fot. MTVA

Poznaliśmy reprezentanta Węgier w Konkursie Piosenki Eurowizji 2019. Siedenmastym reprezentantem Węgier historii Konkursu Piosenki Eurowizji będzie Joci Pápai. W Izraelu wykona piosenkę „Az én apám”.

W pierwszej rundzie finału głosowali wyłącznie jurorzy w składzie: Miklós Both i Misi MezôLilla Vincze i Feró Nagy. Sędziowie zdecydowali, że w najlepszej czwórce znaleźli się: Joci Pápai (26 punktów), Acoustic Planet (22 punkty), Bence Vavra (20 punktów) oraz Bogi Nagy  (16 punktów.

 

Ostatecznie decyzją widzów zwyciężył Joci Pápai z piosenką „Az én apám”. Utwór „Az én apám”dotyczy ojca wokalisty. Joci w wypowiedziach podkreśla, że traktuje swojego ojca jako swój wzór do naśladowania: zarówno jeśli chodzi o postawę życiową oraz pod kątem muzycznym. Współautorem piosenki jest popularny wokalista Caramel (A Dal 2012), który zna rodzinę tegorocznego reprezentanta Węgier od ponad 15 lat.

Kim jest zwycięzca?

Joci Pápai to piosenkarz urodzony 22 września 1981 roku. Muzyką interesował się już jako kilkuletni chłopiec, a zainteresowanie dzielił ze starszym bratem. Od najmłodszych lat uczył się gry na gitarze oraz pisał piosenki. W 2005 roku brał udział w talent show Megasztár. W tym samym roku wydał swoją debiutancką płytę studyjną zatytułowaną „Vigaszdíj”. W 2017 roku reprezentował Węgry z piosenką „Origo”, która w Kijowie uplasowała się na ósmym miejscu w finale. Wokalista uczestniczył w węgierskiej edycji programu Twoja twarz brzmi znajomo – Sztárban sztár. Po konkursie wydał kolejne cztery single, które również cieszyły się popularnością.

Śladami Preselekcji: o węgierskiej duszy w selekcjach A Dal

Węgry wystąpią w 1. połowie 1. półfinału 64. Konkursu Piosenki Eurowizji, we wtorek, 14 maja. Rywalami kraju w tym półfinale będą m.in. państwa z regionu – Polska i Czechy, a także Islandia, Grecja, Ukraina, Australia i Estonia. W zeszłym roku Węgry reprezentowała grupa AWS  z piosenką „Viszlát Nyár”, która zajęła 21. miejsce w wielkim finale.

Źródło: MTVA, własne