James Newman reprezentantem Wielkiej Brytanii podczas Eurowizji 2020 (fot. materiały prasowe)
James Newman reprezentantem Wielkiej Brytanii podczas Eurowizji 2020 (fot. materiały prasowe)

Poznaliśmy właśnie reprezentanta Wielkiej Brytanii w Konkursie Piosenki Eurowizji 2020. James Newman będzie 62. reprezentantem Zjednoczonego Królestwa w historii Eurowizji. W Rotterdamie wykona piosenkę My Last Breath. Co o nim wiemy?

Wielka Brytania a Eurowizja 2020: powrót do wyboru wewnętrznego

Ze względu na niezadowalające wyniki reprezentantów wybranych wewnętrznie, od 2016 brytyjski nadawca organizował krajowe eliminacje pod nazwą You Decide. Format ten również nie spełnił oczekiwań telewizji. Wyłonieni za jego pomocą reprezentanci zajmowali (za wyjątkiem Lucie Jones w 2017 roku) ostatnie miejsca w tabeli. BBC we wrześniu 2019 roku ogłosiła zmiany w sposobie wyboru piosenki na Eurowizję 2020 w Rotterdamie.

BBC Studios, jednostka odpowiedzialna za uczestnictwo Wielkiej Brytanii w Eurowizji, nawiązała współpracę z międzynarodową kompanią muzyczną BMG, do której należą m.in. Måns Zelmerlöw (Szwecja 2015), Netta (Izrael 2018) czy Anouk (Holandia 2013). Nie potwierdziły się plotki o rzekomym wyborze wokalistki Fleur East (wykonawczyni popularnego przeboju Sax z 2015 roku). Reprezentantem Wielkiej Brytanii podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji w Rotterdamie będzie James Newman. Na scenie wykona utwór My Last Breath. Prace nad utworem, który ma porwać zarówno jurorów, jak i europejską publiczność, rozpoczęły się już w listopadzie 2019 roku. Kulisy wyboru Newmana zdradził Alistair Norbury – prezes BMG UK:

Naszym celem była zmiana postrzegania konkursu poprzez współpracę z najlepszymi kompozytorami w Wielkiej Brytanii. James Newman stale tworzy międzynarodowe hity i był na szczycie naszej listy. Wyjątkowy i pełen mocy wokal Jamesa, który można usłyszeć w brytyjskiej kompozycji, oraz niebawem na scenie w Rotterdamie, jest naturalnym następstwem faktu, że współtworzył on konkursową piosenkę.

Tak proces wyboru podsumowuje natomiast Suzy Lamb – dyrektor zarządzająca BBC Studios:

BBC Studios jest zachwycone współpracą z BMG przy tegorocznym udziale Wielkiej Brytanii w Konkursie Piosenki Eurowizji. Jesteśmy bardzo podekscytowani, że James napisał i wykona tak fantastyczną piosenkę. Ma w swoim dorobku wiele popowych utworów, które biły rekordy sprzedaży. Cieszymy się, że podjął się wyzwania, aby, mam nadzieję, ponownie umieścić Wielką Brytanię na mapie Eurowizji.

James Newman: kim jest?

James Newman to pochodzący z Settle (Doliny Yorkshire) brytyjski wokalista oraz kompozytor. W swoim muzycznym dorobku ma współpracę z takimi gwiazdami brytyjskiego przemysłu muzycznego jak Edd Sheeran, Calvin Harris czy zespół Little Mix. Jest starszym bratem Johna Newmana znanego m.in. z przeboju Love Me Again. W 2014 roku otrzymał nagrodę Brit Award w kategorii najlepszy brytyjski singiel za hit Waiting All Night, który wypromował na całym świecie zespół Rudimental. Współtworzył również dwa albumy nominowane do Nagród GrammySex & Cigarettes Toni Braxton oraz Rainbow Keshy.

Jest współautorem również takich przebojów jak Blame (Calvin Harris ft. John Newman) czy Lay It All On Me (Rudimental ft. Edd Sheeran). Widzom Konkursu Piosenki Eurowizji dał się poznać już w 2017 roku. James Newman jest bowiem współtwórcą utworu Dying to Try, z którym Brendan Murray reprezentował Irlandię w Kijowie. Tak skomentował swój udział w eurowizyjnym projekcie:

Jestem bardzo dumny z piosenki i przesłania, które za sobą niesie. To jest dla mnie najważniejsze. Tak długo, jak pozostaję wierny swoim wartościom (…). Oto jestem, w drodze do rotterdamu. Jestem podekscytowany. Co może pójść nie tak?

James Newman: My Last Breath

Na scenie w Rotterdamie James Newman zaśpiewa utwór pod tytułem My Last Breath, którego jest współtwórcą. Oprócz Newmana autorami piosenki są doświadczeni brytyjscy kompozytorzy: Ed Drewett, Iain James oraz Adam Argyle.

Iain James nie po raz pierwszy zmierzył się z wyzwaniem polegającym na napisaniu eurowizyjnego przeboju. W 2011 roku współtworzył zwycięską propozycję Azerbejdżanu Running Scared, zaś w 2013 roku był współautorem Love Kills z Belgii. Komponował również piosenki dla Leony Lewis czy Anne-Marie. Drewett stoi natomiast za takimi przebojami jak Rise Jonasa Blue, Shout Out to My Ex zespołu Little Mix czy Best Song Ever grupy One Direction. Adam Argyle ma w swoim dorobku współpracę z Dua Lipą, Olly Mursem czy Jamesem Arthurem. Dokonany wybór skomentowała także Kate Phillips z działu rozrywki stacji BBC:

Jestem zaszczycona mając w tym roku na eurowizyjnym pokładzie Jamesa. Eurowizja jest przede wszystkim konkursem piosenki. jestem pewna, że jako nagradzany i doceniany kompozytor zrobi wszystko, by umieścić nas po lewej stronie klasyfikacji końcowej. To bardzo ekscytujący rok dla Wielkiej Brytanii!

Wielka Brytania a Eurowizja: historia

Wielka Brytania uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1957 roku, a wygrywała aż pięciokrotnie (w latach 1967, 1969, 1976, 1981 i 1997). Jednocześnie aż czterokrotnie przedstawiciele Zjednoczonego Królestwa zajmowali ostatnią lokatę w konkursie. W 2019 roku reprezentantem kraju był Michael Rice. Z piosenką Bigger Than Us zajął w finale Eurowizji w Tel Awiwie miejsce 26. (ostatnie) z dorobkiem 11 punktów.

5 krajów, które nie korzystają z potencjału swojego rynku muzycznego na Eurowizji

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy powraca Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.

źrodło: mat. prasowe, inf. własne