fot. Martin Mónus

Węgry wycofały się z Eurowizji, ale format preselekcji A Dal 2020 miał miejsce. Wczoraj odbył się finał konkursu. Zwycięzcami okazali się Gergő Rácz i Reni Orsovai z utworem Mostantól (Od teraz).

Węgry poza Eurowizją: rezygnacja i organizacja A Dal

Węgierska telewizja MTV zdecydowała się na rezygnacje z udziału w Eurowizji w Rotterdamie. Jak powód wskazywano, inną formę promocji węgierskiej muzyki. Jednak węgierska prasa sprzyjająca obecnej formacji rządowej podkreślała zdegenerowanie konkursu i sprzyjanie niewłaściwym wartościom. Przedstawiciele węgierskiego rządu zdementowali te spekulacje. Co ciekawe, mimo braku udziału, węgierski nadawca będzie transmitować Eurowizję na kanale dla dzieci.

Co stoi za rezygnacją Węgier z Eurowizji? Podwójna gra a krytyka międzynarodowa

Węgry poza Eurowizją: przebieg A Dal

W tegorocznym konkursie wzięło udział 30 wykonawców. Sam format składał się z 3 ćwierćfinałów, dwóch półfinałów oraz finału. W przeciwieństwie do poprzednich edycji widowiska, na każdym etapie widzowie decydowali o połowie wyników.

W finale A Dal znaleźli się:

  • Fatal Error – Néma
  • Gergő Rácz i  Reni Orsovai – Mostantól
  • Nikolas Takács – Csendbeszéd
  • Tortuga – Mámor tér 3
  • Márk Ember – Tovább
  • Zsóka Kóbor  i Patrik Polgár – Valamiért
  • Nene – Későre jár
  • Turbo – Iránytű

Do superfinału awansowali: Gergő Rácz i  Reni Orsovai, Turbo, Nene oraz Márk Ember. Ostatecznie ci pierwsi wygrali cały konkurs.

Węgry poza Eurowizją: kim są zwycięzcy A Dal? 

Gergő Rácz to jeden z najpopularniejszych wykonawców w kraju. W 1997 roku reprezentował Węgry na Eurowizji jako członek grupy V.I.P. (12. miejsce). Wokalista był zaangażowany w wiele różnych projektów. Uczestniczył wcześniej dwukrotnie w A Dal. W 2013 roku z piosenką Csak állj mellém, a rok później jako lider grupy Fool Moon z utworem It can’t be over.

Reni Orsovai to wschodząca gwiazda lokalnej sceny muzycznej. Rok temu uczestniczyła w A Dal jako wokalista rapera o pseudonimie DENIZ. Ich piosenka Ide várnak vissza była jednym z większych hitów 2019 roku. W tym roku miała też drugi utwór jako wokalistka grupy Nene (Későre jár)

Ich wspólna propozycja ma ponad 10 milionów wyświetleń na platformie YouTube.

 

Węgry poza Eurowizją: Słabnąca popularność A Dal

Śladami Preselekcji: o węgierskiej duszy w selekcjach A Dal

Węgierski nadawca wprowadził format A Dal w 2012 roku. Jedyny raz kiedy przedstawiciel Kotliny Panońskiej nie awansował do finału miało miejsce w tym roku. Poza tym nieszczęśliwym przypadkiem Węgry aż trzykrotnie znalazły się w pierwszej dziesiąte wielkiego finału konkursu (2013, 2014, 2017).

Mimo poprawy pozycji kraju na samej Eurowizji, od kilku lat mówiło się o kryzysie tego formatu. W 2013 roku oglądalność finału węgierskich selekcji osiągnęła rekordową widownię 1,2 miliona widzów. Od tego czasu doszło do sukcesywnego spadku. W tym roku finał A Dal zanotował najniższy wynik w historii – 337 tysięcy widzów.  Takie rozczarowujące wyniki przekładają się również na niską oglądalność samej Eurowizji.  Finał w Tel Awiwie obejrzało wyłącznie 145 000 widzów. Innym problemem wskazywanym przez komentatorów jest liczba programów oraz ograniczony udział widzów w głosowaniu. Więcej o krytyce A Dal można przeczytać TUTAJ.

Węgry poza Eurowizją: historia Węgier na Eurowizji

Węgry zadebiutowały w 1994 roku z utworem Kinek mondjam el vétkeimet? w wykonaniu Frederiki Bayer. Wokalistka zajęła 4. miejsce w wielkim final i do tej pory jest to najwyższy wynik tego kraju na Eurowizji. Węgry nie brały udziału w konkursie w 1996 roku (na skutek eliminacji podczas wewnętrznej selekcji Europejskiej Unii Nadawców), 1999-2004, 2006 i 2010. Od 2012 roku, węgierski nadawca wybierał swojego reprezentanta na podstawie selekcji A Dal, które wpisały się dobrze w krajobraz sezonu. Od tego czasu tylko raz Węgry nie awansowały do finału (2019).

Źródło: MTVA, własne