Monika Kuszyńska

Monika przyszła na świat 14 stycznia 1980 roku. Od najmłodszych lat interesowała ją szeroko pojęta sztuka. Jest absolwentką XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Łodzi, następnie studiowała sztukę. W trakcie studiów młoda wokalistka była członkinią zespołu Farenheit, z którym grywała koncerty w klubach muzycznych. Grupa w pełnym składzie wydała jedynie jeden singiel pt. Film. Podczas nagrywania tego utworu Monika została zauważona przez Roberta Jansona – lidera zespołu Varius Manx.

Tym samym pod koniec roku 2000 Monika Kuszyńska odeszła od poprzedniej kapeli i dołączyła do zespołu Varius Manx, zastępując Kasię Stankiewicz. Grupa muzyczna świeciła triumfy, popularność muzyków była w Polsce ogromna, a single były grane we wszystkich stacjach radiowych w kraju, stając się ponadczasowymi przebojami. Wokalistka szybko zyskała sympatię słuchaczy. W roku 2001 zespół w nowym składzie wydał nowy album zatytułowany Eta – jest to ósmy krążek w historii Varius Manx. Najnowszy ówcześnie singiel Maj błyskawicznie stał się hitem.

Grupa bardzo szybko rozpoczęła pracę nad kolejnym materiałem, w konsekwencji czego powstała dziewiąta płyta w karierze – Eno. Singlem zapowiadającym ówcześnie najnowsze wydawnictwo był utwór Moje Eldorado – kompozycja zgarnęła niemal wszystkie nagrody w kraju oraz zdobyła Grand Prix podczas Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn.

W 2004 roku Monika wraz z Varius Manx świętowała 15-lecie zespołu, dając specjalny recital podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W tym samym roku grupa wydała kolejną płytę zatytułowaną Emi. Najpopularniejszym utworem z tego albumu jest Bezimienna, którego autorką słów jest wokalistka.

28 maja 2006 roku doszło do wypadku samochodu, w którym podróżowali muzycy zespołu. Na wskutek doznanych obrażeń Monika Kuszyńska została sparaliżowana od pasa w dół – od tamtego dnia porusza się na wózku inwalidzkim. W 2009 roku artystka wzięła udział w projekcie muzycznym Beaty Bednarz, w wyniku czego powstał utwór Nowa rodzę się. Rok później wokalistka pierwszy raz od wypadku zaśpiewała przed publicznością.

Cała Polska była poruszona historią artystki. Jednak mimo tragicznych wydarzeń Monika Kuszyńska na każdym kroku udowadniała, że nie ma sytuacji bez wyjścia – należy wierzyć w marzenia, spełniać je i po prostu być sobą. W 2011 roku wokalistka wzięła ślub ze swoim długoletnim partnerem, Jakubem Raczyńkim, który jest jej menagerem, ponadto jest także producentem muzycznym oraz kompozytorem. Na początku 2012 roku wokalistka objęła funkcję trenera grupy wokalnej z Łodzi w programie Bitwa Na Głosy – ostatecznie artystka wraz ze swoimi podopiecznymi zajęła 5. miejsce.

W czerwcu artystka wystąpiła na koncercie Premier podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Na deskach opolskiego amfiteatru wykonała singiel Ocaleni, który zwiastował płytę Ocalona. Publiczność w wyjątkowy sposób przyjęła ponowne wystąpienia wokalistki w Opolu po latach nieobecności na polskim rynku muzycznym.

Pierwsza solowa płyta polskiej reprezentantki została ciepło przyjęta przez krytyków muzycznych, czego wynikiem była nominacja do nagrody Wiktory 2012 w kategorii Gwiazda Piosenki i Estrady. Rok 2013 był okresem, w którym wokalistka promowała swoją pierwszą solową płytę. Ujmujące teksty w utworach na płycie Ocalona znalazły rzeszę wiernych fanów. Pod koniec września artystka została odznaczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Złotym Krzyżem Zasług, za działalność artystyczną i charytatywną na rzecz promowania sportu osób niepełnosprawnych.

Polscy fani Konkursu Piosenki Eurowizji nie spodziewali się takiego rozwiązania – 9 marca TVP ogłosiła, że do Wiednia w roli reprezentantki Polski pojedzie Monika Kuszyńska wraz z utworem In The Name Of Love. Piękna ballada z życiowym przysłaniem zostanie zaprezentowana Europie podczas 2. półfinału 60. Konkursu Piosenki Eurowizji, czyli 21 maja. Wokalistka wystąpi jako ostatnia (17) w trakcie czwartkowego koncertu – trzymamy kciuki, aby numer startowy, wykonanie na żywo oraz głosy Europejczyków pomogły Polsce zaistnieć podczas tegorocznej edycji widowiska.

Od momentu ogłoszenia nazwiska nowego polskiego reprezentanta o konkursie w Polsce zrobiło się głośno i to jest powód do radości. Monika będzie pierwszą artystką, która wystąpi na eurowizyjnej scenie na wózku inwalidzkim. W wywiadach dla całej Europy podkreśla, że zgodziła się na udział w Eurowizji, ponieważ chce pokazać całej Europie, że mimo największych tragedii, jakie często napotykają każdego człowieka, należy się podnieść i żyć dalej. Wokalistka jest symbolem walki o życie, marzenia i lepsze jutro – Konkurs Piosenki Eurowizji jest idealnym miejscem dla artystów, którzy poprzez swoje doświadczenia, osobowość oraz utwory łączą ludzi i budują mosty mające na celu walkę z przygnębieniem, dyskryminacją oraz wykluczeniem: Let’s build the bridge – from heart to heart, in the name of love. 

9 kwietnia odbyła się premiera polskojęzycznej wersji eurowizyjnego utworu. Zarówno kompozycja In The Name Of Love jak i Obudź się i Żyj są często grane w lokalnych rozgłośniach radiowych. Chyba nie ma niczego piękniejszego w życiu fana Eurowizji, kiedy jadąc samochodem słyszy w radiu tegoroczną polską propozycję, prawda?

Monika w wywiadach udzielonych zagranicznym mediom zdradziła, że na scenie w Wiedniu towarzyszyć jej będą: mąż Jakub Raczyński oraz trójka chórzystów, których przedstawi niebawem. Strój na konkurs został zaprojektowany przez siostrę wokalistki. Wiadomo również, że pocztówka z udziałem Moniki została już nakręcona i jest w trakcie montażu. Wczoraj z kolei polska reprezentantka pojawiła się na łotewskiej imprezie promującej Eurowizję. Co ważne, artystka bardzo dobrze posługuje się językiem angielskim, dzięki czemu podczas wczorajszego wydarzenia udzieliła kilkudziesięciu wywiadów. Kolejnym przystankiem przed wyjazdem do stolicy Austrii będzie Kraków – 16 kwietnia wokalistka wraz z tegorocznymi reprezentantami Austrii wystąpi podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez przedstawiciela stacji ORF oraz pana Romana Horacka – dyrektora wydziału prasowego Eurowizji 2015. Przedstawiciele redakcji będą obecni na tym spotkaniu i napiszą obszerną relację z całego wydarzenia.

Nadal czekamy na oficjalne potwierdzenie uczestnictwa Moniki w koncertach w Amsterdamie oraz Londynie – prawdopodobnie w tych dwóch stolicach wystąpi polska reprezentantka. Tymczasem do rozpoczęcia się sezonu eurowizyjnego pozostał niecały miesiąc. Z zaciekawieniem, podziwem i nutką ekscytacji przyglądamy się przygotowaniom polskiej delegacji do tegorocznej Eurowizji – wiemy jedno: Polska jest dumna, że w tym roku reprezentuje nas Monika Kuszyńska, osoba szczera, pełna dobra i miłości, która stara się żyć tak, jak każdy inny człowiek, spełniając przy tym swoje największe marzenia.

Czym bowiem byłoby życie bez marzeń i walki o lepsze jutro?

Źródło: inf. wł., youtube.com, wikipedia.org, monikakuszynka.pl, tvp.pl, inf. prasowe

Zdjęcie: TVP – materiały promocyjne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *