Tuż przed Nowym Rokiem niespodziewanie poznaliśmy uczestników tegorocznej edycji Festiwalu Piosenki Włoskiej w Sanremo. W stawce dwa duże nazwiska eurowizyjne i sporo zaskoczeń! 

Lista z zaskoczenia

Nazwiska uczestników głównego konkursu jubileuszowej edycji festiwalu w Sanremo (pol. San Remo) mieliśmy poznać 6 stycznia, w trakcie specjalnego programu na żywo. Niespodziewanie jednak, na krótko przed Nowym Rokiem, listę rywalizujących artystów zdradził sam prowadzący i dyrektor artystyczny festiwalu – Amadeus. Zrobił to w wywiadzie dla jednego z większych włoskich dzienników, najprawdopodobniej na skutek licznych przecieków i plotek, które pojawiały się w ostatnich poświątecznych dniach. Wiele z nich okazało się faktycznie prawdziwych.

22 wspaniałych

Włochy: kto dogoni Mahmooda? Potencjalni uczestnicy Sanremo!

Pełna stawka konkursowa (kategoria Big) w kolejności alfabetycznej prezentuje się następująco:

 1. Achille Lauro
 2. Alberto Urso
 3. Anastasio
 4. Bugo e Morgan
 5. Diodato
 6. Elettra Lamborghini
 7. Elodie
 8. Enrico Nigiotti
 9. Francesco Gabbani
 10. Giordana Angi
 11. Irene Grandi
 12. Junior Cally
 13. Le Vibrazioni
 14. Levante
 15. Marco Masini
 16. Michele Zarrillo
 17. Paolo Jannacci
 18. Piero Pelù
 19. Pinguini Tattici Nucleari
 20. Rancore
 21. Raphael Gualazzi
 22. Riki

Dużo młodości, mało kobiet

Pierwsze komentarze po publikacji listy uczestników zwracają uwagę na brak naprawdę wielkich nazwisk, a zwłaszcza kobiecych. Może to dziwić zważywszy na fakt jubileuszowej edycji numer 70! Będzie to zresztą kolejny rok z rzędu, gdy panowie zdominowali stawkę konkursową.

Na liście znalazło się sporo świeżych nazwisk, reprezentantów nurtu hip-hop, muzyki indie, laureatów programów typu talent-show. Znajdziemy także dwa „eurowizyjnej powroty” – ponownie zobaczymy na scenie Teatru Ariston Francesco Gabbaniego i Raphaela Gualazziego. Będzie to dla nich doskonała okazja do odnowienia kariery.

Miejsce znalazło się także dla fenomenu włoskiego internetu, czyli twerkującej Elettry Lamborghini. Już teraz wielu fanów zastanawia się nad jej możliwościami wokalnymi i porównuje uczestnictwo w Sanremo do sytuacji polskiej Mandaryny na Festiwalu w Sopocie. 

O dobre wokale możemy być natomiast pewni w przypadku znanej i lubianej także w Polsce Elodie czy Irene Grandi, które swoje możliwości na scenie w San Remo pokazały już nie raz.

Kto ma szansę na wygraną?

Na razie ciężko wskazać głównego faworyta do zgarnięcia trofeum, a stawka wydaje się w tym roku dość wyrównana. W najbliższych tygodniach odbędzie się zapewne pierwsze odsłuchanie piosenek, dostępne wyłącznie dla wybranych dziennikarzy. Wtedy powinniśmy poznać pierwsze opinie na temat utworów, szans na wygraną czy stawki zakładów bukmacherskich.

Zapraszamy do śledzenia naszego portalu. Już wkrótce przedstawimy Wam bliżej sylwetki tegorocznych uczestników oraz postaramy się odpowiedzieć na pytanie o to, kto ma szansę pojechać do Rotterdamu w barwach Włoch!

Źródło: EurofestivalNews (fot. La Repubblica)