6 artystów, 3 piosenki, a każda w 2 aranżacjach. To brytyjskie eliminacje do 64. Konkursu Piosenki Eurowizji w nowym formacie. Dziś wieczorem dowiemy się, kto będzie reprezentować Wielką Brytanię w Tel Awiwie. 

Mel Giedroyc i Måns Zelmerlöw, prowadzący Eurovision: You Decide, fot. BBC

Brytyjskie eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji powróciły w 2016 po 5-letnim okresie, w którym eurowizyjnych reprezentantów telewizja BBC wybierała wewnętrznie. Tegoroczna edycja Eurovision: You Decide odbędzie się już dziś (8 lutego) o 20:30 polskiego czasu (19:30 w UK i Irlandii). 1,5-godzinne show organizowane w kompleksie MediaCity UK w Salford, w północno-zachodniej Anglii, zobaczymy na żywo m.in. na antenie stacji BBC Two. Prowadzącymi show będą, jak przed rokiem, Mel Giedroyc i Måns Zelmerlöw.

Brytyjskie eliminacje możemy śledzić także w internecie. Transmisja online m.in. na stronach BBC Two tutaj lub tutaj bądź w telewizyjnych serwisach streamingowych, np. tutaj. W razie problemów z dostępem (sygnał BBC jest blokowany poza granicami UK) należy zastosować VPN. Funkcja ta jest wbudowana np. w przeglądarce Opera, w innych można zainstalować np. rozszerzenie hola!

Uczestnicy

O bilet do Tel Awiwu będą walczyć trzy wokalistki, dwóch wokalistów oraz jedno żeńskie trio:

  1. Anisa: 31-letnia piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Studiowała zarządzanie międzynarodowe i język francuski na Uniwersytecie w Manchesterze. Współpracowała m.in. z Arianą Grande, Fransem (Eurowizja 2016), Chipmunk i Wretch 32.
  2. Holly Tandy: 17-letnia półfinalistka programu X-Factor i odtwórczyni roli Dorothy w musicalu Czarnoksiężnik z Krainy Oz wystawianym na deskach Opery w Blackpool.
  3. Kerrie-Anne: 32-latka wywodząca się z muzykalnej rodziny. Pracowała jako nauczycielka w Dubaju, gdzie doskonaliła warsztat wokalny.
  4. MAID: 26-letnia Miracle, 24-letnia Blythe i 27-letnia Kat. Wszystkie są klasycznie wyszkolonymi muzyczkami i kompozytorkami. Miracle jest główną autorką tekstów i producentką grupy, Blythe od 14. roku życia związana jest z teatrem muzycznym, a Kat planuje śladami ojca i brata grę na skrzypcach.
  5. Jordan Clarke: 24-letni finalista brytyjskiej edycji Mam Talent (jako członek grupy The Luminites). Jego cover utworu Symphony (w oryginale Clean Bandit feat. Zara Larsson) przekroczył 180 tys. wyświetleń na YouTube.
  6. Michael Rice: 21-latek, który samodzielnie nauczył się gry na pianinie. W 2018 wygrał muzyczne show All Together Now organizowane przez telewizję BBC One.

Wg nowego formatu zaśpiewają oni trzy piosenki – każdą w dwóch różnych aranżacjach:

1. Piosenka: Bigger Than Us

autorzy: Laurell Barker, Anna-Klara Folin, John LundvikJonas Thander

Wersja 1: Michael Rice

Wersja 2: Holly Tandy

2. Piosenka: Freaks

autorzy: Jon Maguire, Rick Parkhouse, Corey Sanders, George Tizzard

Wersja 1: Jordan Clarke

Wersja 2: MAID

3. Piosenka: Sweet Lies

autorzy: Maria Broberg, Lise Cabble, Esben Svane

Wersja 1: Kerrie-Anne

Wersja 2: Anisa

Jury

Jury brytyjskich eliminacji do Eurowizji (od lewej): Marvin Humes, Mollie King i Rylan Clark-Neal. Fot.: BBC.

Występy konkursowe oceni jury w składzie:

  1. Marvin Humes: gwiazda muzyki pop, prezenter i DJ. W swojej 14-letniej karierze odnosił sukcesy na listach przebojów jako członek boysbandu JLS, występował jako DJ m.in. na Ibizie i w Las Vegas oraz przeprowadzał wywiady z wielkimi muzycznego świata w swoim programie na antenie radia Capital FM.
  2. Mollie King: gwiazda muzyki pop oraz prezenterka BBC Radio 1. Największe komercyjne sukcesy odnosiła wraz z girlsbandem The Saturdays, w Wielkiej Brytanii jest też znana jako współprowadząca weekendowy poranek śniadaniowy na antenie BBC Radio 1 u boku Matta Edmondsona.
  3. Rylan Clark-Neal: super fan Eurowizji, jeden z komentatorów półfinałów Eurowizji 2018 oraz członek jury ubiegłorocznej edycji Eurovision: You Decide. Ostatnio jest też prezenterem BBC Radio 2, w którym prowadzi program w sobotnie popołudnia.

Głosowanie

Po obejrzeniu występów jury podejmie decyzję, która z wersji poszczególnych piosenek i którzy wykonawcy przejdą do rundy finałowej. Te trzy utwory usłyszymy ponownie wykonane na żywo i publiczność będzie mogła głosować właśnie na nie. W rękach jury leży zatem wybór 3 superfinalistów, spośród których widzowie wyłonią zwycięzcę w głosowaniu audiotele.

Największą popularnością w mediach społecznościowych i kanałach z muzyką cieszą się Kerrie-Anne i Michael Rice. Czy przekonają do siebie jury i dostaną się do superfinału? Czy to na nich zagłosuje później publiczność? Przekonamy się już dziś wieczorem. A Wy komu kibicujecie?

Źródła: bbc.co.uk, fot.: BBC

Poprzedni artykułFinlandia: Pierwsza piosenka Darude to „Release Me”
Następny artykułMontevizja – już w sobotę poznamy reprezentanta Czarnogóry
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...