Dziś wieczorem mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa wybiorą artystę, który w barwach UK zaśpiewa w finale 62. Konkursu Piosenki Eurowizji.

Kto będzie reprezentował Wielką Brytanię w Kijowie? Odpowiedź na to pytanie poznamy podczas krajowych eliminacji Eurovision:You Decide, które powróciły przed rokiem po 6 latach przerwy. Koncert z hali Eventim Apollo będzie transmitowany na żywo na antenie BBC Two od godziny 20:30 czasu środkowoeuropejskiego CET (19:30 czasu lokalnego). Widowisko poprowadzi miłośniczka Eurowizji, Mel Giedroyc. Transmisję można oglądać tutaj lub tutaj (tylko na terenie UK).

Zwycięzca zostanie wyłoniony dzięki głosowaniu widzów, jednak występy artystów zostaną ocenione przez panel trojga ekspertów, którzy swoimi opiniami będą mogli wpływać na głosujących. Będą to: tancerz i choreograf Bruno Tonioli, wokalistka i kompozytorka Sophie Ellis-Bextor oraz trenerka głosu CeCe Sammy. Koncert uświetnią też występy na żywo Alexandra Rybaka oraz grupy The Vamps. Po około 90 minutach programu poznamy piosenkę, która zabrzmi na kijowskiej scenie 13 maja. Na terenie UK można też głosować online na stronach BBC.

Spośród wielu zgłoszonych propozycji stacja BBC wybrała 6 artystów i utworów:

Nate Simpson What Are We Made Of

Salena Mastroianni I Don’t Wanna Fight

Danyl Johnson Light Up The World

Lucie Jones Never Give Up On You

Holly Brewer I Wish I Loved You More

Olivia Garcia Freedom Hearts

Ich sylwetki przybliżyliśmy tutaj.  Czy którakolwiek z tych piosenek może być poważnym kandydatem do zwycięstwa podczas finału Eurowizji?

Źródła: bbc.co.uk, fot: bbc.co.uk

Poprzedni artykułKto wygra fińskie preselekcje: Emma czy My First Band?
Następny artykułTVP zmienia datę finału. Kiedy odbędą się Krajowe Eliminacje do Eurowizji 2017?
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...