Już za kilka miesięcy 70. Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo. Włoski nadawca odsłonił w ostatnich dniach kilka szczegółów dotyczących przyszłorocznej jubileuszowej edycji festiwalu, wywołując przy tym niemałe zamieszanie…

Debiutant nie zgarnie głównej nagrody

Wszystko wskazuje na to, że Mahmood, zdobywca 2. miejsca w Tel-Awiwie, którego piosenka Soldi stała się wakacyjnym hitem w wielu krajach Europy, w przyszłym roku nie miałby w ogóle szans na reprezentowanie Włoch! Nowy regulamin konkursu przewiduje bowiem powrót do tradycji, czyli dwóch oddzielnych konkursów, w których wystartują uznani artyści oraz młode talenty.  Zmiana wywołała pewne poruszenie wśród dziennikarzy. Zauważyli, że nadawca może tym ruchem legitymizować głosy krytyki, które pojawiły się po zwycięstwie Mahmooda. Zdaje się jednak, że motywacją nadawcy była chęć przyciągnięcia do jubileuszowej edycji jak największej liczby naprawdę znanych artystów. Niektóre gwiazdy sygnalizowały bowiem zakulisowo, że niechętnie wezmą udział w rywalizacji z debiutantami.

Nowy prowadzący i nowe-stare zasady

Zmiana nastąpi także na stanowisku prowadzącego i dyrektora artystycznego festiwalu. Po dwóch bardzo udanych oglądalnościowo edycjach prowadzonych przez Claudio Baglioniego, stery festiwalu przejmie Amadeus, znany i lubiany DJ radiowy i prezenter telewizyjny. Nowy prowadzący zapowiedział kontynuację linii „odświeżania i odmładzania” oblicza festiwalu. W głównym konkursie mają znaleźć się utwory z różnych stylów muzycznych, tak aby przed telewizory przyciągnąć także młodszą część widowni.  W głównej kategorii ma ich być w tym roku 20. Wzorem ostatnich lat nie planuje się eliminacji uczestników z konkursu w trakcie pierwszych wieczorów i cała dwudziestka wystąpi w sobotnim finale. Co ciekawe, na wynik końcowy będzie miała wpływ także klasyfikacja podczas wieczoru coverów. Dotychczas wręczano zazwyczaj osobną statuetkę w kategorii najlepszy cover. Zwycięzca Festiwalu w San Remo wzorem lat poprzednich ma otrzymać prawo do reprezentowania Włoch w Konkursie Piosenki Eurowizji w Rotterdamie.

Młodzi uczestnicy powalczą w pobocznym konkursie i dostaną osobną statuetkę. Tutaj zmierzy się tylko 8 artystów, i co wieczór część z nich będzie eliminowana. Uczestników wyłoni osobny show telewizyjny, który będzie emitowany już tej jesieni – Sanremo Giovani. 

Potencjalni uczestnicy

Wielu z Was zapewne zastanawia się, czy mamy już pierwsze przecieki odnośnie nazwisk wykonawców, którzy wystąpią w Teatro Ariston. W tym roku plotek jest w dalszym ciągu zaskakująco niewiele, a ogłoszenie oficjalnej listy uczestników nastąpi dopiero 6 stycznia. Publicznie chęcią zgłoszenia utworu pochwalił się już Al Bano, znany i… niekoniecznie lubiany były dwukrotny reprezentant Włoch. Prawdopodobnie utwór wyśle także Bianca Atzei, która w ubiegłych latach startowała w konkursie już kilka razy, zajmując przeważnie miejsca pod koniec lub w środku stawki. Wielu fanów z ekscytacją oczekuje na zgłoszenie od zjawiska włoskiego show-biznesu ostatnich miesięcy czyli Myss Keta. Najprawdopodobniej jednak San Remo nie jest jeszcze gotowe na tak dużą ekstrawagancję.

70. Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo odbędzie się od 4 do 8 lutego. W najbliższych tygodniach z pewnością przekażemy Wam jeszcze więcej informacji o nadchodzącej jubileuszowej edycji!

źródło: EurofestivalNews, Corriere.it, soundsblog.it (fot. Corriere.it)