W najbliższą sobotę druga odsłona tegorocznych preselekcji Węgier. W A Dal zaprezentuje się kolejna dziesiątka artystów, która powalczy o przejście do półfinałów. Czy wśród nich znajdziemy reprezentanta do Tel Awiwu? Poznajmy ich bliżej!

Śladami Preselekcji: o węgierskiej duszy w selekcjach A Dal

  • Acoustic Planet – Nyári Zápor (muzyka i tekst: Szabolcs Kölcsey)

Formacja Akusztik Planet powstała w 2015 roku. Głównymi postaciami w grupie są wokaliści: Szabolcs Kölcsey i Réka Zsombok. Zespół wydał dotychczas 3 single. Znani są z uczestnictwa w wielu bluesowych wydarzeniach w kraju.

  • Fatal Error – Kulcs (muzyka: Mihály Balázs, Miklós Balázs, Zsolt Rimóczi, Dávid Rónai, Botond Kornyik, Bence Joós, tekst: Zsolt Rimóczi)

Ten rockowy zespół powstał w 2011 roku, w Budapeszcie. Formacja ma za sobą doświadczenie na wielu festiwalowych scenach w kraju, gdzie udało im się zyskać rozgłos i wiele nagród. Do tej pory wydali jeden album zatytułowany Bérlet Az Életre. Grupa ma za sobą również współpracę i wspólne koncertowanie z węgierskimi reprezentantami z Lizbony – zespołem AWS.

  • Diana – Little Bird (muzyka: Viktor Rakonczai, tekst: Tamara Olorga)

Diana to nowa twarz na węgierskiej scenie muzycznej. Wokalistka ma za sobą dwa lata profesjonalnego kształcenia wokalnego, a prywatnie jest matką dwójki dzieci. Autorem muzyki jest Viktor Rakonczai, który stoi za sukcesem wielu przebojów na Węgrzech. Razem z grupą V.I.P., Rakonczai reprezentował Węgry w Konkursie Eurowizji 1997. Warto wspomnieć, że muzyk ma za sobą współpracę również z Justyną Steczkowską i Sylwią Grzeszczak.

  • Gotthy – Csak Egy Perc (muzyka: Norbert Kovács, tekst: Ádám Gotthard)

Ádám Gotthard urodził się w 1998 roku i śpiewa od 7 lat, a tańczy od 9. Wokalista ma na koncie udział w wielu konkursach wokalnych i festiwalach. W 2015 roku miał okazję wystąpić podczas wydarzenia organizowanego przez Arnolda Schwarzeneggera w arenie im. László Pappa znajdującej się w Budapeszcie. W tym roku wydał swój pierwszy krążek.

  • Klára Hajdu – You’re Gonna Rise (muzyka: Klára Hajdu, Milán Szakonyi, tekst: Klára Hajdu)

Pochodząca z Szegedu wokalistka urodziła się w 1982 roku. Wokalistka uczestniczyła w programie Megasztár w 2004 roku. W 2009 roku ukończyła Akademię Muzyczną im. Franciszka Liszta.  Od 2004 roku wokalistka realizuje się w muzyce jazzowej i z różnymi formacjami wydała aż 11 albumów. W 2012 roku została wykładowczynią w wiedeńskim konserwatorium muzycznym.

  • Dávid Heatlie – La Mama Hotel (muzyka: Péter Turóczi, teskt: Dávid Heatlie)

Urodzony w 1992 roku Dávid jest synem Évy Csepregi, która jest członkinią legendarnej na Węgrzech grupy –  Neoton Familia. Formacja osiągnęła szczyt sławy pod koniec lat 70., kiedy ich utwory były grane w Europie, Azji i Ameryce Południowej. Młody wokalista brał udział w koncertach grupy od najmłodszych lat. Do tej pory wydał dwa albumy, z czego pierwszy pojawił się w 2012 roku.

  • The Sign – Ő (muzyka i tekst: Máté Gábor Czinke)

Panowie (skład: Dani Czinke, Máté Czinke, Dani Török, Ábel Kollár, Mózes Szentpétery) grają razem od 2012 roku, dotychczas przede wszystkim w klubach. Obecnie przygotowują się do wydania swojej debiutanckiej płyty Többet mond itt minden rólad. Utwór Ő powstał nagle, w jedną noc i opowiada o miłości, którą darzymy drugą osobę, przyjaciela, rodzinę.

  • The Middletonz – Roses (Rózsák) (muzyka i tekst: Alebatool Farshad,  Attila Fehér Holló, András Kállay-Saunders)

W skład projektu The Middletonz obok Andrása Kállaya-Saundersa, który jest zdecydowanym weteranem węgierskich selekcji wchodzi irańsko-holenderski raper  Slashkovic. Kállay-Saunders uczestniczył w selekcjach w różnych konfiguracjach aż pięciokrotnie. W 2014 roku reprezentował Węgry z piosenką Running, która zajęła 4. miejsce w Kopenhadze.

  • Bence Vavra – Szótlanság (muzyka: László ‘Diaz’ Csöndör, Kata Kozma, Bence Vavra, tekst: Máté Fodor, László ‘Diaz’ Csöndör)

Andras Bence Vavra to urodzony w Szegedzie student ekonomii w Budapeszcie. Odebrał ponadto staranne wykształcenie muzyczne, grając m.in. na pianinie przez 11 lat. Może być znany miłośnikom selekcji, ponieważ należał do tria By The Way, które dotarło do półfinału w 2016 r. z utworem Free to Fly. Rok temu uczestniczył z utworem Satellites pod pseudonimem Ceasefire X.

  • yesyes – Incomplete (Tökéletlen) (muzyka: Ádám Szabó, Dávid ‘Walston’ Danka, tekst: Péter Halász)

Duet ten został założony w 2015 roku przez wokalistę i akordeonistę Ádáma Szabó i perkusistę Tamása Katona. Prezentują mix elektroniki i tradycyjnych instrumentów, a za inspirację stawiają sobie głównie Coldplay, Rudimental czy Johna Newmana. Do tej pory wydali kilka EP-ek. Ádám Szabó (ur. 22.06.1992 w Budapeszcie) zaistniał na rynku w 2013 r. po zajęciu piątego miejsca w czwartej edycji węgierskiego X-Factor. W tym samym roku po raz pierwszy wystąpił w preselekcjach, a następnym razem otarł się o wyjazd na Konkurs Piosenki Eurowizji w 2015 r., zajmując drugie miejsce z Give Me Your Love ustępując jedynie Boggie. W 2017 roku skończył przygodę z A Dal na półfinale wykonując utwór Together. Duet otarł się w 2018 o zwycięstwo z piosenką I let me run away.

Drugą odsłonę zobaczymy 26 stycznia o godzinie 19:30. O awansie pięciu uczestników zadecyduje jury w składzie: Miklós Both i Misi Mezô, Lilla Vincze i Feró Nagy. Natomiast, szósty uczestnik, który awansuje będzie wskazany przez widzów.

Źródło: MTVA, wikipedia