Już w najbliższą sobotę odbędzie się pierwszy ćwierćfinał węgierskich selekcji – A Dal. W stawce zobaczymy trzydziestu uczestników, którzy reprezentują różny koloryt węgierskiej muzyki. Czas zapoznać się z uczestnikami pierwszego ćwierćfinału.

Śladami Preselekcji: o węgierskiej duszy w selekcjach A Dal

  • Timi Antal ft. Gergő Demko – Álmos Világ (muzyka: Tímea Antal; tekst: Johanna Szigyártó)

Timi Antal jest przedstawicielką węgierskiej mniejszości w Rumunii. Wokalistka uczestniczyła dwukrotnie w programie Megasztár oraz lokalnej wersji X Factora w 2012 roku. W 2015 roku uczestniczyła w A Dal z piosenką „Woke Up This Way”, która dotarła do półfinałów. Timi Antal jest dwukrotną laureatką nagród muzycznych w Siedmiogrodzie. W tym roku wokalistka stawia na duet ze swoim mężem.

  • Olivér Berkes – Lighthouse (muzyka: Olivér Berkes, Arnold Vígh; tekst: Olivér Berkes, Tamás Molnár)

Olivér Berkes przyszedł na świat 13 sierpnia 1992 roku. Zasłynął udziałem w węgierskiej wersji programu The Voice. Berkes uczestniczył w A Dal w 2016 roku, gdzie w duecie z Andi Tóth dotarł do finału. Rok później, razem z Marcelem Závodim otarł się o zwycięstwo. Jego tegoroczna propozycja to pierwsze w pełni solowe podejście w selekcjach.

  • DENIZ – Ide Várlak Vissza (muzyka: András Vámos; tekst: Dénes Rizner)

DENIZ lub Dénes Rizner to urodzony w 1986 roku raper, który swoją karierę zaczął w 2005 roku. Raper ma na koncie aż 10 albumów. Jest dwukrotnym laureatem nagrody węgierskiego przemysłu muzycznego – Fonogram. W 2016 roku, przy współpracy z Węgierskim Komitetem Olimpijskim wydał utwór „Halhatatlanok, który wspierał sportowców biorących udział w igrzyska w Rio De Janeiro.

  • Barni Hamar – Wasted (muzyka i tekst: Barni Hamar)

Barni Hamar urodził się w 2001 roku. W 2013 roku zasłynął w kraju udziałem w jednym z ogólnokrajowych programów rozrywkowych. W 2018 roku na rynku pojawił się jego pierwszy album, który jest zatytułowany „Different”.

  • Konyha – Szászor Visszajátszott (muzyka: Mátyás Szepesi, Miklós Toldi, Dániel Haller, Márk Badics; tekst: Mátyás Szepesi)

Zespół Kohyha (lub po polsku Kuchnia) powstał w 2010 roku z inicjatywy Mátyása Szepesiego. Dwa lata później ukazał się pierwszy album grupy – „Konyhanyelv”, który uzyskał dobre recenzje krytyków. W 2016 roku formacja wygrała konkurs Hard Rock Rising organizowany przez budapesztański Hard Rock Cafe. Grupa Konyha wdzięła udział rok później w konkursie dla młodych talentów organizowany przez publiczne Petőfi Rádió. Łącznie ta alternatywna formacja wydała trzy albumy studyjne.

  • Nomád – A Remény Hídjai (muzyka: Szabolcs Jánosi, Marcell Juhász, Ábel Mihalik, Levente Nagy; tekst: Szabolcs Jánosi, Marcell Juhász)

Rockowej muzyki naprawdę nie zabraknie w tym roku podczas śledzenia A Dal, a ich kolejnymi przedstawicielami są niewątpliwie członkowie grupy Nomád(Marcell Juhász, Szabolcs Jánosi, Ábel Mihalik, Levente Nagy). Od już 15 lat są szerzej znani węgierskiej publiczności, a w tym roku zaprezentują utwór, którego tytuł oznacza Mosty nadziei.

  • Gergő Oláh – Hozzád Bújnék (muzyka: Gábor Mészáros, tekst: Mária Osztás )

Urodził się 24.11.1988 w Salgótarján i będzie to już jego czwarte podejście w zmaganiach o wyjazd na Eurowizję. Oláh jest zwycięzcą jednej z węgierskiej edycji programu X Factor. Jako przedstawiciel romskiej mniejszości zaprezentował w preselekcjach charakterystyczne, etniczne brzmienie jako wokalista formacji Roma Soul w 2017 roku, a rok wcześniej z „Győz a jó” dotarł aż do finału widowiska.

  • Rozina Pátkai – Frida (muzyka: Rozina Pátkai, Márton Fenyvesi; tekst: Zsófia Bán)

Rozina Pátkai to uznana wokalistka bossy novej i jazzu na Węgrzech. Wokalistka ma na koncie pięć albumów. Z ostatniego, który jest zatytułowany „Taladim” pochodzi jej selekcyjna propozycja „Frida”. Pátkai  wykładała w budapesztańskim konserwatorium muzycznym Etűd oraz jednocześnie sama szkoliła swój wokal klasycznie. Wokalistka uczestniczyła w wielu przeglądach wokalnych, w tym w Ameryce Północnej i Południowej. W 2016 roku powołała do życia projekt „Minka songs”, w którym łączy klasyczną i współczesną poezję z elektroniką.

  • Gergő Szekér – Madár, Repülj! (muzyka i tekst: Gergő Szekér)

Szekér to absolwent studiów teatralnych, a także szkoły muzycznej. Aktorsko na dużym ekranie pojawił się w „Blade Runner 2049” oraz „The Basement” – obydwa tytuły pojawiły się w 2017 roku. Szerzej dał się poznać jako artysta rok później dzięki udziałowi w talent show X Factor, gdzie dotarł do odcinków na żywo. „Madár, Repülj!” to jego autorska propozycja, która dotyczy śmierci matki, która była ofiarą zabójstwa.

  • László Váray – Someone Who Lives Like This (muzyka i tekst:László Váray)

Váray to 42-letni artysta, który swoją przygodę z muzyką zaczął w wieku 14 lat od nauki gry na gitarze, ale śpiewać zaczął dopiero w wieku 30 lat. Wtedy też współzałożył grupę Colombre Band. Razem z tą formacją wydał jeden album w 2016 roku.

Pierwszy ćwierćfinał odbędzie się 19 stycznia o godzinie 19:30. O awansie pięciu uczestników zadecyduje jury w składzie: Miklós Both i Misi MezôLilla Vincze i Feró Nagy. Natomiast, szósty uczestnik, który awansuje będzie wskazany przez widzów.

Źródło: MTVA, wikipedia