Eurovision You Decide 2019

NEWS about Eurovision: You Decide 2019 🇬🇧 🎤Your Hosts: Mel Giedroyc and Måns Zelmerlöw 🎤Six Acts. Three Songs! 🎤Live from Salford. February 2019

Posted by BBC Eurovision on Friday, November 30, 2018

Sześcioro artystów, ale tylko trzy piosenki. Telewizja BBC ma nowy pomysł na brytyjskie eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji. Czy odświeżony format i sprawdzeni prowadzący wystarczą, by w przyszłym roku Zjednoczone Królestwo poprawiło eurowizyjne rezultaty?

Wielka Brytania to jedno z państw tzw. Wielkiej Piątki, czyli ma zagwarantowane miejsce w finale Konkursu Piosenki Eurowizji. W ostatnich latach jej wyniki jednak nie imponują, o czym pisaliśmy m.in. tutaj. Brytyjczycy wciąż mają jednak apetyt na sukces, a w jego odniesieniu ma im pomóc odświeżony format narodowych selekcji.

Mel Giedroyc i Måns Zelmerlöw, prowadzący Eurovision: You Decide, fot. BBC

Telewizja BBC potwierdziła, że wybór reprezentantki bądź reprezentanta Zjednoczonego Królestwa na Eurowizję 2019 zostanie dokonany podczas programu Eurovision: You Decide. Prowadzącymi show będą jak przed rokiem Mel Giedroyc i Måns Zelmerlöw. Jakie zmiany szykują organizatorzy?

Spośród kilkuset zgłoszonych piosenek do ostatecznej rywalizacji zakwalifikowano 3. Na ich wybór wpływ miało także międzynarodowe jury. Zmagania o prawo reprezentowania UK podczas Eurowizji zostaną podzielone na trzy rundy. Każda z finałowych kompozycji wykonana zostanie w dwóch muzycznych aranżacjach, przez dwoje różnych artystów. W ten sposób BBC chce wyłonić idealne małżeństwo wokalno-muzyczne.

Eliminacje Eurovision: You Decide po raz pierwszy zawędrują też do północno-zachodniej Anglii. Koncert zostanie zorganizowany w lutym 2019 w kompleksie MediaCity UK w Salford i będzie nadawany na żywo na antenie telewizji BBC Two. Więcej szczegółów, w tym także gości zaproszonych do udziału w show, poznamy niebawem.

Czy ostatnie eurowizyjne niepowodzenia Wielkiej Brytanii rzeczywiście wynikają ze złego formatu narodowych selekcji? Czy nowy format eliminacji wystarczy, by Zjednoczone Królestwo odniosło w Tel Awiwie sukces? Podczas Eurovision: You Decide 2016 zespół Katrina and the Waves przypomniał swój przebój Love Shine a Light, który dał Wielkiej Brytanii ostatnie eurowizyjne zwycięstwo w 1997. Po tym występie fani komentowali, że to bardzo źle wróży, gdy gościnny występ jest wyraźnie lepszy od tych konkursowych. Czy w przyszłym roku brytyjska piosenka porwie nas tak jak podbiła serca widzów Eurowizji Love Shine a Light?

Źródła: bbc.co.uk, fot.: screen video z kanału BBC na Facebooku.

Poprzedni artykułArmenia wybrała: Srbuk na Eurowizję 2019!
Następny artykułEstonia: poznaj piosenki z Eesti Laul 2019
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...