Co roku wiele wyborów wewnętrznych rodzi mnożące się spekulacje dotyczące potencjalnych uczestników Eurowizji. W ostatnim czasie pojawiło się wiele doniesień zarówno prasowych jak i tych krążących po mediach społecznościowych wskazujących na to kto może pojawić się na Eurowizji z niektórych państw, które decydują się na bezpośrednie zaproszenie danego artysty.
Irlandia
Według dziennika The Irish Mail on Sunday, irlandzki nadawca RTÉ próbuje przekonać wokalistkę Unę Healy do reprezentowania kraju podczas Eurowizji w Tel Awiwie. Publika poznała artystkę jako członkinię formacji The Saturdays. RTÉ wierzy, że Healy byłaby właściwą kontynuacją po udanym występie Ryana O’Shaughnessy w Lizbonie, szczególnie biorąc pod uwagę, że wydany w 2017 roku pierwszy solowy album wokalistki – The Waiting Game spotkał się z bardzo dobrym odbiorem krytyków. Sama wokalistka ma za sobą również doświadczenie eurowizjyne. W 2006 roku wspierała wokalnie Briana Kennedy’ego podczas konkursu w Atenach. Jak podkreśla dziennik jedyną rzeczą, która może ograniczyć plany irlandzkiego nadawcy to potencjalny grafik koncertowy wokalistki.
Szwajcaria
Po serii mniej lub bardziej rozbudowanych selekcji, szwajcarski nadawca SRF zdecydował się na pierwszy od 2010 roku wybór wewnętrzny. W tym roku, Szwajcarii pomaga ta sama firma consultingowa, która pomogła Niemcom osiągnąć sukces w Lizbonie. Sam proces jest wieloetapowy i w ostatecznym rozrachunku selekcji dokonuje 100-osobowa grupa demoskopowa oraz 21-osobowe międzynarodowe jury w skład, którego wchodzą m.in. Ruth Lorenzo (Hiszpania 2014), Tinkara Kovać (Słowenia 2014), czy Zséda (juror A Dal 2016-2017). Warto zauważyć, że temu procesowi podlega wybór piosenki z 420 nadesłanych propozycji. Natomiast wybór wokalisty odbywa się zupełnie innymi kanałami. Po zainteresowaniu przez oficjalne eurowizyjne kanały SRF profilami wokalisty Luci Hänniego zaczęto spekulować o jego udziale w konkursie. Ten zwycięzca niemieckiego Idola z 2012 roku osiągnął spory sukces na niemieckojęzycznym rynku wydając do tej pory 4 albumy i zdobywając serie nagród szwajcarskiego przemysłu muzycznego. Hänni w przeszłości wyrażał duże zainteresowanie udziałem w konkursie.
Belgia
W tym roku odpowiedzialność za wybór belgijskiego artysty spoczywa na francuskojęzycznej RTBF. W ostatnich latach ich wybory okazały się na tyle trafne, że Belgia osiągnęła swoje najlepsze rezultaty od wielu lat (2015, 2017). Wszyscy uczestnicy wyselekcjonowani przez RTBF pochodzili z programu The Voice Belgique. Tym samym spekuluje się, że kolejna reprezentantka będzie również przedstawicielką tego talent show. W listopadzie, eurowizyjne media obiegła informacja, że zwyciężczyni siódmej edycji programu – Valentine Brognion będzie reprezentować Belgię w Tel Awiwie. Talent show zakończył się w kwietniu, ale od tamtej chwili nie mieliśmy możliwości usłyszeć debiutanckiego materiału młodej wokalistki. Wszystko wskazuje, że tak jak w przypadku poprzednich uczestników The Voice Belgique, jej pierwszy autorska twórczość może zostać zaprezentowana na eurowizyjnej scenie.
Rosja
W tym roku Rosja ponownie wskaże swojego reprezentanta wewnętrznie. Jak informuje telewizja VGTRK, przygotowania do konkursu rozpocznie dopiero po nowym roku, a ogłoszenie reprezentanta będzie miało miejsce w drugiej połowie lutego. Jednak już teraz pojawia się sporo spekulacji. Wskazuje się, że to może być powrót Sergieju Łazariwie na Eurowizję (WIĘCEJ). Inne nazwiska, o których się głośno mówi to protegowana Filipa Kirokowa – Olga Buzowa, czy pochodząca z Tadżykistanu – Manizha. Sporą rolę w tych wszystkich doniesieniach pełni właśnie Kirkorow, który dość hucznie przekazuje na różnych platformach społecznościowych przygotowania do Eurowizji swojego Dream teamu. Ostatnio dużo mówi się o spekulowanym w ostatnich latach Aleksandrze Panajotowie, który jest wielokrotnym uczestnikiem eurowizyjnych preselekcji.
Finlandia
Ogłoszenie decyzji, że Finlandia ponownie wybierze swojego artystę wewnętrznie otworzyło falę spekulacji, która trwa już trzeci miesiąc. Wśród wcześniej wskazywanych nazwisk byli m.in. Johanna Kurkela, Elisa Tiilikainen (Elli Haloo) – wokalistka formacji Haloo Helsinki! oraz Eva + Manu (więcej: TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ). Sama fiński nadawca YLE nie ułatwia sprawy, ponieważ odżegnuje się od podania jakichkolwiek wiadomości na temat Uuden Musiikin Kilapailu 2019. Pierwotnie reprezentant Kraju Tysiąca Jezior miał zostać ogłozony w połowie października. Ostatnio fińscy fani zaczęli spekulować o nazwiskach, których grafik koncertu ma przerwę w trakcie UMK oraz okresu eurowizyjnego, a są to popularne Anna Abreu oraz Paula Vesala.
Holandia
Holenderski nadawca konsekwentnie podąża drogą wyborów wewnętrznych od 2013 roku. Informowaliśmy wcześniej, że swoje zainteresowanie udziałem w Eurowizji wyraziła Caro Emerald (WIĘCEJ). Więcej szczegółów przynosi artykuł z lokalnej wersji dziennika Metro. Według przekazanych informacji, nadawca AVROTROS planuje wyjawić więcej szczegółów wyboru pod koniec 2018 roku. Wiemy, że w pierwszej kolejności nadawca skupia się na współpracy z zaproszonymi kompozytorami. Artykuł wymienia wielu potencjalnych wykonawców m.in. Glennis Grace (ESC 2005), Davina Michelle, Jim van der Zee – zwycięzca zeszłorocznego The Voice of Holland. Metro zaznacza, że Sharon Kovacs to jedno z priorytetowych nazwisk. Jednak wokalistka odnosi się sceptycznie do tych propozycji. Wśród nazwisk, które wyraziły chęć udziału są m.in. Raffaëla Paton, która uczestniczyła w holenderskich selekcjach w 2012 roku z utworem Chocolatte oraz popularny Gerard Joling (ESC 1988). Ten ostatni przyznał, że teraz jest jednak wiele młodych talentów, które powinny otrzymać szansę udziału w Eurowizji np. Maan czy Romy Monteiro.
Azerbejdżan
Azerbejdżan ponownie decyduje się na wybór wewnętrzny (WIĘCEJ). Jak podaj azerski klub z sieci INFE, nadawca wyselekcjonował grupę wykonawców, którzy są brani pod uwagę. Wśród wymienionych nazwisk są m.in. popularni w Rosji – Rauf & Faik, uczestniczka programu Boyük Səhnə – Rilaya czy uczestniczka selekcji z 2010 roku – Maryam Shabanova
Źródło: esckaz, escxtra, The Irish Mail on Sunday, Prinz Blog, klatsch-tratsch, Viisukuppila, INFE Azerbajdzan