fot. materiały prasowe/press release

W tym roku Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji reprezentuje zespół Tulia z utworem Pali Się (Fire Of Love). Razem z oficjalnym ogłoszeniem utworu, który wykona formacja w Tel Awiwie, pojawił się odświeżony teledysk do eurowizyjnej propozycji mający w założeniach nawiązywać estetyką do nominowanego do Oscara filmu Zimna Wojna. Niektóre tytuły medialne wiele uwagi poświęciły krzyżowi, którego zabrakło w nowej wersji klipu, a pojawił na jednym z kadrów w teledysku wydanym w listopadzie.

W oficjalnym stanowisku wytwórni Universal Music Polska, która reprezentuje grupę Tulia, możemy przeczytać: usunięcie krzyża z teledysku Tulii do piosenki »Fire of Love (Pali się)« wynika wyłącznie z interpretacji przepisów Konkursu Eurowizji i dostosowania czasu trwania teledysku do eurowizyjnej wersji utworu. Całe oświadczenie kończy się w sposób następujący: członkinie zespołu, jak i całe ich otoczenie zawsze z należytym szacunkiem podchodzą do symboli religijnych, obyczaju i kultury.

Mimo tego wyjaśnienia, przez internet przetoczyła się fala negatywnych i wulgarnych komentarzy pod adresem naszych reprezentantek. Nie akceptujemy takiego języka i karygodnych sformułowań wobec członkiń zespołu. Eurowizja powinna łączyć, a nie dzielić widzów i fanów muzyki. Właśnie dlatego jesteśmy przeciwni wykorzystywaniu udziału Polski w konkursie jako przyczyny sporu w toczącej się debacie publicznej.

Każdy nasz reprezentant powinien czuć wsparcie ze strony polskich widzów. Wierzymy, że jest ono jednym z działań, które motywuje do dalszych przygotowań. Bez dodawania otuchy naszym przedstawicielom trudno spodziewać się radości z uczestnictwa w jakimkolwiek wydarzeniu międzynarodowym.

Mając na uwadze wyrażenie stanowczego „nie” dla aktów werbalnej przemocy oraz wsparcie naszych dziewczyn, chcieliśmy zwrócić się do całej polskiej eurowizyjnej społeczności oraz innych obserwatorów o udział w naszej akcji.

Wyraźmy poparcie dla Tulii, które reprezentują zarówno naszą kulturę, jak i niebanalne podejście do muzyki. Na naszym profilu na Facebooku znajdziecie nakładkę, która ilustruje wyrazy otuchy dla naszych reprezentantek.

 

Stowarzyszenie OGAE Polska & redakcja portalu eurowizja.org

3 KOMENTARZE

  1. Głosować myślę, że będę bo lubię ten zespół. No i jeszcze teraz niepotrzebnie pojawił się ten hejt na nie ze względu na ten krzyż który usunęli z teledysku. A no i jeszcze mało tego że wytwórnia musiała się tłumaczyć, a ona nie odpowiada ani za treść ani za teledysk

  2. Artykuł trochę histeryczny. Co roku polscy reprezentanci są krytykowani przez Internautów i każdy kto startuje w Eurowizji powinien być tego świadomy. To że Kurski wykorzystuje Tulię do swoich spraw politycznych nie trudno się dziwić. Rok wyborczy mamy. BTW. mnie w tym roku jest obojętne czy Polska wejdzie do finału czy nie. Polski folklor na Eurowizji nie jest moją bajką. Liczę w maju na fajne show ze strony Izraela i trzymam kciuki za Włochy, Estonię i Szwecję.

  3. Co wy pitolicie o jakims wsparciu? To nie przedszkole. Nie powinno sie gnoic, nieładnie atakowac, ale „kazdy powinien czuc wsparcie”? Czu wam juz zupełnie szajba odbiła? A z teledyskiem i wypowiedziami pewnie niewiele maja wspolnego, sa marionetkami, ktos im ten durny teledysk podał na tacy, a one tylko miały sie tylko pokazac. Podobnie z pisaniem tekstow do gazety, siedzi jakis sipiorek i kombinuje.