W sobotę odbędzie się już ostatni z trzech ćwierćfinałów A Dal 2019. Zatem czas zaprezentować sylwetki pozostałych 10 uczestników tych preselekcji!
https://eurowizja.org/sladami-preselekcji-o-wegierskiej-duszy-w-selekcjach-a-dal/
- Kyra Fedor – Maradj Még (muzyka i tekst: Kyra Fedor)
Kyra Fedor to przede wszystkim wokalistka sesyjna, która często wspomagała innych wykonawców jako chórzystka w poprzednich edycjach węgierskich selekcji. Do tej pory wydała łącznie cztery single. W 2017 roku uczestniczyła jako solistka w A Dal z utworem Got to be a day.
- Leander Kills – Hazavágyom (muzyka i tekst: Leander Köteles)
Leander Kills to bardzo znaczący węgierski rockowo-metalowy zespół, w którego skład wchodzą: Leander Köteles, Máté Bodor, Miklós Czifra i Valentin Jankai. Köteles był jednym z kompozytorów piosenki dla Ildiko Keresztes, która dotarła do finału preselekcji w 2013 r. Następnie jako lider zespołu Lenader Rising z Lőjetek Fel osiągnął półfinał w 2015 r., a w 2017 r. finał z utworem Élet. Rok później dotarli do finału z utworem Nem szól harang. Tym razem zobaczymy ich w innym wydaniu gatunkowym.
- Mocsok 1 Kölyök – Egyszer (muzyka: Tamás Pulius, Ádám “Lemon” Horváth, Adam Csekő, Kristóf Molnár, Barnabás Botond Horváth, Teodóra Géczi, tekst: Tamás Pulius)
To sześciosobowy zespół założony w 2007 roku. Obecnie w jego skład wchodzą: Tamás Pulius, Ádám Csekő, LeMon, Kristóf Molnár, Botond Horváth i Teodóra Géczi. Grają głównie w rockowym nurcie, a w ciągu swojej kariery zdążyli zostać nominowani dwukrotnie do węgierskich nagród fonograficznych – raz w kategorii „odkrycie roku” oraz raz za najlepszy album alternatywny.
- Monyó Projekt – Run Baby Run (muzyka: Endre Molnár, tekst: Ilona Molnár)
Kolejny wieloosobowy zespół (skład: Monyo, Baba, Zsolt Horváth, Enikő Papp i Viktor Szepesi), który, jak mówi o sobie, gra lżejszego rocka. Na rynku muzycznym obecni są już równo 20 lat, a co za tym idzie mają na koncie wiele wydanych albumów, dzięki którym zdobyli popularność.
- Bogi Nagy – Holnap (muzyka i tekst: Ferenc Caramel Molnár)
To chyba najmłodsza uczestniczka tegorocznego A Dal, ponieważ ma zaledwie 16 lat. Jej ballada została w całości skomponowana przez Ferenca Molnara Caramel – finalisty A Dal 2012, podczas którego jego Vízió było jednym z głównych faworytów, a on sam pojawił się także w roli jurora podczas selekcji w 2017 roku.
- Joci Pápai – Az Én Apám (muzyka: Joci Pápai, Ferenc Caramel Molnár)
Joci Pápai to piosenkarz urodzony 22 września 1981 roku. Muzyką interesował się już jako kilkuletni chłopiec, a zainteresowanie dzielił ze starszym bratem. Od najmłodszych lat uczył się gry na gitarze oraz pisał piosenki. W 2005 roku brał udział w talent show Megasztár. W tym samym roku wydał swoją debiutancką płytę studyjną zatytułowaną Vigaszdíj. W 2017 roku reprezentował Węgry z piosenką Origo, która w Kijowie uplasowała się na ósmym miejscu w finale. Wokalista uczestniczył w węgierskiej edycji programu Twoja twarz brzmi znajomo – Sztárban sztár. Po konkursie wydał kolejne cztery single, które również cieszyły się popularnością.
- Petruska – Help Me Out Of Here (Ki ment ki?) (muzyka i tekst: András Petruska)
András Petruska (ur. 19 marca 1986 r. w Budapeszcie) jest także dobrze znany eurowizyjnym fanom, gdyż podobnie jak Gergő Oláh oraz Freddie dotarł razem do superfinału A Dal 2016. Na gitarze zaczął grać w wieku 9 lat, a jego późniejszymi dużymi osiągnięciami są m.in. zwycięstwo w Veszprém Street Music Festival, występ podczas budapesztańskiej odsłony konferencji TEDxYouth czy podczas Szigetu. Czy jego tegoroczna piosenka odniesie w selekcjach taki sam sukces jak Trouble On My Mind 3 lata temu?
- Ruby Harlem – Forró (muzyka i tekst: Szandra Iván)
Mimo krótkiego stażu Ruby Harlem zdążyło zaimponować węgierskiej publice. Grupa w składzie Szandra Iván (gra na pianinie od wczesnego dzieciństwa), Gergő Bille, Ati Eőry, Nóri Varga, Réka Kovács, Gábor Oláh funkcjonuje dopiero od 2017 roku, a już ma grono wiernych fanów, a ich apetyty rosną. Nie lubią szufladkowania, czego dowodem jest twórczość będąca mieszanką popularnych stylów: pop, soul, neosoul, r’n’b, jazz, a nawet gospel. Gwiazdy zeszłorocznego Jazz Piknik, a także Carpathia Festival.
- Salvus – Barát (muzyka: Zoltán Pötörke, Péter Erdélyi, Gergely Kiss, Dániel Szabó, tekst: Zoltán Pötörke)
Formacja w składzie: Zoltán Pötörke, Péter Erdélyi, Gergely Kiss oraz Dániel Szabó (kompozytor m.in. zeszłorocznego Levegőt) gra od lat melodyjnego metal-rocka. Zespół funkcjonuje od 2002 roku, lecz dopiero teraz debiutuje w A Dal. Jak przyznali członkowie zespołu, Barát powstawał ponad rok i w różnych wersjach, zanim wybrano tę ostateczną, którą wysłano do węgierskiego nadawcy. Obecnie Salvus przygotowuje się do wiosennej premiery ich albumu Irtás.
- USNK – Posztolj (muzyka: Dániel Somogyvári, tekst: Alex Márta)
To duet dwóch raperów: Filepa Kund oraz Laskaya Nimród. Urodzeni w Rumunii 23-latkowie zyskali popularność dzięki wygranej w ostatniej edycji X-Factor. Co ciekawe, ich mentorem był wówczas ByeAlex (ESC 2013). Do A Dal zakwalifikowano ich najpopularniejszy utwór. Wystąpią na tegorocznym Sziget Festival (jest to nagroda za wygraną w talent show).
Kolejny odcinek A Dal zostanie wyemitowany w sobotę, 2 lutego, o godzinie 19:30. O awansie pięciu uczestników zadecyduje jury w składzie: Miklós Both, Misi Mezô, Lilla Vincze i Feró Nagy. Natomiast szósty uczestnik, który awansuje, będzie wskazany przez widzów.
Źródło: MTVA, wikipedia