Po pierwszym,od czasu powrotu na eurowizyjną scenę, słabym rezultacie, wielu zastanawiało się czy Włochy znów nie wycofają się z konkursu na długie lata. Tak się jednak nie stanie!

Włochy powróciły do udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2011 roku po 14 latach przerwy. Powróciły i od razu mocno zaznaczyły swoją obecność zdobywając 2. miejsce, dzięki znakomitemu Raphaelowi Gualazziemu. W kolejnych latach sukces i miejsce w top 10 przynieśli półwyspowi Nina Zilli i Marco Mengoni. W tym roku pomimo największych starań i wysłaniu gwiazdy największego kalibru, niespodziewana porażka. Emma Marrone uplasowała się dopiero w trzeciej dziesiątce konkursu. Nie zniechęciło to jednak nadawcy do kontynuowania eurowizyjnej przygody. Swój udział miały w tym zapewne dość dobre jak na Włochy wyniki oglądalności konkursu. Przypomnijmy, że finał z Kopenhagi obejrzało 1,7 milionów widzów. Nie są to być może wyniki imponujące, ale jeszcze w latach 90. , na chwilę przed wycofaniem się z udziału w wydarzeniu, oglądalność konkursu była prawie dwukrotnie niższa. Eurowizja zyskała również wiele rozgłosu w lokalnych mediach za sprawą Conchity Wurst, dzięki której wielu Włochów dowiedziało się po raz pierwszy o istnieniu europejskiego Sanremo.

W chwili obecnej pozostaje nam jedynie cieszyć się z kolejnego udziału Włoch w Konkursie Piosenki Eurowizji, bowiem nadawca nie podał żadnych szczegółów dotyczących wyboru reprezentanta ani utworu. Spekuluje się jedynie, że ponownie na reprezentanta wybrany zostanie jeden z uczestników przyszłorocznego Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo.

Źródło: rai.it

Zdjęcie: eurovision.tv

Poprzedni artykuł[UPD] Kolejne kraje mówią NIE
Następny artykułUkraina wycofuje się
Jakub Kasprzyk
Z wykształcenia lekarz, po godzinach pasjonat Konkursu Piosenki Eurowizji, podróży i języków obcych, zwłaszcza języka włoskiego i kultury śródziemnomorskiej. Eurowizję śledzę od występu Kasi Kowalskiej w Oslo, czyli od okrągłych 20 lat. Fascynuje mnie jako jedyne w swoim rodzaju widowisko łączące muzykę, kultury i języki, w którym jak w zwierciadle odbijają się różne aspekty europejskości. W redakcji zajmuję się Włochami, San Marino, Słowenią oraz od niedawna Australią.