Orchestra zywcięzcą 66. Konkursu Piosenki Eurowizji, fot.

Eurowizja 2022: reakcje w Ukrainie i kilka rekordów

2022/05/16
Eurowizja 2022, Polska, głosowanie

Eurowizja 2022: sześć krajów dogadało się w sprawie głosowania? Wśród nich Polska

2022/05/16
Eurowizja 2023, Ukraina

Eurowizja 2022: Ukraina wygrywa. Kto zorganizuje konkurs?

2022/05/15
Eurowizja 2022, szczegółowe wyniki

Eurowizja 2022: sprawdź szczegółowe wyniki!

2022/05/15
Eurowizja 2022: Ukraina wygrywa finał!

Eurowizja 2022: Ukraina wygrywa finał!

2022/05/15

Wydawcą serwisu jest
Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska 

Redaktor naczelny: Mieszko Czerniawski

ISSN: 2080-1750

Redakcja | Dołącz do OGAE Polska

Facebook
Users
Instagram
Youtube
Spotify
Twitter
Tiktok
No Result
View All Result
  • Eurowizja 2022
  • Eurowizja Junior 2021
  • Felietony
  • Kalendarz
  • Redakcja

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Akceptuję
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT