Dziś wieczorem odbędzie się pierwszy ćwierćfinał węgierskich eliminacji eurowizyjnych A Dal 2017. O udział w kolejnym etapie selekcji powalczą dzisiaj m.in. Benji, Calidora, Dávid Henderson, Leander Kills i Spoon 21. Kto awansuje dalej?

Na początku grudniu minionego roku poznaliśmy wszystkich uczestników A Dal 2017. W ostatniej chwili w konkursie doszło do drobnych zmian osobowych, a dwóch uczestników zostało oddalonych z rywalizacji. Piosenkarz Chase i zespół Rocktenors zastąpili grupę Jetlag i Szabyesta.

Węgierskie eliminacje A Dal 2017 będą rozgrywane przez kolejne sześć tygodni. Telewizja Duna przygotuje sześć widowisk: trzy ćwierćfinały (po 10 wykonawców w każdym), dwa półfinały (po 9 uczestników) oraz wielki finał, w którym wystąpi ośmiu kandydatów do reprezentowania Węgier w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji. Pierwszy ćwierćfinał rozpocznie się dziś o godz. 19:30, jego transmisję będzie można obejrzeć tutaj lub tutaj.

W pierwszym ćwierćfinale A Dal 2017 wystąpią (wszystkie piosenki znajdziecie tutaj):

 • Benji – Karcok

Benji (ur. 9 grudnia 1997) urodził się w Budapeszcie jako syn Wietnamczyków. Od dzieciństwo interesował się muzyką i grał na kilku instrumentach muzycznych. W 2014 roku brał udział w piątej edycji programu X-Faktor na Węgrzech i ostatecznie dotarł do finału, w którym zajął trzecie miejsce. Po występie w talent-show wydał kilka singli, w tym Kötéltánc, z którym zajął ostatnie miejsce w półfinale A Dal 2016. 

 • Calidora – Glory

Calidora, czyli właściwie Dóra Oberritter, interesuje się muzyką od dzieciństwa. Jako dziecko grała na gitarze i fortepianie, a także śpiewała. Piosenkarka ma na swoim koncie piosenkę In My Mind, która osiągnęła spory sukces na Węgrzech.

 • Dávid Henderson – White Shadows

Dávid Henderson urodził się jako syn Węgierski i Amerykanina. W 2012 roku brał udział w pierwszej edycji programu The Voice of Hungary (węgr. The Voice – Magyarország hangja), gdzie trafił do drużyny… Caramela, jednego z jurorów A Dal 2017. Ostatecznie dotarł do najlepszej „12-tki” uczestników.

 • Kata Csondor – Create

Kata Csondor (ur. 15 marca 1978) zaczynała karierę jako jedenastolatka. Jest nie tylko piosenkarką, ale też aktorską dubbingową, która podłożyła głosu w wielu produkcjach, takich jak m.in. American Pie 2, Blade: Mroczna trójcaMiasto złodziei. W 2012 roku ukazała się jej debiutancka płyta zatytułowana Hóban ébred… az ünnep dalai.

 • Leander Kills – Élet

Leander Kills to zespół muzyczny założony w 2015 roku, w jego skład wchodzą Leander Köteles, Máté Bodor, Miklós Czifra i Valentin Jankai. Ich debiutancki singiel Szerelmetlen dal zapewnił im popularność w kraju. W marcu 2016 roku ukazała się ich pierwsza płyta studyjna pt. Túlélő. Przed założeniem zespołu Leander Köteles był liderem innych swoich zespołów, w tym m.in. Leander Rising, z którym startował w A Dal 2015, odpadając na etapie ćwierćfinałów.

 • Rocktenors – Ősz

Rocktenors to zespół muzyczny, który tworzą Zoltán i Márió Mező, Márk Táborosi oraz Zsolt Szlavkovszki. Każdy z nich przed lata rozwijał się jako artysta solowy. W 2012 roku wydali pierwszy, wspólny singiel – Ha menni kell.

 • Roma Soul – Nyitva a ház

Roma Soul to zespół muzyczny, w którego skład wchodzą: István Farkas, Máté Kovács, Tibor Attila Molnár, László Balogh, Ernő Bodóczki i Gergő Oláh. Jak wskazuje ich nazwa, tworzą muzykę inspirowaną klimatem romskim.

 • Spoon 21 – Deák

Spoon 21 to zespół muzyczny powstały w 2013 roku. W jego skład wchodzą Péter Földesi, Márton Grósz i Miklós Adrián Nagy, koledzy z klasy gimnazjalnej, a także Kristóf Teremy. W 2014 roku grupa wzięła udział w piątej edycji programu X-Faktor, gdzie zajęli ostatecznie szóśte miejsce. W 2015 roku chłopcy wzięli udział w A Dal 2015 i dotarli do finałowej „czwórki” z piosenką Keep Marching On.

 • The Wings – Mint a hurrikán

Grupę The Wings tworzą Balázs Szobolits, László Szűcs i Móré Attila. Dodatkowo gra z nimi perkusista Attila, a wokalami wspierającymi są Klára Harmath-Hodászi, Krisztina Fehér i Kornélia Tragi.

 • Viki Singh – Rain

Viki Singh to piosenkarka mająca indyjskie korzenie. Przed lata śpiewała w różnych chórach. W 2003 roku startowała w programie Megastar, ale bez powodzenia. W 2014 roku startowała w programie Rising Star, gdzie zajęła ostatecznie piąte miejsce, oczko niżej niż Freddie, reprezentant Węgier na Eurowizji 2016.

Do półfinałów A Dal 2017 przejdzie sześciu wykonawców, którzy zdobędą największą liczbę głosów od jurorów oraz widzów głosujących za pomocą SMS-ów, aplikacji mobilnej oraz internetowej. Za panelem jurorskim zasiądą Caramel, Zséda, Károly Frenreisz i Miklós Both. Kogo typują fani? Ich zdaniem największe szanse na awans mają Spoon 21, Calidora, Dávid Henderson i Benji. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku pierwszy ćwierćfinał wygrał Freedie, który ostatecznie wygrał cały finał i został reprezentantem Węgier w Konkursie Piosenki Eurowizji. Czy tym razem historia się powtórzy?

62. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 9, 11 i 13 maja 2017 roku w Kijowie dzięki wygraniu Jamali z utworem 1944 w finale tegorocznego widowiska. Reprezentujący Węgry Freddie zajął 19. miejsce w finale z energicznym kawałkiem Pioneer.

UPDATE:

Do półfinałów dzisiaj awansowała piątka wykonawców z największą zsumowaną ilością punktów od jury oraz widzów, którzy głosowali za pomocą aplikacji mobilnej. A są to:

 1. Leander Kills – Élet (40 punktów)
 2. Roma Soul – Nyitva a ház (40 punktów)
 3. Singh VikiRain (39 punktów)
 4. Spoon 21 – Deák (39 punktów)
 5. Henderson DávidWhite Shadows (37 punktów)

Decyzją widzów, którzy głosowali telefonicznie w ramach drugiej rundy, do półfinałów dostał się również Benji z piosenką Karcok.

źródło: Mediaklikk.hu, fot. Commons Wikimedia