Wielka Brytania ogłasza sposób wyboru reprezentanta

Po niezadowalających wynikach osiągniętych przez reprezentantów Wielkiej Brytanii na przedstrzeni ostatnich kilku lat, krajowy nadawca BBC zapowiedział zmiany w sposobie wyboru swojego przedstawiciela na 61. Konkurs Piosenki Eurowizji.

Jak ogłosiła telewizja, proces wyboru kolejnego eurowizyjnego reprezentanta Wysp Brytyjskich będzie „największym w historii”. Stacja rozpoczęła właśnie etap przyjmowania zgłoszeń od wszystkich zainteresowanych udziałem wykonawców, którzy ukończyli 18. rok życia. Termin nadsyłania propozycji minie 20 listopada br.

Co ciekawe, telewizja BBC zaproponowała pomoc w wyborze przyszłego reprezentanta brytyjskiemu oddziałowi Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji (OGAE), do którego należy obecnie ok. 1 tys. członków.

Jak przyznał Alasdair Rendall, Prezes OGAE Wielka Brytania:

To jest olbrzymi zaszczyt i niezwykle ekscytujący fakt, że członkowie OGAE otrzymali kluczową rolę w wyborze reprezentanta Wielkiej Brytanii na Eurowizję 2016. Eurowizyjny fani nigdy nie pozostają w tyle w dzieleniu się swoimi przemyśleniami dotyczącymi brytyjskich występów na tym największym konkursie muzycznym na świecie. Dlatego też jestem naprawdę podekscytowany propozycją pomocy w wyborze odpowiedniej piosenki, która będzie reprezentowała Wielką Brytanię w przyszłym roku w Sztokholmie.

Oprócz oficjalnego fan klubu, stacji pomoże także Brytyjska Akademia Autorów Piosenek, Kompozytorów i Autorów (z ang. British Academy of Songwriters, Composers and Authors; BASCA), która będzie zachęcała swoich członków do udziału w eliminacjach. Zdaniem Vicka Baina, dyrektora generalnego BASCA, Konkurs Piosenki Eurowizji jest „świetnym konkursem, w którym wielu naszych członków osiągnęło sukces”, dlatego organizacja szybko nawiązała współpracę z BBC.

Na Muzycznego Konsultantego BBC powołany został natomiast Hugh Goldsmith, założyciel wytwórni Innocent Records oraz były dyrektor zarządzający wytwórni RCA Records. Jego zadaniem będzie m.in. nakłanianie wytwórni muzycznych, autorów i producentów do zgłoszenia swoich kandydatur do krajowego nadawcy. Jak sam przyznał:

Wielka Brytania od wielu dekad jest domem wielu najlepszych artystów na świecie oraz autorów piosenek. Bardzo ekscytujące jest poczucie, że nasza eurowizyjna propozycja odzwierciedli niezwykły talent autorski, któy mamy pośród nas. (…) Jestem bardzo pobudzony rolą, którą przydzieliła mi telewizja BBC.

Spośród wszystkich zgłoszeń zostanie wybranych kilkanaście utworów, które zostaną dopuszczone do krajowego finału, podczas którego jurorzy oraz telewidzowie wybiorą brytyjską propozycję na przyszłoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany w Sztokholmie. Szczegóły selekcji będą podane w późniejszym terminie. Więcej szczegółów można znaleźć za pośrednictwem strony: bbc.co.uk/eurovision.

Przypomnijmy, że jakiś czas temu swoją pomoc podczas wyboru brytyjskiego reprezentanta wyraził wcześniej Simon Cowell, producent i pomysłodawca takich międzynarodowych formatów telewizyjnych, jak Mam Talent czy X Factor. Jak sam wyznał:

Na sto procent chciałbym przejąć stery na Eurowizji. Myślałem o tym. (…) Pomysł zajęcia się tym przez rok i wziąć kogoś do reprezentowania UK, kogoś nowego – chciałbym. (…) Nie wydaje mi się, żeby było wiele do stracenia. Myślę, że byłaby to świetna zabawa.

Tegoroczni reprezentanci Wielkiej Brytanii, duet Electro Velvet, zakończyli udział na niskim, 24. miejscu w finale 60. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Still In Love with You„. Najlepszym wynikiem dla Wysp na przestrzeni ostatniej dekady może pochwalić się Jade Ewen, która z piosenką „It’s My Time” zajęła piąte miejsce w 2009 roku.

61. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 10, 12 i 14 maja 2016 roku w Sztokholmie dzięki zwycięstwu Månsa Zelmerlöwa, reprezentanta Szwecji z przebojem „Heroes” w tegorocznym finale widowiska.

źrodło: bbc.co.uk; fot. BBC (Sarah Dunn)

Exit mobile version