Po dwutygodniowej przerwie, spowodowanej przez tragiczne wydarzenia w Weronie do emisji powraca tegoroczna edycja „A Dal 2017”. Siłą rzeczy uległa zmiana także rozpiska całego programu, więc uczestników których spodziewaliśmy się tydzień temu zobaczymy w pierwszą sobotę lutego. Pozostaje więc pytanie kogo dzisiaj zobaczymy?

Na początku grudniu minionego roku poznaliśmy wszystkich uczestników A Dal 2017. Dwa tygodnie temu odbył się pierwszy ćwierćfinał węgierskich selekcji do Eurowizji. Do półfinałowej stawki już awansowali: Leander Kills, Roma Soul, Singh Viki, Spoon 21, Dávid Henderson i Benji.

Podczas dzisiejszego odcinka wystąpią między innymi András Kállay Saunders z zespołem oraz Andi Tóth, a także Ádám Szabó. Wszystkie trzy postaci są znane fanom preselekcji, więc przedstawmy je pokrótce.

Kállay Saunders wielokrotnie startował w węgierskim „A Dal”. Spośród 3 samodzielnych startów udało mu się wygrać konkurs tylko raz z piosenką Running 3 lata temu. W zeszłym roku próbował sił ze swoim zespołem – piosenka Who You Are zajęła 3. miejsce.

Andi Tóth to finalistka zeszłorocznego show, gdzie próbowała swoich sił z utworem Seven Seas. Dzisiejsze widowisko to także okazja dla pokazania się Ádámowi Szabó, który startuje w „A Dal” co dwa lata. W 2015 roku utwór artysty „Give Me Your Love” mimo, że wygrał w finałowym głosowaniu jurorów, w ogólnej klasyfikacji zajął 2. miejsce. Węgiercy widzowie postanowili do Wiednia wysłać Boogie i Wars for Nothing.

Jak pójdzie uczestnikom poprzednich edycji „A Dal” w tym roku? Przekonamy się w ciągu najbliższych tygodni.

Trzeci ćwierćfinał rozpocznie się o 19:30, a będzie można obejrzeć tutaj, tutaj lub tutaj. (wszystkie piosenki znajdziecie tutaj)

 1. Peet Project – Kill Your Monster
 2. Tóth Andi – I’ve Got a Fire
 3. AnnaElza feat. Kása Juli – Jártam
 4. Chase – Dust In the Wind
 5. Mrs. Columbo – Frozen King
 6. Kállay Saunders Band – 17
 7. Mujahid Zoltán – On My Own
 8. Peter Kovary & The Royal Rebels – It’s a Riot
 9. Kanizsa Gina – Fall Like Rain
 10. Szabó Ádám – Together

Podobnie jak dwa tygodnie temu, do półfinałów A Dal 2017 przejdzie sześciu wykonawców, którzy zdobędą największą liczbę głosów od jurorów oraz widzów głosujących za pomocą SMS-ów, aplikacji mobilnej oraz internetowej. Za panelem jurorskim zasiądą Caramel, Zséda, Károly Frenreisz i Miklós Both.

Węgierskie eliminacje A Dal 2017 będą rozgrywane jeszcze przez następne 3 tygodnie. Telewizja Duna przygotowała sześć widowisk: trzy ćwierćfinały (po 10 wykonawców w każdym), dwa półfinały (po 9 uczestników) oraz wielki finał, w którym wystąpi ośmiu kandydatów do reprezentowania Węgier w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji.

62. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 9, 11 i 13 maja 2017 roku w Kijowie dzięki wygraniu Jamali z utworem 1944 w finale tegorocznego widowiska. Reprezentujący Węgry Freddie zajął 19. miejsce w finale z energicznym kawałkiem Pioneer.

UPDATE:

Do półfinałów dzisiaj awansowała piątka wykonawców z największą zsumowaną ilością punktów od jury oraz widzów, którzy głosowali za pomocą aplikacji mobilnej. A są to:

 1. Kállay Saunders Band17 (42 punktów)
 2. Kanizsa GinaFall Like Rain (42 punktów)
 3. Peet ProjectKill Your Monster (40 punktów)
 4. ChaseDust In the Wind (39 punktów)
 5. Mrs. ColumboFrozen King (38 punktów)

Po występie ostatniego uczestnika Ádáma Szabó okazało się, że zarówno on, jak i Mrs. Columbo mieli tyle samo punktów od jurorów – po 38. Po krótkiej naradzie jurorzy zdecydowali, że w półfinałach zobaczymy Mrs. Columbo.

Widzowie postanowili jednak dać Ádámowi Szabó szansę, gdyż zadecydowali, że również i jego zobaczymy w półfinale i jeszcze raz usłyszymy Together.

źródło: mediaklikk.hu; fot. Commons Wikimedia