Wielka Brytania odsłoniła swoje karty. W trakcie audycji radiowej Kena Bruce’a zaprezentowanych zostało sześć utworów, które zostały zakwalifikowane do finału krajowych eliminacji do 62. Konkursu Piosenki Eurowizji. Kto zawalczy o udział w konkursie?

Po tygodniach zbierania zgłoszeń do siedziby BBC, brytyjski nadawca wybrał finałową szóstkę, która weźmie udział w koncercie selekcyjnym Eurovision: You Decide. Zwycięzcę wybiorą telewidzowie w głosowaniu telefonicznym i internetowym, a także jurorzy, którymi będą: choreograf i tancerz Bruno Tonioli, piosenkarka Sophie Ellis-Bextor oraz trener wokalny CeCe Sammy.

W koncercie Eurovision: You Decide wystąpią (utwory możecie przesłuchać tutaj):

  •  Olivia Garcia – Freedom Hearts

Olivia Garcia ma 16 lat. W 2014 roku wygrała konkurs Open Mic UK 2014. Brytyjczykom dała się poznać w ubiegłym roku dzięki udziałowi w 13. edycji programu X Factor, gdzie dotarła do etapu w domu jurorów.

  • Holly Brewer –  I Wish I Loved You More

Holly Brewer to 21-letnia piosenkarka i pianistka, która zaczynała swoją karierę w bardzo młodych wieku. Występowała na wielu koncertach charytatywnych i weselach. Od lat gra w spektaklach musicalowych, ma na swoim koncie rolę Aurory w musicalu Śpiąca królewna oraz tytułową rolę w inscenizacji Kopciuszka.

  • Lucie Jones – Never Give Up on You

Lucie Jones ma 25 lat i, podobnie jak Olivia Garcia, ma za sobą udział w programie X Factor. Piosenkarka występowała w 6. sezonie talent-show, zajmując 8. miejsce. W swoim ostatnim odcinku została pokonana przez Johna i Edwarda Grimesów, czyli duetu Jedward, który reprezentował Irlandię na Eurowizji w 2011 i 2012 roku. Jej konkursową piosenkę Never Give Up on You współtworzyła Emmelie de Forest, zwyciężczyni Eurowizji 2013 dla Danii.

  • Danyl Johnson – Light Up the World

Danyl Johnson jest 34-letnim piosenkarzem, który brał udział w 6. edycji programu X Factor, gdzie spotkał się z Lucie Jones. Pochodzący z Arborfield nauczyciel tańca i aktorstwa zajął ostatecznie 4. miejsce w konkursie. Swoją karierę zaczynał w zespołach Upfrunt i StreetLevel.

  • Salena Mastroianni – I Don’t Wanna Fight

Salena Mastroianni, podobnie jak większość tegorocznej stawki Eurovision: You Decide, ma na swoim koncie udział w programie X Factor. 30-letnia piosenkarka wystąpiła w przesłuchaniach do 9. edycji programu, ale nie przeszła do odcinków na żywo. Prywatnie jest daleką krewną Marcello Mastroianniego, włoskiego aktora i gwiazdy kina lat 50. i 60.

  • Nate Simpson – What Are We Made of?

Nate Simpson to soulowy piosenkarz, który zyskał rozpoznawalność w Wielkiej Brytanii dzięki udziałowi w 13. edycji programu X Factor. Podobnie jak Olivia Garcia, 23-latek nie przeszedł do etapu odcinków na żywo. Artysta ma na swoim koncie EP-kę pt. Steady. 

Aż pięciu z sześciu finalistów brało udział w programie X Factor. W pierwszych notowaniach na faworytkę bukmacherów wyrasta Holly Brewer, a tuż za nią Lucie Jones i Danyl Johnson. Na ostatnie miejsce typowana jest Olivia Garcia. Czy typowania będą miały swoje przełożenie w rzeczywistości, a może widzów czeka spora nieszpodzianka?

Koncert Eurovision: You Decide Finał odbędzie się w najbliższy piątek, 27 stycznia, i będzie transmitowany na kanale BBC Two. W trakcie finału na scenie gościnnie wystąpią Alexander Rybak, zwycięzca Eurowizji 2009 dla Norwegii. Piosenkarz wykona swój eurowizyjny przebój Fairytale. Widzowie zobaczą też występ zespołu The Vamps, który wykona swój najnowszy singiel All Night.

62. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 9, 11 i 13 maja 2017 roku w Kijowie dzięki wygraniu Jamali z utworem 1944 w finale ubiegłorocznego widowiska. Reprezentanci Wielkiej Brytanii, duet Joe i Jake, zajęli 24. miejsce w finale z utworem You’re Not Alone.

źródło: bbc.co.uk; fot. Commons Wikimedia

1 KOMENTARZ