Telewizja BBC ogłosiła sposób wyboru reprezentanta na 62. Konkurs Piosenki Eurowizji, który będzie zorganizowany w Kijowie. Co szykują Brytyjczycy?

Choć do finału 62. Konkursu Piosenki Eurowizji pozostało ponad pół roku, kolejne kraje biorące udział w wydarzeniu informują o szczegółach wyboru swojego reprezentanta. Stacja BBC poinformowała, że – podobnie jak przed rokiem – przedstawiciel Wielkiej Brytanii zostanie wyłoniony za pomocą krajowych eliminacji.

Władze BBC rozpoczęły już gromadzenie zgłoszeń od chętnych artystów i autorów piosenek. Termin nadsyłania kandydatur zakończy się 1 listopada tego roku. Podobnie jak w 2016 roku, wszystkie propozycje przesłuchają członkowie brytyjskiego OGAE, do którego należy obecnie ok. 1 tys. członków,  oraz władze stacji BBC. W zachęcaniu do udziału w eliminacjach telewizji pomogą Brytyjska Akademia Autorów Piosenek, Kompozytorów i Autorów (z ang. British Academy of Songwriters, Composers and Authors; BASCA), a także Brytyjski Przemysł Fonograficzny (z ang. British Phonographic Industry; BPI), który organizuje np. gale wręczenia prestiżowych BRIT Awards.

Jak powiedział Hugh Goldsmith, muzyczny konsultant stacji BBC:

Czekam na piosenki, które będą miały na tyle charakteru, by naprawdę poruszyć 200 milionami widzów oglądających eurowizję na żywo w maju 2017 roku. dobra piosenka to za mało… potrzebujemy czegoś świetnego! zwycięska piosenka musi być połączeniem emocjonalnego tekstu i chwytliwej melodii wraz ze znakomitą produkcją.

Spośród wszystkich zgłoszeń zostanie wybranych kilkanaście utworów, które zostaną dopuszczone do krajowego finału, podczas którego jurorzy oraz telewidzowie wybiorą brytyjską propozycję na przyszłoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany w Kijowie. Szczegóły selekcji będą podane w późniejszym terminie. Więcej szczegółów można znaleźć za pośrednictwem strony: bbc.co.uk/eurovision.

Zasady dotyczące zgłaszanych piosenek pozostają bez zmian. Utwór musi mieć ok. trzech minut długości, być oryginalną kompozycją, która nie została wydana publicznie przed 1 września 2016 roku. Każdy z kompozytorów może zgłosić jedynie jedną piosenkę. Na scenie nie może pojawić się więcej niż 6 osób, a wszystkie partie wokalne muszą zostać zaprezentowane na żywo. Uczestnik musi mieć ukończone 18 lat najpóźniej do 1 stycznia 2017 roku. Zgłoszenia przyjmowane są pod tym adresem mailowym: BBCEurovisionSubmissions@bbc.co.uk.

W tym toku Wielką Brytanię reprezentował duet Joe & Jake, który z utworem „You’re Not Alone” zajął 24. miejsce na 26 finalistów. Czy przyszłorocznemu reprezentantowi kraju pójdzie lepiej? 62. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 9, 11 i 13 maja w Kijowie.