Po dwóch dniach związanych z prezentacją konkursowych utworów, dziś kandydaci swoje piosenki wykonają już sami, a jurorzy zdecydują, kto z nich pojedzie do Kopenhagi na Eurowizję. 

Za nami dwa dni prezentacji, podczas których kandydaci na Eurowizję wykonywali swoje utwory w duetach z innymi gwiazdami muzyki albańskiej. Dziś wystąpią już sami i zostaną poddani głosowaniu jurorów, którzy zdecydują, kto będzie nowym reprezentantem Albanii na Eurowizji. Skład komisji został już ustalony wcześniej – Agim KrajkaAleksandar LaloHajg ZaharianEriona Rushiti (kompozytorzy), Petrit Malaj (aktor), Xhevair Spahiu (autor tekstów) i Bojken Lako, popularny wokalista, kompozytor i wielokrotny uczestnik FiK. Finał poprowadzą Enkel Demi i Klea Huta. Start o godzinie 20:30 – transmisja internetowa dostępna będzie zarówno na portalu Eurovision.tv jak i na stronach oficjalnych nadawców RTSH (TUTAJ) z Albanii i RTK (TUTAJ) z Kosowa.

Oto stawka konkursowa zgodnie z kolejnością startową:

 1. 1. Hersi Matmuja „Zemërimi i një nate”
 2. 2. Besiana Mehmeti i Shkodran Tolaj „Jam larg”
 3. 3. Luiz Ejlli „Kthehu”
 4. 4. Frederik Ndoci „Një ditë shprese”
 5. 5. Grupa Na
 6. 6. Klodian Kaçani „Me ty”
 7. 7. Venera Lumani i Lindi Islami „Natë e pare”
 8. 8. Blerina Braka „Mikja ime”
 9. 9. Xhejsi Jorgaqi „Ëndërrat janë ëndërra”
 10. 10. Xhejn & Enxhi Kumrija „Kur qielli qan”
 11. 11. grupa Lynx „Princesha”
 12. 12. Marjeta Billo „Ti mungon”
 13. 13. Sajmir Braho „Grua”
 14. 14. Rezarta Smaja „Në zemër”
 15. 15. Edmond Mancaku i Entela Zhula „Vetëm për ty”
 16. 16. Renis Gjoka „Mjegulla”

W związku z tym, że utwory poznaliśmy dopiero w trakcie festiwalu, fani nie mieli możliwości wytypowania swoich faworytów, ale oczywiście najczęściej typuje się osoby, które znamy z wcześniejszych edycji preselekcji, stąd w gronie ulubieńców wymienić należy Hersi Matmuję, Marjetę Billo czy Sajmira Braho. Nie bez szans są też byli reprezentanci kraju – Luiz Ejlli czy Frederik Ndoci oraz liczne gwiazdy talent-show. Osobom, które nigdy wcześniej nie śledziły FiK przypominamy, że utwory wykonane zostaną na żywo z orkiestrą, a podczas tych preselekcji piosenki nie muszą trwać tyle co na Eurowizji.

Gościem specjalnymi finału będzie  Elhaida Dani – albańska zwyciężczyni „The Voice of Italy 2”. Więcej na temat uczestników preselekcji przeczytać można TUTAJ.

Źródło: RTSH, fot. Tirana – centrum miasta (fot. AlbaniaTourism.eu)

1 KOMENTARZ