Melodifestivalen 2017 dobiega końca. Na kogo tym razem postawią Szwedzi i komu dadzą bilet do Kijowa? O tym przekonamy się dzisiejszego wieczoru. 

Za nami 5 tygodni preselekcji szwedzkich, podczas których poznaliśmy wszystkich finalistów walczących od prawo do reprezentowania swojego kraju podczas 62. Konkursu Piosenki Eurowizji. Po czasami zaskakujących wyborach nadeszła pora na moment decydujący, jakim jest Wielki Finał odbywający się w sztokholmiej Friends Arenie.

Jeśli wierzyć melfestowym zakładom bukmacherskim, największe szanse na zwycięstwo ma Wiktoria z utworem As I Lay Me Down. Tuż za nią na drugim miejscu plasuje się Nano i jego Hold On. Ostatnie miejsce na podium zajmują Jon Henrik Fjällgren & AniniaEn Värld Full Av Strider. Najbardziej mogą wzbogacić się osoby, które postawią na Borisa René i Her Kiss. Według bukmacherów jego szanse na wygranie Melodifestivalen są najmniejsze. Na Spotify króluje Wiktoria (290 tys. odtworzeń), za nią znajduje się Robin Bengtsson (czwarty u bukmacherów), z ilością odtworzeń 218 tys. oraz Nano (214 tys.).
Więcej szczegółów na temat szwedzkich typowań znajdziecie tutaj.

Czy to oznacza, że blond piosenkarka ma już zwycięstwo w kieszeni? Niekoniecznie. Namieszać może jeszcze międzynarodowe jury, którego głosy stanowią 50%. Oto osoby, które przedstawią wyniki z każdego z krajów:
Armenia – Iveta Mukuchyan,
Australia – Stephanie Werret,
Wielka Brytania – Simon Proctor,
Francja – Edoardo Grassi,
Izrael – Tali Eshkoli,
Włochy – Nicola Caligiore,
Malta – Gordon Bonello,
Norwegia – Anette Lauenborg Waaler,
Polska – Mateusz Grzesiński,
Czechy – Jan Bors,
Ukraina – Victoria Romanova.

Finaliści

Oto jak prezentuje się dzisiejsza stawka i kim są poszczególni finaliści.

 1. Ace WilderWild Child
  Urodziła się 23 lipca 1982 roku w Sztokholmie, jednak to nie tu dorastała, lecz na Florydzie. Uraz kolana sprawił, że musiała przerwać treningi tańca jazzowego, jednak tańca jako takiego nie porzuciła i już po powrocie do Szwecji rozpoczęła przygodę z jego uliczną odmianą. Lubi modę, która jest dla niej sposobem na wyrażenie swojej osoby. Na swoim koncie ma 3 wydane EP oraz 9 singli. W Melodifestivalen startowała wcześniej z utworami Busy Doing Nothing (2014) i Don’t Worry (2016).
 2. Boris René Her Kiss
  Urodzony 19 czerwca 1991. Najdłużej zagrzał miejsca w Örebrö, gdzie jako młodzieniec grał w profesjonalnej drużynie piłki nożnej. Muzycznie zadebiutował w 2013 utworem Alive, jednak prawdziwy sukces osiągnął w 2016 starcie w Melodifestivalen z Put Your Love On Me. Singiel ten pokrył się nawet platyną.
 3. Lisa Ajax I Don’t Give A
  Urodzona 13 sierpnia 1998. Jej talent został odkryty przez dziadka, który zachęcał Lisę do śpiewania. Jako dziecko wystąpiła w preselekcjach Lilla Melodifestivalen 2012. Dwa lat później postanowiła spróbować swoich sił w talent show Idol. Udało jej się podbić serca telewidzów i wygrać cały program. Na Melodifestivalen dla dorosłych zadebiutowała w roku 2016 z utworem My Heart Wants Me Dead. Jak dotychczas wydała 1  EP i 7 singli.
 4. Robin Bengtsson – I Can’t Go On
  Urodzony 27 kwietnia 1990. W branży muzycznej zadebiutował w 2008 roku udziałem w talent show Idol, w którym uplasował się na 3. miejscu. Rok później wydał swój pierwszy singiel, a już w 2010 nagrał utwór Wake Up World. Dochód ze sprzedaży przeznaczono dla ofiar trzęsienia ziemi w Haiti. Na koncie ma 2 albumy EP. Rok temu zadebiutował na Melodifestivalen z utworem Constellation Prize.
 5. Jon Henrik Fjällgren i Aninia – En värld full av strider (Eatneme gusnie jeenh dåaroeh)
  Jon Henrik Fjällgren urodził się 26 kwietnia 1987 roku w Kolumbii. Znalazł się jednak w  domu dziecka, następnie został adoptowany przez lapońskich i przeprowadził się do Szwecji. W wieku 14 lat wystąpił przed parą królewską. Na co dzień zajmuje się joikiem (ludowy śpiew Lapończyków). Wydał 3 albumy w studyjne (jeden będący reedycją) i 3 single. W 2015 próbował swoich sił w Melodifestivalen, gdzie w finale przegrał z Månsem Zelmerlöwem i uplasował się na drugim miejscu podium.
 6. Anton HagmanKiss You Goodbye
  Urodził się 8 września 1998. Pasję do muzyki odkrył już w wieku 4 lat. Gdy trochę podrósł, zaczął nagrywać covery różnych piosenek i wrzucać je do serwisu YouTube. Dzięki temu został dostrzeżony i podpisał swój pierwszy kontrakt. W 2014 roku był częścią duetu „JA”, który z czasem rozpadł się, a piosenkarz wszedł w projekt „Royal Sunset”.
 7. MarietteA Million Years
  Urodziła się 23 stycznia 1983. Jeszcze w szkole założyła projekt muzyczny „Performance”. Pierwszy debiutancki album In This Skin wydała pod pseudonimem MaryJet w 2008 roku, a już w 2009 wzięła udział w Idolu. Podczas Gaygalan 2010 otrzymała nagrodę w kategorii Homoseksualista/biseksualista roku. Na koncie ma 7 wydanych singli, 1 album studyjny i 1 EP. Po raz pierwszy na szwedzkich preselekcjach wystąpiła w 2015 roku.
 8. The FO&O Gotta Thing About You
  Zespół w skład którego wchodzą Oscar Enestad, Omar Rudberg i Felix Sandman. Po tym jak Oscar „Olly” Molander ogłosił w listopadzie ubiegłego roku, że odchodzi z grupy, zrezygnowała ona z nazwy The Foo Conspiracy. Sławę zyskali po zauważeniu ich przez managera Justina Biebera i zaśpiewaniu przed koncertem piosenkarza w Sztokholmie. Zdobywcy szwedzkiej nagrody Grammis w kategorii Innowator roku.
 9. Nano Hold On
  Urodził się 7 sierpnia 1986 roku. Gdy miał 12 lat musiał przeprowadzić się do domu zastępczego. Podczas jednym odwiedziny matka przywiozła mu syntezator i właśnie wtedy odkrył, że chce skupić się na muzyce. Niestety w wieku 18 lat trafił do więzienia. Gdy z niego wyszedł, dowiedział się o ciąży swojej partnerki. W 2015 roku wydał swój debiutancki singiel Lion. Swoją muzyką chce motywować ludzi i dawać im nadzieję.
 10. Wiktoria As I Lay Me Down
  Urodziła się 8 listopada 1996. W 2011 roku wzięła udział w Lilla Melodifestivalen, gdzie z utworem Jag behöver dig zajęła 4. miejsce. Razem z grupą Dash4 nagrywała utwory na YouTube. Formacja została zauważona przez Telię i zaproszona przez nią do nagrania piosenki, która stała się motywem przewodnim firmy na Konkurs Piosenki Eurowizji 2013. Wiktoria zadebiutowała na Melodifestivalen rok temu z utworem Save Me.
 11. Benjamin IngrossoGood Lovin’
  Urodzony 14 września 1997. Syn szwedzkiej wokalistki Pernilli Wahlgren. W 2006 roku wygrał Lilla Melodifestivalen piosenką Hej Sofia. Piosenkarz wystąpił w szwedzkim filmie Nils Karlsson Pyssling, w musicalu Hujeda mej vá många sånger oraz w sztuce Karlsson på taket flyger igen. Razem z Sigrid Bernsson wygrał Let’s Dance 2014.
 12. Owe Thörnqvist Boogieman Blues
  Urodził się 12 marca 1929. W branży muzycznej obecny od 1953 roku. W latach ’60 dwukrotnie skomponował utwory biorące udział w Melodifestivalen (1962 i 1965). Obydwa uplasowały się na drugich miejscach. W 204 roku otrzymał H.M. Konungens medalj (medal Jego Królewskiej Mości) – jedno z najważniejszych odznaczeń w Szwecji przyznawane za szczególne zasługi. Autor i odtwórca wielu szwedzkich klasyków. Jest najstarszym uczestnikiem Melodifestivalen w całej historii.
Gdzie można obejrzeć Melodifestivalen?

Finał szwedzkich preselekcji Melodifestivalen rozpocznie się o godzinie 20.00 czasu środkowoeuropejskiego. Fani spoza Szwecji będą mogli go obejrzeć drogą internetową na stronach svt.se/melodifestivalen i svtplay.se. Gościem specjalnym wieczoru będzie piosenkarka Zara Larsson, która podczas tzw. interval act wystąpi razem z dwudziestoma tancerzami. Nie zabraknie również ubiegłorocznego Melodifestivalen, czyli Fransa.

Źródło: svt.se/melodifestivalen, eurovisionworld.com;
Foto: Stina Stjernkvist/SVT