Węgry: rozpoczął się nabór do A Dal 2019. Czy będzie reforma formatu?

Węgry rozpoczynają poszukiwania do Konkursu Eurowizji w Tel Awiwie. Telewizja Duna  opublikowała regulamin selekcji A Dal 2019. Mimo krytyki, system pozostał prawie niezmieniony. 

Zasady węgierskich selekcji A Dal od kilku lat poddawane są krytyce ze względu na nadmierny wpływ jurorów na ostateczną decyzję. Dodatkowo, format spotyka się z coraz niższą oglądalnością (WIĘCEJ). Pomimo zaistniałych okoliczności, telewizja publiczna Duna postanowiła rozpocząć nabór piosenek do kolejnej edycji selekcji. Niektóre zapisy otwierają drogę do potencjalnej reformy formatu.

Oprócz podstawowych zasad określonych przez Europejską Unię Nadawców (EBU), telewizja Duna zwraca uwagę na kilka innych wytycznych. Przede wszystkim, telewizja będzie akceptować zgłoszenia wyłącznie od wykonawców, którzy mają za sobą wydaną płytę lub piosenkę graną w ogólnowęgierskiej stacji radiowej, lub mają za sobą występy telewizyjne. Szansę mają również wykonawcy, którzy mają bieżące kontrakty z wytwórniami muzycznymi lub profesjonalny management.

Dodatkowo, wykonawcy zgłoszonych piosenek muszą posiadać węgierskie obywatelstwo lub być rodzimymi użytkownicy języka węgierskiego. Duna Media wyraźnie stwierdza w regulaminie, że preferuje utwory w języku ojczystym, choć można zgłaszać je również w języku angielskim lub jednym z mniejszości na terenie Węgier (chorwacki, niemiecki, rumuński, serbski, słowacki, słoweński, romski i beás).

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez nadawcę węgierskiego: wszyscy chętni wyrażają zgodę, że preselekcje do Konkursu Eurowizji są konkursem piosenki, a nie wykonawców. Z tego względu ostateczna decyzja o tym kto wykona zwycięską piosenkę z A Dal w Tel Awiwie należy do nadawcy.

Konsekwencją tego jest fakt, że telewizja Duna rezerwuje sobie prawo do ostatecznego kształtu interpretacji utworu oraz formy jej prezentacji podczas Konkursu Eurowizji w Tel Awiwie. Propozycje można zgłaszać do 8 listopada. Natomiast do 14 grudnia wybrani uczestnicy muszą przedstawić nadawcy ostateczne wersje swoich utworów.

Jak podkreśla Balázs Medveczky z telewizji Duna: jesteśmy dumni, że tak wiele gatunków muzycznych pojawia się w A Dal. Sukces AWS (reprezentanci Węgier podczas Eurowizji 2018, przyp.) są dowodem na to, że zespół metalowy może zyskać z konkursu, który ma w centrum uwagi popowe produkcje. Myśle, że niezależnie od rodzaju muzyki, wszyscy powinni mieć możliwość uczestnictwa, ponieważ nikt nie jest przewidzieć co będą preferować widzowie.

A Dal, jako format wyboru na Węgrzech, zostało wprowadzone w 2012 roku. Od tego czasu reprezentant Madziarów co roku awansował do finału, w tym trzykrotnie udało się zająć miejsce w pierwszej dziesiątce (ByeAlex w 2013, András Kállay-Saunders w 2014 i Joci Pápai w 2017 roku).

W Lizbonie, reprezentanci Węgier – grupa AWS zajęła ostatecznie 21. miejsce z utworem Viszlát nyár.

Źródło: MTVA

Exit mobile version