Wielka Brytania a Eurowizja: jak Brytyjczycy radzili sobie w innych konkursach?

Wielka Brytania a Eurowizja: uczestnicy finalu Eurowizji dla Młodych Muzyków w Edynburgu (2018).

Wielka Brytania bierze udział w Eurowizji od 1957 roku. Państwo startowało jednak też w innych odsłonach konkursu. W jakich i jak sobie tam radziło?

Eurowizja Junior: starty w trzech pierwszych jej edycjach

Wielka Brytania zadebiutowała na Eurowizji Junior już w czasie inauguracyjnego koncertu, który odbył się 15 listopada 2003 roku w Danii. Reprezentantem był wówczas dziesięcioletni Tom Morley. Chłopiec wykonał kompozycję My Song For The World. Piosenka znalazła się na trzecim miejscu, zdobywając 118 punktów. Finał na głównym kanale telewizji ITV obejrzało aż pięć milionów widzów.

Zjednoczone Królestwo potwierdziło udział w konkursie w 2004 roku, którego pierwotnie miało być również organizatorem, a gospodarzem miał być Manchester. Ostatecznie do tego nie doszło. W maju tegoż roku ITV potwierdziło, że ze względów finansowych edycja nie odbędzie się w Wielkiej Brytanii. Początkowo planowano, że koszt wyniesie około półtora miliona euro. Ostatecznie wzrósł do dwóch i pół miliona euro. Zatem poproszono Europejską Unie Nadawców o znalezienie innego gospodarza. Finał Eurowizji Junior 2004 odbył się w Norwegii 20 listopada. Reprezentantem niedoszłych gospodarzy konkursu została Corry Spedding z utworem The Best is Yet To Come, którą wyłoniono w krajowych eliminacjach.

Dziewczynka zajęła wysoką drugą pozycję, mając na koncie 140 punktów. Niestety, oglądalność była już zdecydowanie niższa. Junior Eurowizję przeniesiono na drugi kanał, a na pierwszym była retransmisja z dosyć dużym opóźnieniem. Ostatecznie w ITV2 na żywo oglądających były 222 tysiące, a w ITV1 powtórkę widziały prawie dwa miliony. Rok 2005 to ostatni udział kraju do czasu powrotu w 2022. Niestety, niezbyt udany. Joni Fuller z How Does It Feel? wywalczyła jedynie czternastą lokatę. Nad wyraz widoczny był spadek zainteresowania w kraju. W ITV1 oglądalność sięgnęła 700 tysięcy (spadek o 63,16%), a na ITV2 171 tysięcy (spadek o 22,62%). Zaowocowało to absencją aż do tego roku, kiedy brytyjskiego reprezentanta wystawi tacja BBC. Czy Wielka Brytania powtórzy sukcesy z dwóch pierwszych startów? O tym przekonamy się już za niecałe dwa miesiące.

Jedno zwycięstwo w konkursie dla młodych muzyków

Eurowizja dla Młodych Muzyków odbywa się co dwa lata od 1982 roku. Wyjątek stanowi rok 2020. Warto wspomnieć, że to konkurs BBC Młody Muzyk odbywający się co dwa lata od 1978 roku, był inspiracją dla Europejskiej Unii Nadawców. On również stał się preselekcjami, gdy Zjednoczone Królestwo brało udział w tej odsłonie konkursu. Wygrało tylko raz: w 1994 roku, kiedy finał odbywał się w Polsce, a dokładniej – w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Stało się to dzięki Natalii Clein, która na wiolonczeli wykonała jeden z utworów Edwarda Elgara. Raz również zajęli drugą lokatę (2002) oraz dwa razy trzecią (1984, 1998). Państwo może się również poszczycić pierwszym zorganizowanym konkursem. Miał on miejsce Free Trade Hall w Manchesterze. 36 lat później ponownie została gospodarzem. Tym razem w Edynburgu, w Usher Hall w 2018 roku. Przy okazji był to ostatni udział kraju, ponieważ nie powrócił on po czterech latach na edycję w 2022 roku.

Eurowizja dla Młodych Muzyków 2022: Czechy wygrały konkurs. Fot. TVP Kultura

Eurowizja dla Młodych Tancerzy

Eurowizja dla Młodych Tancerzy została zainaugurowana w 1985 roku we Włoszech. Wzięło w niej udział 11 krajów, w tym Wielka Brytania. Reprezentantem został duet Marii Almeidy i Errola Pickforda. Niestety, nie znaleźli się wśród laureatów. Zwycięstwo przyszło cztery lata później. Japońska baletnica Tetsuya Kumakawa otrzymała wówczas nagrodę Baletu Klasycznego, dzierżąc triumf z Francją. Kraj się wycofał i powrócił dopiero w 1999, jednak bez żadnego sukcesu. BBC zostało gospodarzem edycji w 2001 roku, a jako miejsce wybrano Linbury Studio Theatre w Londynie. Półfinał odbył się 18 czerwca, zaś finał 23 dnia miesiąca. Zjednoczone Królestwo znów zostało bez żadnej nagrody, ale co ciekawe, wygrała wtedy Polska. Wielka Brytania wycofała się w 2005 i do czasu ostatniej edycji w 2017 roku już nie powróciła.

Jedyni gospodarze Konkursu Tańca Eurowizji

Konkurs Tańca Eurowizji jest jedną z najkrótszych odsłon konkursów EBU. Odbyły się jego zaledwie dwie edycje: w 2007 i 2008 roku. Obydwie zorganizowała Wielka Brytania, a wygrały je odpowiednio Finlandia oraz Polska (Edyta Herbuś i Marcin Mroczek). Pierwszy konkurs transmitowano 1 września z centrum BBC w Londynie. Wzięło w niej udział łącznie 16 krajów. Były dwie rundy: pierwsza, w której wykonywano taniec latynoski lub towarzyski oraz druga, w której był freestyle. Obydwa tańce trwały półtora minuty Dopuszczano wtedy do udziału profesjonalistów. Głosowali wyłącznie telewidzowie, a w 2008 zmieniono nieco koncepcję. Wprowadzono profesjonalnie jury o wadze 20%. Pozostałe 80% nadal mieli oglądający przed telewizorami. Wykonywano tylko jeden taniec trwający dwie minuty, a w parze musiał być jeden celebryta i jeden profesjonalista. Relacja była wtedy z Glasgow, a wystąpiło zaledwie 14 państw. Wielka Brytania nie zdobyła żadnej nagrody, a z powodu nikłego zainteresowania anulowano odsłonę i nie powróciła ona do dziś.

Źródła: BBC, TVP, Brytyjska Wikipedia, Wiwibloggs, junioreurovision.tv, Youtube

Exit mobile version