Przed nami już druga odsłona i kolejna 10-tka wykonawców stających w szranki tegorocznego „A Dal”. Kogo zobaczymy i usłyszymy dziś od 20:30?

UPDATE: Odcinek wygrali Gergely Dánielfy oraz grupa AWS. Oprócz nich awansowali Gábor Heincz Biga, yesyes, Odett oraz głosami widzów SavituS.

AWS – Viszlát nyár

Zespół cechujący się różnorodnością gatunków (rock-metal, rock alternatywny i psychodeliczny), istniejący od ponad 10 lat. Mają na swoim koncie już 3 albumy, wiele różnych nagród jak np. MTV Brand New 2011 i występów na zagranicznych festiwalach m.in. w Wielkiej Brytanii, Rumunii czy Słowenii.  Rok temu do zespołu dołączył nowy basista, Soma Schiszler – uważa się że wprowadził on do grupy sporo świeżości  i nowych pomysłów, które na pewno będzie można wieczorem usłyszeć i zaobserwować.

Gergely Dánielfy – Azt mondtad

Urodził się w Debreczynie, i nic nie zapowiadało kariery muzycznej, ponieważ przez całe dzieciństwo jego pasją była koszykówka, a nagrody spływały za międzynarodowe turnieje, gdzie Gergely był kapitanem swojej drużyny juniorów. Dopiero z czasem przyszły występy w konkursach muzycznych, gra na gitarze, fortepianie, czy klarnecie. Od 2017 r. należy do Akademii Sztuk w Kaposvár, gdzie chce skupić się również na aktorstwie.

Gábor Heincz (BIGA) – Good Vibez

Gabor urodził się w Budapeszcie, autorem jego wielu kompozycji jest jego tata, będący gitarzystą. BIGA ma na swoim koncie eurowizyjną przygodę, gdyż w 2009 r. w Moskwie występował w chórku Zoli’ego Adoka. W 2012 r. zajął 2. miejsce w „A Dal” za piosenkę „Learning to Let Go”, która stała się później wielkim hitem na Węgrzech, podobnie jak  utwór „Easy Loving” z 2014 r., który został nominowany do fonograficznej nagrody „Najlepszy utwór pop-rock roku”. Jego najnowszy album z 2017 r. „Gátlás sztriptíz” został przyjęty równie entuzjastycznie.

Maya ‘n’ Peti – Nekem te

Maya Szalma i Peter „Peti” Szikszai stanowią od 2 lat duet wykonujący głównie muzykę akustyczną. Maya pierwotnie śpiewała w zespole Volvox, Peti zaś należał do zespołu By The Way, z którego pochodzi również inny uczestnik tegorocznych selekcji – Ceasefire X. Z utworem „Free to Fly” brali udział w 2016 roku, nim grupa się rozpadła. Maya i Peter opisują swoją muzykę jako płynącą z ich duszy i serc, zróżnicowaną, ale zawsze trzymającą się w granicach pop-soul.

Nene – Mese a királyról

Zespół został założony w zeszłym roku i należy do niego piątka zaprzyjaźnionych ze sobą studentów szkoły muzycznej im. Janosa Kodolyani. Wokalistka grupy, Renata, miała okazję śpiewać m.in. z innym uczestnikiem tego ćwierćfinału – BIGĄ. Milan Erik jest gitarzystą, Jozsef gra zaś na fortepianie. Evelin gra na gitarze basowej i wcześniej udzielała się już w wielu innych zespołach np. Sub Bass Monster czy Bernie. Szabolcs zaś jest perkusistą.

Odett – Aranyhal

Zadebiutowała na scenie w 2006 r. w wieku 18 lat w zespole wraz z koleżankami. Karierę solową rozpoczęła w 2011 r., wydając od razu album. W 2013 roku dotarła do półfinału selekcji z utworem „Ne engedj el”, a w 2016 r. próbowała swoich sił ze „Stardust”. Czy tegoroczna piosenka o „złotej rybce” przyniesie jej szczęście?

Peet Project – Runaway

To chyba najbardziej znany węgierski zespół wykonujący jazz. Założony w 2009 roku przez Petera Ferencza. Do swoich utworów często dołączają wstawki w stylu soul czy R’n’B. Wydali do tej pory już 5 albumów, i oprócz ogromnej popularności w rodzimym kraju, zdążyli również zaistnieć na amerykańskim rynku jazzowym. W 2013 r. zdobyli główną nagrodę dla debiutantów na Catalina Island Jazz Festival w Los Angeles. W zeszłym roku nagrali również wspólnie ze słynnym saksofonistą, Dave’em Koz utwór „Rosy Cheeks”, który pojawił się nawet na liście Billboard. Natomiast z „Kill Your Monster” dotarli do półfinału A Dal 2017.

SativuS – Lusta lány

Grupa powstała już w 2002 r. jako zespół dziecięcy. Po wielu latach jej znakiem rozpoznawczym stał się hip-hop, a młodzi muzycy mają na koncie już dwa albumy – wydane w 2012 i 2016 r.

Viki Singh –Butterfly House

Piosenkarka zapałała miłością do śpiewania, już w szkole podstawowej, gdyż od 4. klasy należała do dziecięcego chóru Węgierskiego Radia. Studiowała muzykę klasyczną i jazz, śpiewała w wielu zespołach i startowała w kilku programach wyłaniających talenty. Widzom A Dal nie jest obca, ponieważ 2 lata temu zaprezentowała się z utworem „Katonak”, a rok temu z „Rain” dotarła nawet do półfinału.

yesyes – I Let You Run Away

Duet ten został założony w 2015 roku przez wokalistę i akordeonistę Ádáma Szabó i perkusistę Tamása Katona. Prezentują mix elektroniki i tradycyjnych instrumentów, a za inspirację stawiają sobie głównie Coldplay, Rudimental czy Johna Newmana. Do tej pory wydali kilka EP-ek. Ádám Szabó (ur. 22.06.1992 w Budapeszcie) zaistniał na rynku w 2013 r. po zajęciu piątego miejsca w czwartej edycji węgierskiego X-Factor. W tym samym roku po raz pierwszy wystąpił w preselekcjach, a następnym razem otarł się o wyjazd na Konkurs Piosenki Eurowizji w 2015 r., zajmując drugie miejsce z „Give Me Your Love” ustępując jedynie Boggie. Rok temu skończył przygodę z A Dal na półfinale wykonując utwór „Together”.

Start transmisji rusza w sobotę, 27 stycznia 2018 od godz. 20:30 na kanale Duna i Duna World – kliknij tutaj lub tutaj.

Krótkie przypomnienie o tym jak głosować podczas oglądania odcinka! Wystarczy pobrać na swoje urządzenie aplikację „A Dal” z app store (na iOS lub Android) i po zainstalowaniu zarejestrować się przez Facebooka lub Google, klikając w odpowiednią czarną ikonkę z ich znakiem w dolnej części. Na żywo podczas każdego występu można danemu wykonawcy przyznać od 1 do 10 punktów. Następnie wyciągana jest średnia ocen wszystkich głosujących użytkowników i przeliczana na zaokrągloną ilość punktów. W ten sposób użytkownicy aplikacji stanowią piąty człon jurorski obok czteroosobowej komisji, która również przyznaje swoje noty we wspomnianej skali.

Do półfinału przechodzi 5 wykonawców z najwyższą ilością zebranych punktów (punkty jury + punkty z aplikacji). Na sam koniec odcinka uruchamiane jest ponowne głosowanie widzów, mające na celu wskazanie szóstego półfinalisty. I wtedy również należy uruchomić aplikację by wesprzeć jednym głosem swojego faworyta.

Zachęcam do oglądania dzisiejszego etapu węgierskich preselekcji!

Źródło: adal.hu, instagram: @adalonline (fot.)